Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Kooperativa NBL 2023/2024

Vsetínská dynastie na vrcholu. V derby se Zlínem vystřílel Valachům pátý titul Martin Procházka

Druhá polovina devadesátých let byla v hokejové extralize v zajetí fenoménu Vsetín. Malý klub z Valašska získal titul jako nováček a následně ho čtyřikrát obhájil, což se v systému play-off nikomu nepodařilo. Vsetínská dynastie dokázala vidinou mistrovského poháru zlákat i ty největší extraligové hvězdy. Na úplném vrcholu v sezoně 1998/1999 vytasil hegemon na své vyzyvatele zbraň nejvyššího kalibru: nerozlučnou dvojici Pavel Patera – Martin Procházka. Finálovou sérii Vsetín – Zlín se vzpomínkami Martina Procházky sledujte prostřednictvím Archivu Z.

Je nám líto, video expirovalo.
Archiv Z 1999: Vsetín - Zlín

Závěrečný díl vsetínské mistrovské pentalogie měl uzavřít pomyslný kruh – stejně jako o čtyři roky dříve měl favorit narazit na regionální rivaly ze Zlína. Berani byli od začátku osmdesátých let stabilním účastníkem nejvyšší soutěže a vsetínský vzestup nesli velmi nelibě, i proto, že byl zejména v počátcích postaven na řadě zlínských odchovanců.

Play-off mělo ovšem svůj vrchol už v semifinále, kde Vsetín podruhé za sebou narazil na vzmáhající se pražskou Spartu. Série nabídla skvělé individuální výkony a obrovské nasazení z obou stran, a také vyrovnané výsledky. Tři zápasy rozhodl jediný gól, z toho ve dvou případech až v prodloužení.

Drama musel rozetnout až pátý zápas na Lapači, který v základní hrací době branku neviděl. O finalistovi nerozhodlo ani prodloužení, utkání tak musely rozsoudit až samostatné nájezdy, kdy proti sobě v brankách stáli dva náhradníci z Nagana – Milan Hnilička a Roman Čechmánek. Zatímco na vsetínského brankáře vyzrál jen Patrik Martinec, za domácí proměnili postupně Procházka, Michal Broš a Tomáš Sršeň a Vsetín znovu postoupil do finále.

Berani přešli přes poslední finalisty z Třince rovněž až po pěti zápasech, ale proti favoritovi prahli po odvetě. Skvělé play-off hráli Petr Čajánek a spolehlivě chytající Jaroslav Kameš a celkově byl zlínský kádr napěchovaný zejména skvělými vlastními odchovanci, Petrem Leškou počínaje a tehdy mladičkým Martinem Eratem konče.

Finále 1999: Vsetín - Zlín 3:0 na zápasy (3:1, 4:3, 4:2)

Vsetín: Čechmánek - A. Jaškin, Srdínko, Suchý, Tesařík, Zábranský, Zubíček, Jakeš - Broš, Sršeň, Dopita, Kratěna, Patera, M. Procházka, Bělohlav, Mařák, Tomajko, Stantien. Trenéři: Tabara a Venkrbec.

Zlín: Kameš, Hrazdíra, Tuček - Marušák, P. Augusta, Březík, M. Hamrlík, Žižka, Šefčík, Hučko, P. Mojžíš, Malena, K. Rachůnek - O. Veselý, Ambruz, Štraub, Meluzín, Čajánek, Balaštík, Leška, Zadina, Vala, M. Okál, Tomek, Kapusta, Žiška. Trenéři: Venera a Stavjaňa.

Na rozjetý Vsetín to ovšem ani napodruhé nestačilo a lví podíl na tom měli právě Patera s Procházkou. V základní části se oba potýkali s nevýraznou formou, v play-off ale zazářil zejména Martin Procházka. Ten zaznamenal ve dvanácti zápasech dvacet bodů, a ve finále srazil Berany prakticky sám.

Úvodní zápas vyhrál Vsetín zásluhou jeho hattricku 3:1, v nejvyrovnanějším druhém utkání se trefil Procházka dvakrát včetně vítězné branky a při rozhodujícím vítězství 4:2 si připsal rovněž rozdílový gól. Zlínský stadion Luďka Čajky tak už podruhé musel přihlížet triumfu nenáviděného rivala.

O rok později ukončila pětileté vsetínské panování Sparta. Valaši se v roce 2001 ještě jednou na trůn vrátili, to už však byla jejich labutí píseň. Po odchodu dosavadního mecenáše Romana Zubíka, který byl později opakovaně odsouzen za finanční podvody, se klub propadl do podprůměru.

Po sezoně 2006/2007 přišel Vsetín kvůli dluhům o extraligovou licenci a seniorský hokej na jednu sezonu úplně skončil. Po odkupu druholigové licence od Blanska přišel zásluhou místních nadšenců pozvolný vzestup a v současnosti patří Valaši k předním týmům první ligy.

Martin Procházka hostem v Síni slávy českého hokeje

Bývalý vynikající útočník Martin Procházka, střelec šesti finálových branek proti Zlínu v roce 1999 a jedna z opor zlaté reprezentační generace přelomu století, byl i hostem šéfkomentátora ČT sport Roberta Záruby při hodnocení finálové série.

Zdroj
ČT sport, hokej.cz, hc-vsetin.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější články