Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tisková konference k nominaci na hokejový Turnaj Karjaly

Francouzské projevy rasismu. Terčem se staly obří fotografie Rinera a Bascoua

Neznámý pachatel zohyzdil rasistickými nápisy fotografie judistické legendy Teddyho Rinera a bronzového olympijského medailisty v běhu na 110 metrů překážek Dimitriho Bascoua před tréninkovým centrem pro elitní francouzské sportovce INSEP v Paříži. Víkendový incident odsoudily národní olympijský výbor i Mezinárodní judistická federace.

Teddy Riner
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Činem neznámého pachatele či pachatelů směrem ke sportovním hvězdám tmavé pleti se zabývá policie. Toto téma je v současné době velmi citlivé vzhledem k rozmachu hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které rozpoutalo protesty proti rasismu po celém světě v reakci na úmrtí Afroameričana George Floyda v důsledku policejního zásahu.

Francouzský národní olympijský a sportovní výbor (CNOSF) popsání fotografií odsoudil. "Francouzští sportovci jsou pýchou naší země a jejich různorodost je jejich silou. Francouzské olympijské hnutí stojí na hodnotách přátelství, excelence a respektu, které se vyjadřují absencí diskriminace a sdílením," uvedl.

Za hvězdu svého sportu Rinera, který by za rok měl být na OH v Tokiu jedním z hlavních soupeřů Lukáše Krpálka, se postavilo vedení světového juda. "Mezinárodní judistická federace a celá judistická rodina stojí odhodlaně, aby odsoudily tyto zbabělé činy, které jsou odporné a naprosto v rozporu s hodnotami vzájemné pomoci a dobra, jež patří do morálního kodexu juda. Rasismus v jakékoli formě nemá žádné místo ve sportu ani ve společnosti," uvedla federace po ataku na dvojnásobného olympijského šampiona a desetinásobného mistra světa.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy