Vancouver a Boston jdou do boje o Stanley Cup
Vancouver - Dlouhé čekání na zisk slavné trofeje skončí v letošním finále Stanleyova poháru mezi hokejisty Vancouveru a Bostonu. Canucks jsou od svého vstupu do NHL v roce 1970 ve finálové sérii potřetí, ale útočí na premiérový triumf. Navíc Vancouver může slavnou trofej poprvé od roku 1993 a tehdejšího vítězství Montrealu vrátit do Kanady. Boston, který patří k zakládající šestce soutěže, má na kontě pět titulů, ale toho posledního dosáhl před 39 lety. Úvodní zápas finálové série se hraje dnes v noci ve 2:00 SELČ ve Vancouveru.


Po roční pauze se pokusí Stanley Cup přivézt do Česka obránce Tomáš Kaberle a útočník David Krejčí, který je nejproduktivnějším hráčem Bostonu v sezoně a jedním z hlavních tahounů Bruins na cestě do finále. Oba ještě na vytouženou trofej nedosáhli a mohou rozšířit počet jejích českých držitelů na dvaadvacet.
Boston si proklestil cestu do finále přes sedmizápasovou bitvu s Montrealem, následně hladce ve čtyřech duelech vyřadil Philadelphii a pak v sedmi zápasech přehrál Tampu Bay. Vancouver přešel v sedmi utkáních přes Chicago, pak v šesti přes Nashville a v pěti přes San Jose. Potvrzuje tak i svoji výtečnou formu ze základní části, kterou ovládl se 117 body a získal Prezidentovu trofej.
Finalisté Stanleyova poháru se ve vzájemných zápasech utkávají sporadicky. V jediném duelu v této sezoně uspěl Boston na ledě Vancouveru na konci února a vyhrál 3:1. Gólman Bruins Tim Thomas z posledních tří duelů proti Canucks všechny vyhrál, dvakrát udržel čisté konto a má průměr 0,33 inkasované branky na zápas. Naopak hvězdná švédská dvojčata Canucks Henrik a Daniel Sedinové v posledních čtyřech zápasech proti Bostonu nebodovala.
Trenér Bostonu Claudie Julien o Vancouveru:
"Mají hodně šikovných a rychlých hráčů, také šikovné beky, kteří si rozumějí s pukem. Jsou produktivní a daří se jim v přesilovkách. Musíme na ně hrát fyzicky, ale také disciplinovaně. Byli nejlepším týmem v lize. Získali Prezidentovu trofej, vstřelili nejvíce gólů, nejméně jich dostali a v další kritériích byli velice dobří. Vancouver má sílu a vyvážený tým."
Ani jedna strana však bilanci ze vzájemných klání nepřikládá důležitost. "Jeden zápas neukazuje na to, jak oba týmy hrají. Když se moc nepotkávají, nedá se moc vycházet ze statistik," prohlásil trenér Vancouveru Alain Vigneault. "Já jsem za šest let, co jsem ve Vancouveru, hrál v Bostonu dvakrát. Bylo to při dlouhé sérii zápasů na Východě, navíc také nějaký odpolední zápas a nemyslím si, že se z toho dá něco vyčíst," doplnil útočník Alex Burrows, spoluhráč bratrů Sedinových v útoku.
Boston řeší své problémy. Tím hlavním v play-off jsou přesilové hry. Využil jen pět z 61 početních výhod a má nízkou úspěšnost 8,2 procenta. To silně kontrastuje s Vancouverem, který zužitkoval 17 z 60 přesilovek a má úspěšnost 28,3 procenta. I přesto se Bruins dostali až do finále. Vědí ovšem, že potřebují své přesilovky zlepšit a soupeře v nich uhlídat. Nejde jen o bratry Sedinovy, ale i další hráče v čele s kanonýrem Ryanem Keslerem.
Stanley Cup ukořistí Vancouver, ukázala simulace
Ještě jedna perlička. Simulace, kterou na své počítačové hře NHL 2011 provedla společnost EA Sports, ukázala, že úspěšnější va finálové sérii bude Vancouver. Finále však má být tuhou bitvou - Canucks by se měli radovat až po výhře v rozhodujícím sedmém utkání.
Kanadský tým by měl podle simulace vyhrát oba úvodní duely v domácím prostředí po výsledcích 2:1 v prodloužení a 4:2, ale vzápětí ztratit následující dva souboje v Bostonu (0:1 a 2:3). Po výhře 4:2 v páté finálové bitvě sice tým Kosatek promarní mečbol porážkou 2:3 v prodloužení, ale opanuje sedmý zápas poměrem 3:1 a získá pohár. Ocenění Conn Smythe Trophy určené nejužitečnějšímu hráči play-off přidělil herní simulátor brankáři vítězného týmu Robertu Luongovi.

