Sportfilm festivalové ozvěny 2024

Tři body, ale ani Pastrňákův příspěvek Bostonu na Pittsburgh nestačil. Vladař vychytal Nashville

Boston v NHL musel skousnout porážku s Pittsburghem, když mu nepomohl ani gól a dvě asistence Davida Pastrňáka (5:6). Devětadvacet zákroků si připsal Daniel Vladař, jehož Calgary vyhrálo v Nashvillu (6:3). Petr Mrázek kryl 28 střel New Yorku Rangers, ale neodvrátil porážku Chicaga 1:4. Dominik Kubalík asistoval u jediné branky Ottawy. Ta ale podlehla 1:4 v Seattlu.

David Pastrňák
zdroj: Reuters

Pastrňák si připsal první bod už po 41 sekundách hry, když jeho střelu dorazil Marchand a otevřel skóre. Havířovský rodák pak vyrovnal v sedmé minutě na 2:2. Český útočník dostal přihrávku k levé tyčce, stáhl si puk na bekhnend, čímž si položil gólmana Alexe Nedeljkovice na led, a skóroval do prázdné branky. Pastrňák vydařeným manévrem vstřelil 23. gól sezony.

Pittsburgh rychle odpověděl, v čase 7:21 opět vedl a ve 27. minutě měl tříbrankový náskok. Boston ztrátu smazal. Po křížném pasu Pastrňáka snížil Morgan Geekie z pravého kruhu na 3:5. Na přelomu druhé a třetí třetiny se prosadili ještě Jake DeBrusk a v oslabení Marchand.

Zápas rozhodl v přesilové hře v 52. minutě Sidney Crosby, který připravil v utkání i dva góly a byl vyhlášen první hvězdou. Pastrňák si vylepšil bilanci v sezoně na 53 bodů (23+30) a v produktivitě soutěže nasbírali více bodů jen Nathan MacKinnon z Colorada a Nikita Kučerov z Tampy Bay.

Vladař chytal poprvé od 16. prosince, a přestože jednu branku zavinil, tak potřetí v řadě vytáhl úspěšnost zásahů nad devadesát procent. Na vrub českého gólmana šla branka na 3:5, při níž jej nachytal Michael McCarron ve 43. minutě střelou zpoza modré čáry. Vladař chtěl vyrážečkou odehrát puk do rohu kluziště, ale srazil si ho do branky.

Zbývající dva góly inkasoval Vladař v úvodní třetině, ve které Nashville snížil na 1:2 a 2:3. Překonali jej na hranici brankoviště důrazný Filip Forsberg a tečí Colton Sissons. Český gólman měl ale podporu útoku. O branky Calgary se podělilo šest různých střelců, přičemž čtyřikrát se prosadili už v první třetině.

"Zápas jsme měli pod kontrolou, i když jsme na začátku třetí třetiny dostali nešťastný gól. Předtím nás ale (Vladař) podržel důležitými zákroky," zastal se spoluhráče Blake Coleman, autor gólu a asistence, který byl zvolen nejlepším hráčem zápasu. "Povzbudily nás i hezké branky v úvodu. Od prvního vhazování jsme ale hráli s nasazením a většinu utkání jsme byli lepším týmem," doplnil.

Mrázka překonal ve třinácté minutě v přečíslení Artěmij Panarin. Zhruba v polovině utkání zvýšil Chris Kreider bruslí, ale ani rozhodčí u videa neodhalili úmyslné kopnutí do puku a gól platil. Chicago snížilo trefou Colina Blackwella, ale Rangers pojistili výhru dvěma slepenými brankami v úvodu třetí třetiny. Mrázek neměl čisté svědomí u gólu na 3:1, při němž jej překonal Jacob Trouba střelou od pravého mantinelu.

Radek Faksa minul za stavu 4:3 při hře Colorada bez gólmana střelou ze středu hřiště prázdnou branku a Dallas nakonec prohrál. Avalanche si totiž za zhruba čtyřicet sekund vynutili gólem Mikka Rantanena prodloužení, ve kterém rozhodl o výhře 5:4 druhou trefou v utkání MacKinnon. Dvakrát se prosadil i jeho spoluhráč z útoku Jonathan Drouin. Stars přišli nejen o výhru, v průběhu utkání odstoupil kvůli zranění i klíčový obránce Miro Heiskanen.

Los Angeles vedlo 2:0 v čase 4:18, ale v 56. minutě Adrian Kempe druhým gólem v utkání vyrovnal na 3:3. Při obratu Detroitu překonal Ritticha dvakrát Robby Fabbri. Na českého brankáře v prodloužení nevyzrál dvakrát v úniku Alex DeBrincat. V rozstřelu ale Rittich nechytil ani jeden nájezd a ve třetím startu sezony si poprvé nepřipsal výhru.

Výsledky NHL:

Boston – Pittsburgh 5:6 (2:4, 2:1, 1:1)

Branky: 1. a 44. Marchand (na první Pastrňák), 7. Pastrňák, 30. Geekie (Pastrňák), 40. DeBrusk  6. O'Connor, 7. Graves, 8. Guentzel, 16. Eller, 27. Carter, 52. Crosby. Střely na branku: 29:35. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. Marchand, 3. Pastrňák (oba Boston).

Montreal  Buffalo 1:6 (0:0, 1:2, 0:4)

Branky: 34. Armia  49. a 59. Thompson, 26. Mittelstadt, 27. J. Skinner, 47. Quinn, 55. Dahlin. Střely na branku: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. Levi, 2. J. Skinner, 3. Thompson (všichni Buffalo).

NY Rangers  Chicago 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky: 13. Panarin, 28. Kreider, 42. Trouba, 43. Vesey  38. Blackwell. Střely na branku: 32:22. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval čtyři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Trocheck, 3. Trouba (všichni NY Rangers).

Philadelphia – Columbus 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 1:2  0:0)

Branky: 18. a 45. Konecny  46. Severson, 51. Bean, rozhodující sam. nájezd J. Gaudreau. Střely na branku: 41:28. Diváci: 17 510. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau (Columbus), 2. Konecny (Philadelphia), 3. Severson (Columbus).

St. Louis  Vancouver 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky: 25. Parayko, 49. Thomas  2. Garland. Střely na branku: 32:26. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Thomas, 2. Binnington, 3. Parayko (všichni St. Louis).

Dallas  Colorado 4:5 v prodl. (1:1, 2:1, 1:2  0:1)

Branky: 22. a 50. Seguin, 12. Dadonov, 31. Pavelski  14. a 64. MacKinnon, 40. a 50. Drouin, 59. Rantanen. Střely na branku: 32:34. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu. 1. Drouin (Colorado), 2. Seguin (Dallas), 3. MacKinnon (Colorado).

Minnesota  Tampa Bay 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Branky: 56. Bogosian  25. a 27. Raddysh, 42. Hedman, 60. Hagel. Střely na branku: 23:30. Diváci: 18 689. Hvězdy zápasu: 1. Raddysh, 2. Hedman (oba Tampa Bay), 3. Fleury (Minnesota).

Nashville  Calgary 3:6 (2:4, 0:1, 1:1)

Branky: 7. F. Forsberg, 16. Sissons, 43. McCarron  5. Zary, 6. Coleman, 8. Kadri, 19. Andersson, 40. Hanifin, 55. Šarangovič. Střely na branku: 32:39. Daniel Vladař odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval tři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,6 procenta. Diváci: 17 203. Hvězdy zápasu: 1. Coleman, 2. Andersson (oba Calgary), 3. F. Forsberg (Nashville).

Arizona  NY Islanders 1:5 (0:2, 1:0, 0:3)

Branky: 24. Schmaltz  8. a 54. Horvat, 13. Reilly, 45. Lee, 46. J. Gauthier. Střely na branku: 26:31. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Horvat, 2. Sorokin, 3. Barzal (všichni NY Islanders).

Vegas  Florida 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 4. Dorofejev  15. Bennett, 27. M. Tkachuk, 39. Verhaeghe, 46. Reinhart. Střely na branku: 27:36. Diváci: 18 044. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Verhaeghe, 3. Bobrovskij (všichni Florida).

Seattle  Ottawa 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 10. Gourde, 36. Tatar, 40. Burakovsky, 58. Dunn  53. Kelly (Kubalík). Střely na branku: 28:33. Diváci: 17 151. Hvězdy zápasu: 1. Daccord, 2. Burakovsky, 3. Tatar (všichni Seattle).

Los Angeles  Detroit 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:2, 1:1  0:0)

Branky: 2. a 56. Kempe, 5. Roy  30. a 46. Fabbri, 38. Petry, rozhodující sam. nájezd Raymond. Střely na branku: 43:27. David Rittich odchytal za Los Angeles celý zápas, inkasoval tři branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Diváci: 18 145. Hvězdy zápasu: 1. Raymond, 2. Fabbri, 3. Sprong (všichni Detroit).

San Jose  Winnipeg 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky: 31. Barabanov  32. Barron, 44. Vilardi. Střely na branku: 28:30. Diváci: 10 521. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck (Winnipeg), 2. Blackwood (San Jose), 3. Vilardi (Winnipeg).