Prvotřídní senzace – Francie přehrála Rusy 2:1
Helsinky – Den vítězství se pro Rusy stal dnem porážky. Oslavy porážky Německa ve 2. světové válce zkalila sborné prohra s Francií na mistrovství světa 1:2. V duelu obra s trpaslíkem sice Rusové vedli, ale Francie dokázala ve druhé třetině výsledek otočit a odolala i závěrečnému tlaku. Francouzi tak rázně utnuli sérii 13 výher Rusů na světových šampionátech, postarali se o jednu z nejpřekvapivějších výher v dějinách MS a místo záchrany mohou myslet i na postup do čtvrtfinále.

Velcí favorité začali ve výletním tempu, za prvních sedm minut ohrozili francouzského gólmana jen jednou. Úvodní šanci tak zaznamenala Francie. V první přesilové hře střílel z úhlu po rychlé kombinaci Fleury, ruský gólman Košečkin si nebyl jistý a hledal puk za sebou. Rusové se příliš nerozehráli ani v následujících minutách, první dvě vyloučení proto přežili Francouzi bez úhony. Ruský zámek v útočné třetině vypadal spíše jako tréninkový nácvik souhry bez důrazu a střelby.
Vyrovnaný hokej byl k vidění i na začátku druhé třetiny. Rusové nenapadali a Francie měla čas na rozehrávku. Zlom přinesla 27. minuta. Radulov sice nevyzrál na gólmana Hardyho při trestném střílení, vzápětí si však zpoza branky vybruslil šikovně Pěrežogin a zavěsil přesně. Už se zdálo, že Rusové se rozbruslí, ale v rozmachu je zastavila přesná rána Fleuryho v polovině utkání.

Překvapení Rusy probudilo, ale jen napůl. Sice se krátce po obdrženém gólu vrhali ostřeji směrem k Hardymu – Kovalčuk střílel z mezikruží, Petrov si vybruslil ze strany a pálil těsně nad ledem, Pěrežogin vyděsil Hardyho lehkým obloučkem, který skončil po odrazu od betonu na tyči – nechávali však také skuliny v obraně a jednu z nich využil Roussel. Francouzi nečekaně otočili vývoj zápasu a Rusové už nestačili do konce druhé třetiny reagovat.
Nejpřekvapivější výsledky historie MS:
1947 Rakousko – Švédsko 2:1
1972 Švýcarsko – Finsko 3:2
1976 Polsko – SSSR 6:4
1982 Itálie – Kanada 3:3
1986 Polsko – ČSSR 2:1
1998 Švýcarsko – Rusko 4:2
2000 Švýcarsko – Rusko 3:2
2000 Lotyšsko – Rusko 3:2
2000 Bělorusko – Rusko 1:0
2003 Dánsko – USA 5:2
2003 Lotyšsko – Rusko 2:1
2010 Dánsko – Finsko 4:1
2010 Dánsko – USA 2:1
2010 Norsko – ČR 3:2
2010 Dánsko – Slovensko 6:0
2013 Francie – Rusko 2:1
Bezkrevný výkon "zdobil" ruskou sbornou i v úvodních minutách třetí třetiny. Očekávaný drtivý nástup se nekonal a šance měli paradoxně Francouzi. Největší z nich nevyužil Raux, který dostal puk z rohu přímo před třetího ruského gólmana Košečkina. Rusové se nechytli ani v přesilové hře. Francie získala čas během vlastní početní výhody, kdy se hlavně snažila neudělat chybu v obraně.
Na závěrečný nápor měli Rusové šest minut. Na jeho začátku předvedl francouzský hrdina Hardy další akrobatický kousek a vychytal Soina. Francie se snažila rychle střídat a držet modrou čáru. Střela střídala střelu, Rusům však nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře. Francouzští hokejisté nervózně poskakovali na střídačce a po závěrečném hvizdu naskákali na led a slavili velké vítězství.
Rusko - Francie 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 27. Pěrežogin (Popov, Bělov) - 30. Fleury (Bellemare, Hecquefeuille), 37. Roussel. Rozhodčí: Fraňo (ČR), Rantala (Fin.) - Hunnius (Něm.), Morrison (USA). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 3 173.
Sestavy:
Rusko: Košečkin - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Loktionov, A. Radulov, Kovalčuk - Popov, Pěrežogin, Anisimov - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.
Francie: Hardy - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Guttig, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Bozon, Raux, Bertrand - Ritz. Trenér: Dave Henderson.