Crosby, Ovečkin či Karlsson. Superhvězdná pětka, která míří na SP
O tom, že na Světový pohár dorazí až na pár zraněných výjimek ty největší hvězdy současného hokeje, není pochyb. I mezi plejádou velkých jmen jde ale najít jedince, kteří na svých pozicích spoluhráče a soupeře lehce převyšují, a pokud by dali dohromady pětku, její síla by byla obrovská.

Centr: Sidney Crosby (Kanada)
Nejlepší nejen mezi centry, ale podle mnohých také mezi všemi hráči. To je Sidney Crosby, jenž svoji výjimečnost dokázal i v poslední sezoně NHL. Start do ní měl sice rozpačitý, poté ale devětadvacetiletý hráč rozjel um naplno a v kanadském bodování základní části obsadil třetí místo.
To hlavní z jeho strany přišlo poté v play-off. Pittsburgh v něm dovedl k dalšímu Stanley Cupu a sám obdržel Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče vyřazovací části.
Crosbyho kvalitu ocenil také kouč největšího favorita na triumf Kanady Mike Babcock, jenž se rozhodl hráči se sedmaosmdesátkou na zádech dát kapitánské céčko. Rodák z Halifaxu, jenž patří mezi vyvolené s přezdívkou "Next One", tedy hokejisty, kteří mají být nástupci legendárního Wayna Gretzkyho, by v Torontu mohl dokončit sbírku nejprestižnějších triumfů v reprezentačním dresu. Na kontě už má dvě zlata z olympiády a jedno z mistrovství světa, čímž se zařadil do Triple Gold Clubu.

Levé křídlo: Alexandr Ovečkin (Rusko)
Jestli některý hráč zaručuje pravidelný přísun vstřelených branek, je to ruský reprezentant Alexandr Ovečkin. Levé křídlo Washingtonu způsobuje brankářům v NHL dlouhodobě noční můry a v zámoří mezi kanonýry nemá konkurenci.
Maurice Richard Trophy, trofej pro nejlepšího střelce základní části v kariéře, získal už šestkrát, z toho hned čtyřikrát ji zvedl nad hlavu v posledních čtyřech ročnících, během nichž nastřílel 186 gólů. O jeho nebezpečnosti mluví i počet střel v této době. Na brankáře vyslal 1399 pokusů, jasně nejvíce v celé lize.
Podobně jako Crosby, s nímž dlouho soupeřil o pozici nejlepšího hokejisty světa, i Ovečkin se na Světovém poháru představí s kapitánským céčkem a měl by být hlavní hvězdou sborné. Třicetiletý ruský car reprezentuje svoji zemi často a rád a z mistrovství světa už má tři zlaté. Na triumf na velkém turnaji typu olympiády či Světového poháru však stále čeká a rád by se ho dočkal v Torontu.

Pravé křídlo: Patrick Kane (USA)
V základní části minulé sezony NHL nebylo produktivnějšího hráče než Patricka Kanea. Výbušné a technicky zdatné pravé křídlo Chicaga Blackhawks prožilo snovou sezonu, v níž se mu dařilo jak střelecky, tak i jako nahravači. Během ročníku si připsal 106 bodů (46 gólů a 60 asistencí) a druhého v tabulce produktivity Jamie Benna za sebou nechal o sedmnáct bodů.
Sedmadvacetiletý hráč, jenž v kariéře získal už tři Stanley Cupy, měl dokonce prsty téměř v polovině gólů svého týmu a není tak divu, že po ročníku sesbíral celou řadu trofejí. Na slavnostním večeru si vyzvedl Art Ross Trophy (vítěz kanadského bodování) a Hart Trophy (nejlepší hráč ročníku), což se mu povedlo jako prvnímu Američanovi. K nim přidal ještě Ted Lindsay Award (nejlepší hráč ročníku podle hráčů).
V národním dresu však Kane zatím na velký seniorský triumf čeká. Zúčastnil se mistrovství světa 2008 a olympiád 2010, 2014, medaili si dovezl pouze z Her 2010 ve Vancouveru, kde s výběrem USA vybojoval stříbro. Do Toronta proto hvězdný útočník přijíždí hodně nabuzený a rád by si odvezl další cenný kov.

Obránci: Drew Doughty (Kanada)
Moderní hokejový obránce by měl být výborný směrem dozadu, ale i dopředu. Vzorovým příkladem takového muže, který je mnohdy pro úspěch týmu klíčový, je Kanaďan Drew Doughty. Bek Los Angels Kings si dlouhodobě drží vysoký standard, který naplno ukázal i v poslední sezoně. V 82 zápasech nasbíral 51 bodů, ale také 24 plusových bodů, za což si na po konci vysloužil Norris Trophy pro nejlepšího obránce NHL.
Na um teprve šestadvacetiletého zadáka, jenž získal v kariéře s Kings už dva Stanley Cupy, budou spoléhat i Kanaďané na Světovém poháru. Doughty totiž skvělé výkony podává i na mezinárodní scéně a na Hrách 2010 a 2014 se stal klíčovým obráncem při zisku zlatých medailí. Společně s Marcem-Eduardem Vlasicem vytvořil v Soči skvělý pár, který bude podle všeho zastavovat nejlepší útoky soupeře i v Torontu.

Erik Karlsson (Švédsko)
Dobrou práci směrem dozadu odvádí i Erik Karlsson. Jeho devízu je ovšem potřeba hledat jinde, a to ve hře směrem dopředu. Švédský zadák je bez pochyb nejlepším ofenzivním bekem současnosti, o čemž dlouhodobě přesvědčuje v dresu Ottawy. Loňský ročník byl pro šestadvacetiletého hráče v zámoří rekordní. S 82 body byl pátým nejproduktivnějším hokejistou celé soutěže a jeho 66 asistencí nedokázal vyrovnat nikdo.
Karlsson je pro Senators klíčovou postavou. Vždyť na ledě jako kapitán tráví v průměru téměř 29 minut za zápas. Základní stavební kámen bude bez pochyb i na Světovém poháru v dresu Švédska. Kouč Rikard Grönborg už před turnajem vyzdvihl vyzrálost dvojnásobného vítěze Norris Trophy, který by se měl postarat o to, aby Tre Kronor došly co nejdále.

Brankář: Carey Price (Kanada)
Dokud v minulé sezoně chytal, Montreal měl bilanci 10 výher z dvanácti zápasů a kraloval celé NHL. Od jeho listopadového zranění proti New Yorku Rangers to však s Canadiens šlo z kopce. Nedostali se do play-off a ve zbytku ročníku už triumfovali jen dvacetkrát. Až tak klíčovou pozici může mít brankář, proto lze Carey Price považovat za největší hvězdu mezi třemi tyčemi na Světovém poháru.
Pravdou sice je, že devětadvacetiletý brankář od zranění nezasáhl do ostrého zápasu, dlouhodobé statistiky ovšem mluví o jeho výjimečnosti. I Sidney Crosby po prvních trénincích řekl, že Price neztratil ze schopností vůbec nic. Kanada má v brance další skvělé gólmany, jako jsou Braden Holtby či Corey Crawford, avšak Price je Price. Stačí vzpomenout na jeho výkony na olympiádě v Soči, kde získal s Kanadou zlato. Vychytal výhru ve všech pěti zápasech a za záda pustil pouze tři puky.
