Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín EURO 2024

Po roce zase triumf na Českých hokejových hrách. Skvělý turnaj Češi završili výhrou nad Rakušany

Stejně jako v loňské sezoně České hokejové hry opanovali domácí. Národní tým třetí podnik Euro Hockey Tour završil vítězstvím 4:1 nad Rakouskem v Ostravě. Gól a nahrávku zaznamenali David Sklenička, Vojtěch Budík a Jiří Černoch. Dvě asistence pak Jakub Flek a Matěj Blümel. Dvakrát se Češi prosadili v přesilovkách, jednou v oslabení. Domácí turnaj Euro Hockey Tour vyhrál národní tým počtvrté z posledních pěti odehraných ročníků.

Místo odpočívajícího Romana Červenky vedl tým kouče Kariho Jalonena do boje v roli kapitána jeden z dosavadních asistentů Jakub Flek. V utkání si připsal dvě nahrávky. Skórovali obránci David Sklenička, David Jiříček a Vojtěch Budík a útočník Jiří Černoch. Dvakrát se Češi prosadili v přesilovkách, jednou v oslabení.

"Za ty tři zápasy jsem opravdu spokojený s tím, co hráči odvedli. Turnaj pro nás byl výborným testem a nemohu říci o nikom, že by se mu to nepovedlo. Celkově vzato jsem šťastný za výkony hráčů i výsledky. Když vyhráváte, roste vaše sebevědomí a v kabině je vítězná nálada, což je jedině dobře," pochvaloval si Jalonen.

Mužstvo, které posílí celkem sedm hráčů ze zámořské NHL, čeká v příštím týdnu generálka na mistrovství světa na Švédských hrách ve Stockholmu. Utká se postupně s domácími Švédy, Finy a nakonec se Švýcary, kteří na závěrečném podniku EHT nahradí Rusy.

Jako první ohrozil branku střeženou Starkbauem po dvou minutách Zohorna. V začínající páté minutě se proti pravidlům provinil Špaček a hned na startu přesilovky přišel šok, když Sklenička vyhodil kotouč přes celé hřiště, ale ten směřoval na rakouskou branku a překvapil Starkbauma, jehož zákrok přišel pozdě.

V deváté minutě musel předvést své umění strážce české branky Lukeš, když zakončoval z velmi dobré pozice Lebler. Vzápětí byl na druhé straně v obrovské šanci Holík. Po Jiříčkově chybě se opět Lebler ocitl sám před Lukešem, ten znovu podržel své spoluhráče. Na druhé straně nepřinesla navýšení náskoku pěkná souhra Špačka s Blümelem a ani Krejčíkův pokus od modré čáry.

Poklidný úvod druhé části příliš neoživily ani přesilovky, které si oba celky zahrály. Její druhá polovina už však přinesla mnohem více vzruchu před oběma brankami. Český tým hrál další početní výhodu, v níž napřáhl od modré čáry talent Jiříček a stejně jako v sobotu proti Švédům oslavil další gól.

Uběhlo však jen 38 sekund a Rakušané byli znovu na dostřel díky pohotové teči Nissnera, který přesměroval Wolfovo nahození. Reakce ze strany favorita přišla hned za dvě minuty znovu díky využité přesilovce, když Flekovo dobývání rakouské branky dokončil úspěšně Černoch.

"Bylo super, že kluci se prosadili dvakrát v přesilovce. Celému týmu pomůže, když máte dobrou přesilovku. Pomohli jsme si tím. Když jsme dali na 2:0, Rakušáci sice vzápětí snížili, ale když už jsme odskočili na rozdíl dvou branek, tak jsme je do šancí už moc nepouštěli, zápas jsme uhlídali a zaslouženě vyhráli," řekl Sklenička.

V úvodu třetí části měl další příležitost aktivní Blümel, jenže tomu dnes nebylo přáno, Starkbaum byl úspěšnější. V 52. minutě přišla Budíkova paráda. Zničehonic našlápl k individuální akci, prošel mezi celkem čtyřmi hráči soupeře, s velkým přehledem zakončil chytrým bekhendem mezi betony a dovršil tak výsledek.

"Jen škoda, že jsme nevyhráli i první zápas, tam to bylo padesát na padesát. Proti Švédům nám do brány spadlo všechno a určitě nám to zvedlo sebevědomí. Jsem rád, že jsme Rakušany nepodcenili. Hráli dobře, byl to těžký soupeř, a tak se výhra počítá," prohlásil útočník Matěj Blümel.

ČR - Rakousko 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. D. Sklenička (Budík, Černoch), 31. D. Jiříček (Blümel, Flek), 34. Černoch (Flek, Blümel), 52. Budík (D. Sklenička, P. Kousal) - 32. Nissner (Wolf, Kirchschläger). Rozhodčí: Šír (ČR), Ansons - Zunde (oba Lot.), Ondráček (ČR). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5720.

Sestavy:

ČR: Š. Lukeš - Nedomlel, Šulák, Jordán, Krejčík, D. Jiříček, D. Sklenička, Budík, Kaňák - M. Stránský, Černoch, Flek - Blümel, M. Špaček, P. Kousal - H. Zohorna, P. Holík, P. Zdráhal - O. Beránek, Kodýtek, Fridrich. Trenér: Kari Jalonen.

Rakousko: Starkbaum - Maier, Hackl, Kirchschläger, Wolf, Wimmer, Brunner, Kragl - Schneider, Nissner, Ganahl - Lebler, Baumgartner, Zwerger - Huber, Achermann, Wukovits - Schwinger, Rauchenwald, Macierzynski. Trenér: Roger Bader.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články