Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS v alpském lyžování Courchevel-Méribel (trénink sjezdu)

Reprezentace startuje "slovenskou" část přípravy, s týmem už jsou i posily z Philadelphie

Na začátek pátého týdne přípravy před mistrovstvím světa se hokejová reprezentace přesunula do slovenské Nitry. S týmem už jsou i hvězdné posily útočník Jakub Voráček a obránce Radko Gudas z Philadelphie. Trenér Miloš Říha starší naopak ještě neměl k dispozici plzeňského útočníka Milana Gulaše, který se připojí později.

Jakub Voráček (vlevo) na tréninku reprezentace
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Právě jména Voráčka s Gudasem byla dlouhodobě zmiňovaná v souvislosti s posílením národního mužstva na vrchol reprezentační sezony.

Oba jeho stavitelům přislíbili při konci Flyers již po základní části NHL účast za předpokladu dobrého zdravotního stavu.

"Říkal jsem, že když budu zdravý, tak pojedu. Měl jsem jasno. Loni jsem si prostě potřeboval odpočinout. Po hokejové i fyzické stránce toho bylo za posledních pět let dost a pro mě osobně to byl správný krok," připomněl Voráček loňskou omluvenku.

"Těším se vždycky a jsem natěšený hrát hokej za Českou republiku, ale loni jsem byl po té sezoně tak vypálený, že už to nešlo," dodal Voráček.

Vedle Voráčka s Gudasem nechybělo ani kvarteto dalších hráčů, které Říha do přípravy pozval: obránci Michal Moravčík z Plzně, Jakub Jeřábek z farmy St. Louis v San Antoniu, David Sklenička ze záložního týmu Montrealu z Lavalu a útočník Jan Kovář z Plzně.

Je nám líto, video expirovalo.
Voráček a Gudas už jsou s reprezentací, chyběl Gulaš

Z třicetičlenného kádru, který zahrnuje tři brankáře, 11 obránců a 16 útočníků, tak scházel jen Gulaš. "Milan Gulaš má nějaké střevní problémy a dostaví se sem za námi co nejdříve," vysvětlil Říha.

"Jinak je vše podle plánu, neboť jsme počítali s tím, že nás budou doplňovat vytipovaní hráči z NHL, takže to jsou očekávané výměny. Příští týden můžou přijít zase další," doplnil šedesátiletý trenér.

Menší komplikací pro něho osobně byla cesta na sraz, neboť uvízl v zácpě po dopravní nehodě. "Strávil jsem tam asi hodinu, jinak bych tu byl už dříve," podotkl Říha.

Gulašova dočasná omluvenka mu zase zkřížila plány ohledně variant, koho přiřadit k Voráčkovi. "Představu nějakou máme, trošku nám to narušil Gulaš. Popovídáme si s Voráčkem, jak se cítí, na kterém postu se cítí, a uděláme pak nějaké rozhodnutí. Zkusíme ho ve dvou třech lajnách a pak se rozhodneme," nastínil Říha.

Nejistota i nadále provází útočníka Filipa Chytila, který čekal na povolení od Rangers s ohledem na zranění ze závěru základní části NHL.

"Domluvili jsme se, že tento týden půjde naplno a zkusí to. A pokud ta situace bude taková, že nebude moct absolvovat zápasy nebo další průběh toho tréninku, tak se s ním rozloučíme," přiblížil Říha.

Nadále čeká na vývoj v NHL i extraligového finále. "Ideálně ať skončí co nejdříve," pousmál se Říha.

"Jinak ohledně hráčů Tampy (Ondřej Palát a Jan Rutta) zatím nic nového, vypadlo také Calgary. David Rittich a Michael Frolík jsou jména, která nás samozřejmě zajímají, do téhle fáze ale zatím připadá v úvahu více Frolík než Rittich," připustil Říha.

Poslední plamínek naděje se chce pokusit rozdmýchat u zkušeného útočníka Tomáše Plekance. "Chystám se s ním promluvit, ale myslím si, že ta odpověď bude stejná," očekával Říha zamítavé stanovisko.

Na co se chce během týdne v Nitře zaměřit především? "Samozřejmě ta obrana trošku hapruje. A hlavně začínáme zase od nuly, je tady sedm nových hráčů, kteří si na to budou zase zvykat. A chci hlavně, aby se dala dohromady parta," řekl Říha.

"V tréninku zavedeme spíš nějaké taktické věci, přesilovky a oslabení i nějaké takové perličky, třeba vhazování, překvapivý protiútok a takové věci, co mají čeští hráči v hlavách. To bychom tady chtěli trošku vytáhnout," doplnil Říha.

Zápasy proti Slovensku uzavřou blok šesti duelů v rámci Euro Hockey Challenge. Nad Rakušany vyhráli Češi ve Znojmě 3:1, odvetu v Linci pak 5:4 po nájezdech. Vítězně zvládli během minulého týdne i oba zápasy v Karlových Varech proti Německu, shodně se skóre 5:4.

Aktuální složení hokejové reprezentace:

brankáři: Patrik Bartošák (Vítkovice), Marek Langhamer (Chabarovsk), Jakub Kovář (Jekatěrinburg)

obránci: Filip Pavlík, Petr Zámorský (oba Hradec Králové), Michal Jordán, Jan Kolář (oba Chabarovsk), Michal Moravčík (Plzeň), Radko Gudas (Philadelphia), Jakub Jeřábek (San Antonio/AHL), Jakub Krejčík (Rauma), Tomáš Kundrátek (Davos) Adam Polášek (Nižněkamsk), David Sklenička (Laval/AHL)

útočníci: Milan Gulaš, Jan Kovář (oba Plzeň), Tomáš Fořt (Zlín), Lukáš Rousek (Sparta), Martin Zaťovič (Brno), Radim Zohorna (Mladá Boleslav), Rudolf Červený (Brynäs), Robin Hanzl (Spartak Moskva), Filip Chytil (New York Rangers), Dominik Kubalík (Ambri-Piotta), Michal Řepík (Podolsk), Jiří Sekáč (Kazaň), David Tomášek (Jyväskylä), Jakub Voráček (Philadelphia), Hynek Zohorna (Lahti), Tomáš Zohorna (Chabarovsk).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články