Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Univerzitní hokejová liga: North Wings Ústí – Engineers Prague

Vládne střelcům i produktivitě, ale v nominaci není. Lakatoš zřejmě pyká za dovolenou před MS

Čekalo se, zda dostane pozvánku na druhý reprezentační turnaj nové sezony, ta ale opět nedorazila. Dominik Lakatoš si musí na další start v národním týmu počkat, neboť kouč Kari Jalonen lídra kanadského bodování extraligy v nominaci na švýcarskou akci v rámci Euro Hockey Tour znovu vynechal. Finský stratég nechtěl jeho absenci komentovat, mezi řádky si ale postěžoval na omluvenku vítkovického útočníka před květnovým mistrovstvím světa.

Je nám líto, video expirovalo.
Vzal jsem nejlepší hráče pro různé úkoly, říká Jalonen

Lakatoš vládne s 28 body z 26 utkání produktivitě domácí nejvyšší soutěže a s 13 góly se dělí i o vedení v tabulce střelců. Stejně jako v listopadu na Turnaji Karjaly však v národním týmu chybí. "Nebudu komentovat žádného hráče, který není ve výběru," řekl Jalonen během tiskové konference.

Po ní na dotaz deníku Sport, jestli jde o nějaký osobní problém, odpověděl dvaašedesátiletý finský kouč: "Ne, osobní problém nemám s nikým." A na další otázku, že se Lakatoš omluvil z přípravy na mistrovství světa a pak místo toho odjel na dovolenou, odvětil: "To je pravdivá informace." Nakonec Jalonen přiznal, že jej Lakatošův postoj v minulé sezoně nepotěšil. "Když někdo řekne, že je zraněný, a pak je na dovolené? Co na to říct?"

Sázka na hráče z Tampere

Jalonen dál sází na hráče, kteří jej po nástupu k týmu po únorových olympijských hrách v Pekingu zaujali. Z bronzového týmu z květnového mistrovství světa vzal tentokrát šestici hráčů. V listopadu jich měl v kádru osm.

Stejně jako na prvním dílu Euro Hockey Tour jsou to obránce David Sklenička z Brynäs a útočník Michael Špaček z Ambri-Piotty. Místo gólmana Marka Langhamera z Ilvesu Tampere, obránců Tomáše Kundrátka s Janem Ščotkou z Komety Brno, kapitána Romana Červenky z Rapperswilu-Jony a dalších útočníků Jiřího Smejkala s Hynkem Zohornou z Oskarshamnu jsou nyní v nominaci bek Michal Kempný ze Sparty a útočníci Jakub Flek a Jiří Černoch z Karlových Varů a Matěj Stránský z Davosu.

"Skládali jsme tým tak, že tady máme další hráče z týmu z Tampere, kteří nebyli na Karjale. A také ty, kteří hráli dobře v kempu (před mistrovstvím světa). Jako například (Petr) Fridrich," zmínil Jalonen útočníka Vítkovic.

Nechybí bek Jan Košťálek, který za Pardubice nenastoupil v úterý proti Litvínovu. "Mluvil jsem s ním a měl by se o víkendu vrátit do sestavy. Uvidíme, případně na to budeme reagovat," podotkl Jalonen.

Do Švédska s mladíky

Volno dostali účastníci čtvrtfinále Ligy mistrů, jejíž odvety v úterý zasahují už do reprezentačního programu. Už na začátku sezony mluvil Jalonen o tom, že na únorové Švédské hry v Malmö nominuje mladší výběr bez většiny opor, které se budou chystat v klubech na play-off. Některé hráče ale nakonec bude chtít ve Švédsku vidět. Například centra Jana Kováře z Zugu či beky Lukáše Kloka z Rögle či Michala Jordána, který odešel z Chabarovsku do Rapperswilu.

"Máme v plánu vzít hráče do 25 let, kteří budou hrát celou sezonu dobře. Chceme jim dát šanci. A hráče, kteří se celou sezonu zlepšují. Ale budu chtít vidět v únoru Kováře, na kterého se jedu podívat na Ligu mistrů do Hradce Králové. Také Kloka, který se vrátil ze Severní Ameriky, a Jordána, jenž z Ruska odešel do Švýcarska," uvedl Jalonen.

Se zástupci Sparty podle svých slov nemluvil. Před jejím vystoupením na Spenglerově poháru v Davosu v závěru kalendářního roku nominoval do týmu beky Michala Kempného, Davida Němečka, Martina Janduse a útočníky Davida Tomáška a Vladimíra Sobotku.

"Byl plán, že Kempného po návratu ze Severní Ameriky hned v listopadu brát nebudeme. Tomáška jsme po předchozí operaci kotníku ještě na Karjalu nenominovali. Němeček a Jandus hráli na Karjale velmi dobře a dáme jim další šanci. Se Sobotkou jsem byl v kontaktu a chce být v reprezentaci, ale (před mistrovstvím světa) byl zraněný z play-off," prohlásil Jalonen.

Další nováčkové

Pochvaluje si spolupráci s extraligovými trenéry, na jejich doporučení také sleduje kandidáty pro národní tým. Pro Švýcarské hry vybral jako debutanty útočníky Kryštofa Hrabíka z Plzně, Adama Najmana z Liberce a Daniela Voženílka z Třince, který se dočká premiéry v 26 letech.

"Koučové mi řekli: 'Kari, sleduj ho.' Potvrdil to. Hraje v první formaci, je to bojovník. V přesilovce je před bránou a je platný v oslabení. Rozhodl jsem se mu dát šanci. Líbilo se mi, jak hrál," řekl Jalonen k Voženílkovi. Najmana čeká reprezentační debut v 21 letech, Hrabík je o dva roky starší. "Oba hrají velmi dobře. Jsou to rozdílné typy hráčů. Najman je šikovný, dobře bruslí a má přehled ve hře. Hrabík je bojovník, platný na obou stranách hřiště. Má v Plzni důležitou roli."

I vzhledem ke květnovému mistrovství světa v Rize a Tampere rozesmutnila Jalonena zpráva, že útočník Jakub Voráček z Columbusu už kvůli opakovaným otřesům mozku v této sezoně nejspíše hrát nebude. "Nebyla to pro nás dobrá zpráva. Columbus nehraje moc dobře... Mluvili jsme spolu párkrát v létě, byl připravený přijet na mistrovství světa. Všichni chápou, že ta situace pro něj není jednoduchá," uvedl Jalonen.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články