Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Juniorkám vládla, starších soupeřek se také nebojí. Chci medaili, hlásí před ME Zachová

Na mistrovství Evropy juniorek nedávno napodobila Lukáše Krpálka a dosáhla na zlato. Renata Zachová se ovšem tímto počinem rozhodně neuspokojila. Naopak by velice ráda brzy přidala další medaili. Z kontinentálního šampionátu mezi dospělými v Praze. Velká domácí naděje nepovažuje rozdíl mezi oběma kategoriemi za příliš výrazný, a pokud by v pátek ve váze do 63 kilogramů uspěla, zvýšila by svou šanci kvalifikovat se na odložené olympijské hry v Tokiu.

Renata Zachová v bílém
zdroj: ijf autor: ijf

Před necelými dvěma týdny v chorvatské Poreči získala Zachová zlato na juniorském ME, čímž po dvanácti letech napodobila úspěch Lukáše Krpálka. Pauzu do šampionátu v Praze vyplnila dalším kempem v oblíbeném Kosovu a ráda by znovu uspěla.

"Určitě bych chtěla medaili, ale každý vyhraný zápas bude úspěchem," řekla dvacetiletá judistka, která je papírově třináctá z aktuální dvacítky přihlášených ve své kategorii.

Nemyslí si, že by dospělé judo bylo výrazně jiné než to juniorské. "Hodně lidí říká, že se to liší. Já myslím, že u žen se to tolik neliší, je to dané i biologickým dospíváním. Dospělé jsou vyspělejší, mají pestřejší úchopové rejstříky, ale myslím, že to není takový rozdíl," uvedla.

Je nám líto, video expirovalo.
Juniorka Zachová si před ME brousí zuby i na ty nejsilnější

Na Grand Slamu v Budapešti i juniorském šampionátu si vyzkoušela život v bublině, kdy jsou judisté v rámci prevence proti šíření koronaviru izolovaní od okolí a z hotelového pokoje mohou až po obdržení negativního výsledku testu. Kvůli opatřením se turnaje konají v prázdných halách, což české naději paradoxně vyhovuje. "Pro mě je to možná víc uklidňující, že tam nejsou diváci. V Budapešti byl klid, ticho, mohla jsem se víc soustředit. I toho trenéra je líp slyšet, i když já ho vnímám většinou, jen když je pauza a tak. Jinak to moc neposlouchám," popisovala svěřenkyně Jiřího Štěpána.

Ani pro shazování posledních několika kilogramů do soutěžní váhy jí bublina nevadí, na rozdíl od jiných judistů totiž ani normálně neběhá. "Nevyhovuje mi to, pak mě bolí nohy," vysvětlila. Místo toho hodně používá gumové expandéry na posilování. "Buď to někdo drží, nebo si to dám do dveří a je to takový můj sparring. Ještě děláme (pro shazování) normálně judo, že jsme na žíněnce a děláme spíš rychlostní věci jako nástupy a hody. Je to krátké, intenzivní na zapocení," uvedla.

Něco podobného ji čeká v Praze, kde do bubliny nastoupí ve středu ráno. Doufá, že bude mít výsledek testu ještě do večera, aby mohla do tréninkových prostor v hotelu a nemusela cvičit jen na pokoji. Pokud by se jí v Praze dařilo, výrazně by si pomohla v olympijském žebříčku. Její šanci na start v Tokiu zvýšilo odložení olympiády kvůli koronaviru.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy