Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Raiffeisen Trophy

Nominace do Pekingu zůstává stejná. Tým čítá 25 hráčů, rozšířit se může o šest náhradníků

Vedení hokejové reprezentace sice upozorňovalo, že může dojít ke změnám, ale nestalo se. Přidání obránce Davida Musila byl poslední tah v rámci olympijské nominace. K dnešní uzávěrce byly možné změny bez udání důvodů. Nyní tým čítá 25 jmen. Reprezentace pak mohou podle nové možnosti rozšířit tým o pět hráčů do pole a brankáře, kteří budou připraveni zaskočit v případě nákazy koronavirem v mužstvu či zranění.

Je nám líto, video expirovalo.
Pešán v pořadu Hokej den poté o týmu pro Peking

Pešán po původně oznámené nominaci ve čtvrtek 13. ledna zdůraznil, že nominace ještě není konečná, a vyslovil domněnku, že se bude – i s ohledem na současnou situaci ve světe – ještě "dramaticky měnit". Nakonec ale mužstvo zůstalo i přes potíže s koronavirem u řady hráčů z KHL, kteří už se zapojili do přípravy, ve stejném složení. Poslední volné místo, které zůstávalo dlouho volné, zaplnil v sobotu obránce David Musil z Třince.

Ve výběru figurují tři brankáři, osm obránců a 14 útočníků. "Do dneška bylo možné udělat změny, ale na nominaci se nic nemění. K žádným změnám nedošlo, nebyl k nim důvod. Teď už bude jakákoliv změna možná pouze ze zdravotních důvodů," uvedl Zikmund.

Do Pekingu může cestovat i šest náhradníků

Nově se hokejovým národním týmům dostalo rozhodnutí Mezinárodní hokejové federace (IHF), že mohou mít připravený seznam pěti hráčů do pole a brankáře jako náhradníků. "Informaci jsme dostali dnes odpoledne," řekl Černý s tím, že trenéři a generální manažer se budou nově vzniklou situací zabývat.

Do sestavy by mohli v případě potřeby naskočit hráči jako Matěj Blümel z Pardubic, Jakub Flek z Karlových Varů či Filip Chlapík ze Sparty.

IIHF prakticky zavádí takzvaný "taxi squad", který se používá v NHL. S týmem se v zámoří připravují hráči, kteří rozšíří soupisku a jsou připraveni nahradit hokejisty vyřazené kvůli koronaviru. V Pekingu budou dodatečně nominovaní hráči s týmem trénovat, nebudou ale ubytováni v olympijské vesnici.

"Musíme vše vyřešit a najít pro ně ubytování. A my teď nevíme, jaké jsou tam kapacity. Vedle toho budou muset hráči například projít celou (akreditační) procedurou. Může se tak stát, že se k nám v dějišti připojí až po pětidenní karanténě, abychom si byli jistí, že nebudou mít problém," uvedl Černý.

Dvanáctka reprezentantů z přerušené KHL má možnost se již od minulého pondělí připravovat na ledě O2 areny v Praze. Dnes trénovala pětice obránců Lukáš Klok, Libor Šulák, Ronald Knot, David Sklenička a Jakub Jeřábek a útočníci Radan Lenc s Lukášem Sedlákem. Dalších pět reprezentantů je v karanténě.

"Konečně se ten počet hráčů na ledě rozrůstá, takže i opticky to vypadá lépe. Nemáme ještě obsazený post brankáře, jak už se ale stalo v takových situacích tradicí, tak zaskočil jeden z kustodů Petr Šulan," dodal Zikmund k výpomoci bývalého gólmana.

"Začali jsme (minulý týden) ve čtyřech, pak jsme byli v pěti, ale po pozitivních testech nás bylo zase méně. Jsem tady už od pondělí a jsem hrozně rád za to, že jsme měli tuhle možnost. Bylo to o to těžší, že nás bylo málo a člověk byl hodně v zápřahu, ale já jsem o to radši, protože jsem potřeboval pořádně trénovat," pochvaloval si obránce Lukáš Klok.

Národní tým naplánoval odlet na dvě skupiny. První část má odletět do Pekingu charterem s českou olympijskou výpravou ve čtvrtek 27. ledna. Druhá část hokejistů s hráči z extraligy a dalších evropských soutěží má letět 2. února. "Je to ale stále ještě živá věc, která se neustále vyvíjí. Jisté je, že část mužstva odletí 27. ledna, druhá dvěma letadly 2. února, ale jaké bude nakonec složení těch posádek, to se bude odvíjet od výsledků testů," uvedl Zikmund.

Před olympiádou čeká národní tým v neděli 6. února tréninkové utkání se Švédskem. Do turnaje vstoupí Češi ve středu 9. února zápasem proti Dánsku. O dva dny později se hokejisté v základní skupině B utkají se Švýcarskem a v sobotu 12. února nastoupí proti Rusku.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play-off. Den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do nějž postoupí přímo vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst, doplní je lepší týmy z předkola. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února.

Nominace českých hokejistů na olympijský turnaj v Pekingu (9.–20. února):

Brankáři: Šimon Hrubec (Omsk/KHL; 21 reprezentačních zápasů), Roman Will (Čeljabinsk/KHL; 15), Patrik Bartošák (Chabarovsk/KHL; 18),

obránci: Tomáš Kundrátek (73 zápasů/8 branek), David Musil (oba Třinec; 47/0), Lukáš Klok (34/4), Ronald Knot (oba Nižněkamsk/KHL; 2/0), Vojtěch Mozík (48/4), Libor Šulák (oba Vladivostok/KHL; 43/5), Jakub Jeřábek (Spartak Moskva/KHL; 63/5), David Sklenička (Jokerit Helsinky/KHL; 56/1),

útočníci: Michal Řepík (89/27), Vladimír Sobotka (oba Sparta; 44/9), David Krejčí (Olomouc; 35/7), Tomáš Hyka (29/6), Lukáš Sedlák (oba Čeljabinsk/KHL; 12/5), Hynek Zohorna (44/6), Tomáš Zohorna (oba Oskarshamn/Švéd.; 110/18), Roman Červenka (Rapperswil-Jona/Švýc.; 157/40), Michael Frolík (Lausanne/Švýc.; 52/12), Jan Kovář (Zug/Švýc.; 142/36), Radan Lenc (Chabarovsk/KHL; 41/7), Jiří Smejkal (Pelicans Lahti/Fin.; 22/2), Matěj Stránský (Davos/Švýc.; 32/6), Michael Špaček (Frölunda/Švéd.; 22/2).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články