Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na EURO s Tomášem Součkem

Skvělý tenista a výjimečný hokejista Zábrodský slaví pětadevadesátku

Vladimír Zábrodský hrál výborně tenis, ale byl také výraznou postavou československé reprezentace. Vybojoval s ní první dva tituly mistrů světa a z olympijských her v roce 1948 má stříbro. Uznávaný tvůrce hry a excelentní střelec se dožívá 95 let.

Vladimír Zábrodský
zdroj: ČT sport

V reprezentaci zaznamenal "Vovka" 158 gólů v 94 zápasech, dalších 306 jich přidal v nejvyšší soutěži v barvách pražských klubů LTC a Sparty, s nimiž vybojoval celkem šest ligových titulů. S 464 góly je členem prestižního Klubu hokejových střelců, v roce 1997 byl jako jeden z prvních uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF. V anketě o nejlepšího domácího hokejistu století obsadil třetí místo za Dominikem Haškem a Jaromírem Jágrem.

"Měl jsem dobrou zejména bekhendovou střelu. Dnes už tolik hráčů schopných přesně zakončit útočnou akci bekhendem nevidíte, protože mají příliš zahnuté hole. Za našich časů jsme si je připravovali sami a byla to práce na celé odpoledne," připomněl historicky třetí nejlepší střelec české a čs. reprezentace svou velkou zbraň.

Přestože byl největší osobností týmu, ve vykonstruovaném procesu s hokejisty v roce 1950 nebyl jako jeden z mála zatčen a odsouzen. Jeho role zůstává dodnes nejasná, sám Zábrodský se k celému případu odmítá vyjadřovat.

Syn českého otce a ruské matky se narodil poblíž štvanického stadionu, kde také jako sedmiletý začínal s hokejem. Od devíti oblékal dres LTC Praha, vedle hokejky mu to skvěle šlo i s tenisovou raketou. Díky talentu i příkladné životosprávě se brzy stal hvězdou v obou odvětvích - v létě reprezentoval Československo na dvorcích, v zimě na ledě.

Po vykonstruovaném procesu, z něhož vyvázl jen se zákazem reprezentace, a rozprášení LTC komunisty přestoupil Zábrodský v roce 1950 do Spartaku Sokolovo (dnešní Sparty). Průměrný tým vzápětí jako hrající trenér dovedl ke dvěma titulům, počet vlastních primátů krále střelců rozšířil na pět.

Z MS 1955 si odvezl bronz, o rok později startoval na OH v Cortině d'Ampezzo, kde čs. tým obsadil páté místo. Po aféře se sázením na domluvené zápasy byl v roce 1960 definitivně vyloučen z národního mužstva. Následující tři roky strávil v ostravských dolech a zároveň byl hrajícím trenérem tamního Baníku, stejnou funkci pak zastával i po návratu do Prahy v Bohemians.

Cvičení i troška alkoholu - recept na vitalitu

V roce 1965 se i s rodinou dostal přes tehdejší Jugoslávii a Švýcarsko do Švédska, kde se usadil. Do Čech se vracel hlavně při vyhlašování různých anket.

"Každé ráno se snažím dostat tělo trošku do pohybu, ale abych dělal něco zvláštního, to ne. Od všeho dělám trošku: trošku cvičím, trošku procházek, trochu piju alkohol, takže to jde všechno poměrně dobře," prozradil svůj recept na vitalitu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy