Buly - debata expertů

Pavelec zneškodnil Jágrův nájezd a vychytal výhru Winnipegu

New York – Brankář Ondřej Pavelec se po přestávce vyhrazené Utkání hvězd předvedl ve špičkové formě a v úterním programu NHL vychytal výhru Winnipegu 2:1 po samostatných nájezdech na ledě Philadelphie. Český gólman byl vyhlášen druhou hvězdou večera, když zneškodnil 27 střel a všechny tři penalty, včetně pokusu Jaromíra Jágra. Ten při svém návratu po zranění třísel odehrál necelých 17 minut a připsal si asistenci na jediný gól Flyers, který v 16. minutě vstřelil v přesilové hře Brayden Schenn.

Jágr, který předtím naposledy nastoupil 21. ledna, patřil k nejlepším hráčům Letců na ledě. Spoluhráčům připravil několik šancí, střelecky se mu ale nedařilo. V polovině zápasu jeho ránu zastavilo břevno, v penaltovém rozstřelu mu pak pohotovou střelu zápěstím zneškodnil Pavelec. "Nebyl to moc pěkný zápas, ale přesně takové utkání jsem očekával. Ani jeden tým dnes nehrál dobře," vyjádřil se po utkání Jágr.

Trenér Peter Laviolette se prý na své hráče zlobil už po první třetině, kterou sice domácí vyhráli 1:0, ale vystřelili jen šestkrát na branku. "Během první přestávky byl trenér pěkně naštvaný. Nedivím se mu," poznamenal Jágr. Hostujícím Jets se podařilo vyrovnat na začátku druhé třetiny a pak už se spolehli na výkon Pavelce. Ten zazářil především ve třetí třetině, kdy odolal tlaku Letců, kteří v poslední dvacetiminutovce přestříleli hosty v poměru 13:4.

O výhře Winnipegu pak rozhodl v třetí sérii nájezdů Bryan Little. Jets vyhráli na ledě Philadelphie šestý vzájemný zápas v řadě a přerušili sérii tří porážek. "Odehráli jsme solidních 65 minut na hřišti soupeře," pochvaloval si kouč kanadského celku Claude Noel. "Pavelec nás v pravých chvílích podržel. Určitě si z tohoto utkání můžeme odnést řadu pozitivních věcí. Nutně jsme potřebovali vyhrát a získali jsme dva cenné body," dodal.

Philadelphia - Winnipeg 1:2 po nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 16. Schenn (Jágr) - 23. Thorburn, rozh. nájezd Little. Brankář Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 28 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,4 procenta. Střely na branku: 28:24. Diváci: 19 874.

Martin Erat se jednou asistencí podílel na velkolepém obratu Nashvillu, který v Minnesotě prohrával ještě ve 48. minutě 1:4, nakonec ale zvítězil 5:4. Rozhodující gól vstřelil 21 sekund před koncem třetí třetiny Mike Fisher, který byl na začátku 58. minuty autorem i vyrovnávací branky na 4:4. Predators si připsali páté vítězství v řadě a zakončili leden s bilancí 11 výher a dvou porážek.

"Nepodali jsme tak dobrý výkon, jak bychom si představovali, ale nakonec jsme našli cestu k vítězství a to je rozhodující," konstatoval po zápase trenér Barry Trotz. Jeho protějšek Mike Yeo jen těžko hledal důvody, proč jeho tým v poslední desetiminutovce zápasu zkolaboval. "Už jste někdy dostali pořádnou ránu pěstí do žaludku? Tak takhle nějak se teď cítím," prohlásil.

Nejvíce skleslý byl ale brankář Josh Harding. Vyčítal si rozhodující gól, který inkasoval po Fisherově lehkém nahození od bočního mantinelu. "Hrozný gól. Pravděpodobně jeden z nejhorších, které jsem kdy dostal, prostě brankářova noční můra. Není pro to omluva, ta branka jasně padá na mou hlavu. Prohrál jsem nám zápas," láteřil Harding.

Minnesota - Nashville 4:5 (2:0, 1:1, 1:4)

Branky: 9. a 13. Heatley, 22. Clutterbuck, 41. Brodziak - 58. a 60. Fisher (na první ERAT), 30. Halischuk, 50. Yip, 57. Hörnqvist. Střely na branku: 25:30. Diváci: 17 325.

Podobný obrat se povedl i hokejistům Pittsburghu, kteří stále bez zraněného kapitána Sidneyho Crosbyho rovněž prohrávali v Torontu ve 48. minutě 1:4, nakonec ale zvítězili 5:4 po samostatných nájezdech. Jedním z hlavních hrdinů večera byl Jevgenij Malkin, který sedm sekund před třetí sirénou vyrovnal a poté proměnil i rozhodující nájezd.

Ruský kanonýr potvrdil pozici nejproduktivnějšího hráče ligy. Pittsburgh zejména díky němu vyhrál posledních osm zápasů, přičemž Malkin během této série vstřelil dohromady deset gólů a na čtyři přihrál. Čtyři z posledních šesti duelů přitom Penguins vyhráli až v penaltovém rozstřelu, v němž mají celkovou bilanci sedm výher, dvě porážky.

Jedním z hlavních strůjců úspěchu Tučňáků byl brankář Marc-Andre Fleury, který nastoupil ve 23. utkání za sebou a předvedl několik spektakulárních zákroků. "Nebýt jeho, mohli jsme prohrát 0:8," vyjádřil se útočník Pittsburghu Joe Vitale. "Byl nejlepším hráčem na ledě," potvrdil jeho slova útočník Maple Leafs Joffrey Lupul.

Pittsburgh - Toronto 5:4 po nájezdech (0:0, 1:2, 3:2 - 0:0)

Branky: 60. a rozh. nájezd Malkin, 37. Cooke, 49. Sullivan, 56. Vitale - 27. a 30. Grabovskij, 47. Bozak, 47. MacArthur. Střely na branku: 35:39. Diváci: 18 550.

Útočník Jiří Hudler se šestnáctým gólem v sezoně zasloužil o výhru Detroitu 3:1 v Calgary. Český kanonýr v 52. minutě dostal svůj tým do vedení 2:1, skóre o čtyři minuty později uzavřel Drew Miller. Hudler se prosadil poté, co si najel na přihrávku Filppuly zpoza branky, která prošla gólmanu Kiprusoffovi mezi betony, a kotouč prostrčil za čáru. "Puk mi najednou přistál na hokejce, bylo to hodně o štěstí. V první chvíli jsme si ani nebyl jistý, jestli jsem ho dostal do branky," popsal Hudler rozhodující moment utkání.

Už 33. gól v sezoně si připsal nejlepší střelec ligy Steven Stamkos, jenž v prodloužení překonal Tomáše Vokouna a rozhodl o výhře Tampy Bay nad Washingtonem 4:3. Český gólman těsně předtím skvělým zákrokem zastavil pokus Martina St. Louise, na dorážku Stamkose byl ale krátký.

Asistenci u vítězného gólu Edmontonu, který porazil Colorado 3:2, zaznamenal Aleš Hemský. Český útočník se ve 47. minutě protáhl po pravé straně do útočného pásma, vypálil na branku a Tylor Hall dorážkou zvýšil na 3:1. Avalanche pak už dokázali pouze snížit, když se po přihrávce Milana Hejduka trefil Gabriel Landeskog.

Boston - Ottawa 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)Branky: 12. Chára (Krejčí), 40. Lucic, 43. Marchand, 48. Seidenberg - 19. Greening (M. Michálek, Kuba), 28. Turris, 34. Karlsson (Kuba). Střely na branku: 30:33. Diváci: 17 565.

New Jersey - NY Rangers 4:3 po nájezdech (0:1, 1:0, 2:2 - 0:0)
Branky: 56. a rozh. nájezd Kovalčuk (na první Eliáš), 29. Parise, 60. Clarkson - 20. Stralman, 43. Boyle, 57. Del Zotto. Střely na branku: 29:26. Diváci: 17 625.

Carolina - NY Islanders 2:5 (0:1, 0:1, 2:3)
Branky: 44. Sutter, 47. Brent -48. a 60. Tavares, 6. Parenteau, 37. Moulson, 59. Okposo. Střely na branku: 23:26. Diváci: 15 575.

Montreal - Buffalo 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky: 5. Pacioretty - 25. Leino, 47. Gaustad, 60. Kaleta. Střely na branku: 28:40. Diváci: 21 273.

Tampa Bay - Washington 4:3 v prodloužení (1:1, 2:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 19. Purcell,22. St. Louis, 31. Thompson, 63. Stamkos - 17. Hendricks, 34. Perreault, 46. Brouwer. Brankář VOKOUN odchytal za Washigton celý zápas, z 31 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,1 procenta. Střely na branku: 31:29. Diváci: 17 754.

Calgary - Detroit 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky: 22. Cammalleri - 6. Emmerton, 52. Hudler, 56. Miller. Střely na branku: 29:25. Diváci: 19 289.

Phoenix - Anaheim 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
Branky: 8. Whitney (Vrbata, Hanzal) - 27.,31. a 34. Cogliano, 59. Selänne. Střely na branku: 26:30. Diváci: 10 579.

Edmonton - Colorado 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Branky: 5. Eberle, 18. Belanger, 47. Hall (Hemský) - 22. Mueller, 51. Landeskog (Hejduk). Střely na branku: 23:33. Diváci: 16 839.

San Jose - Columbus 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
Branky:10. a 51. J. Thornton, 8. Marleau, 25. Pavelski, 37. McGinn, 42. Handzuš. Střely na branku: 43:30. Diváci: 17 562.

Vancouver - Chicago 3:2 v prodloužení (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 8. Kesler, 45. Hodgson, 64. D. Sedin - 12. Mayers, 42. Stalberg. Střely na branku: 33:39. Diváci: 18 890.