AZ-kvíz tentokrát s Fortunou

Pastrňák se blýskl čtyřmi body a dotáhl se na čelo střelců. Dařilo se i Hertlovi s Krejčím

Jízda Davida Pastrňáka v NHL pokračuje. Český útočník se blýskl dalším skvělým výkonem proti Ottawě, v němž čtyřmi body pomohl k výhře 4:1. Dvakrát se přitom zapsal mezi střelce a s deseti góly se dotáhl na lídra této statistiky Austona Matthewse. K triumfu Bruins pomohl jednou trefou a přihrávkou David Krejčí. Dařilo se i dalším Čechům.

David Pastrňák (uprostřed) se raduje z gólu se spoluhráči z Bostonu
zdroj: ČTK/AP/ autor: Sean Kilpatrick

Pastrňák ve 12. minutě poslal Boston do vedení. Útočník Danton Heinen zachytil na útočné modré vyhození Ottawy, puk posunul na Pastrňáka, který si sjel mezi kruhy a přesně zamířil k pravé tyči. U branky asistoval i Krejčí.

V 38. minutě Senators z přesilovky srovnali, ale v poslední minutě druhé třetiny v dvojnásobné početní výhodě Pastrňák na levý kruh nabil Krejčímu na ránu z první a rodák ze Šternberka vstřelil vítězný gól.

Po 21 vteřinách závěrečného dějství zvýšili Bruins v pokračující početní výhodě na rozdíl dvou tref. Pastrňák vypálil od modré a jeho střelu usměrnil šikovnou tečí za záda brankáře Craiga Andersona Patrice Bergeron. Konečnou podobu výsledku dal Pastrňák. Brad Marchand znamenitě obelstil zadáka Dylana Demela a přihrál nikým nehlídanému českému útočníkovi, jenž pohotovou střelou nadzvedl puk za bezmocně ležícího Andersona.

Boston v Ottawě zakončil čtyřzápasovou sérii na ledě kanadských celků, ve které postupně prohrál s Calgary (2:5), Edmontonem (2:3 v prodloužení) a Vancouverem (1:2 v prodloužení). "Jsou to hodně důležité dva body. Na téhle venkovní šňůře jsme až do dneška nevyhráli a připsali si jen dva body. Každá porážka je těžká, takže je výborné, že jsme dnes dřeli a uspěli," řekl Pastrňák, jenž v prvním duelu proti Ottawě v tomto ročníku dotáhl Bruins k vítězství 6:3.

Dvaadvacetiletý útočník se v kanadském bodování díky čtyřbodovému představení vyšplhal na čtvrtou příčku a na vedoucí trojici Matthews, Bergeron a Mikko Rantanen z Colorada ztrácí pouze bod.

"Daří se mu čím dál víc. Je dominantní. Převyšuje všechny ostatní a je ohromně zábavné sledovat, jaký má přehled a jak si věří," řekl Marchand. "Soustředím se jen na to, abych se zlepšoval. Jsem mnohem lepší hokejista než před rokem a neustále se snažím posouvat dál a pracovat na své hře," podotkl Pastrňák.

Hertl i Frolík dali gól, Simon asistoval

Tomáš Hertl pomohl San Jose trefou a přihrávkou zdolat Nashville 5:4. Odchovanec Slavie rozšířil bodovou sérii na čtyři duely. Predators prohráli po pěti vítězstvích.

Hertl v 28. minutě vyrovnal na 2:2. Logan Couture mu nahrál mezi dva nashvillské hráče a pražský rodák tváří v tvář brankáři Juusemu Sarosovi zvolil kličku do forhendu. Predators poté odskočili do dvoubrankového náskoku, ale Sharks v poslední části třemi brankami skóre otočili.

Calgary k úspěchu nestačilo 37 zákroků brankáře Davida Ritticha ani gól Michaela Frolíka a Montrealu podlehlo 2:3. Rittich, který v předchozím zápase na ledě New York Rangers 44 zákroky výrazně přispěl k výhře Flames 4:1, dostal důvěru podruhé za sebou. V celkově třetím utkání v sezoně, do něhož zasáhl od začátku, utrpěl první porážku.

Frolíkova trefa byla z kategorie šťastných. Střela Matthewa Tkachuka mířila mimo tři tyče, ale díky odrazu od Frolíkovy brusle změnila směr a skončila v montrealské síti. O osudu utkání rozhodl závěr druhé třetiny, v níž se Canadiens během tří minut a 21 sekund prosadili třikrát.

Navzdory tomu trenér Flames Bill Peters Rittichův výkon ocenil. "Chytal dobře, v první třetině nás podržel. Moc jsme mu nepomohli, šlo na něj hodně dobrých střel," uvedl.

V úterních zápasech se z českých hráčů zapsal do statistik díky asistenci i útočník Dominik Simon, jehož Pittsburgh udolal Edmonton 6:5 v prodloužení. Bod navíc zařídil Penguins výstavním gólem Sidney Crosby.

Kapitán Pittsburghu se z rohu mantinelu vydal k brance Oilers, kličkou mezi nohy obehrál Ryana Stromea, nenechal se rozhodit Darnellem Nursem a najel si až před gólmana Cama Talbota, kterého z bezprostřední blízkosti překonal bekhendovým zakončením nad lapačku. Pro Crosbyho šlo o druhou trefu v duelu. Proti Oilers se dočkal první branky v sezoně, na niž potřeboval sedm zápasů.

Crosbyho spoluhráč Patric Hörnqvist, autor dvou branek a přihrávky, měl po utkání v rozhovoru s novináři jasno. "Tvrdíte, jak je Connor McDavid (kapitán Edmontonu) lepší než Crosby, ale pak si vezme puk a takhle ukončí zápas. Proto je nejlepší na světě," prohlásil švédský útočník.

Stejný bodový výkon jako Pastrňákovi se povedl i útočníkovi Miku Zibanejadovi v dresu Rangers, kteří si poradili s Floridou 5:2. Christian Fischer premiérovým hattrickem zařídil výhru Arizony 4:1 v Columbusu.

Výsledky NHL:

NY Rangers - Florida 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)

Branky: 24. a 37. Zibanejad, 32. a 42. Zuccarello, 60. K. Hayes - 19. Trocheck, 51. Hoffman. Střely na branku: 22:38. Diváci: 17 016. Hvězdy utkání: 1. Zibanejad, 2. Zuccarello, 3. Pionk (všichni NY Rangers).

Columbus - Arizona 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Branky: 1. Dubois - 8., 21. a 45. Ch. Fischer, 13. D. Strome. Střely na branku: 36:26. Diváci: 11 458. Hvězdy utkání: 1. Ch. Fischer, 2. Stepan, 3. Kuemper (všichni Arizona).

Montreal - Calgary 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

Branky: 36. Petry, 38. Gallagher, 40. Drouin - 17. Frolík, 52. E. Lindholm. Střely na branku: 40:23. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal 58:54 minut, inkasoval třikrát z 40 střel a měl úspěšnost zákroků 92,5 procenta. Diváci: 21 028. Hvězdy utkání: 1. Drouin, 2. Domi, 3. Petry (všichni Montreal).

Nashville - San Jose 4:5 (1:1, 3:1, 0:3)

Branky: 12. a 31. Arvidsson, 21. F. Forsberg, 40. C. Smith - 7. Meier, 28. Hertl, 52. Dillon (Hertl), 53. Pavelski, 58. Burns. Střely na branku: 29:32. Diváci: 17 159. Hvězdy utkání: 1. Burns (San Jose), 2. Arvidsson (Nashville), 3. Pavelski (San Jose).

Chicago - Anaheim 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky: 6. a 60. Saad, 48. P. Kane - 31. Rakell. Střely na branku: 38:25. Diváci: 20 900. Hvězdy utkání: 1. P. Kane, 2. Saad (oba Chicago), 3. J. Gibson (Anaheim).

Dallas - Los Angeles 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Branky: 6. Comeau, 29. Spezza, 35. Klingberg, 45. T. Pitlick - 35. Kopitar, 38. Toffoli. Střely na branku: 23:33. Diváci: 17 354. Hvězdy utkání: 1. T. Pitlick, 2. Comeau, 3. Klingberg (všichni Dallas).

Ottawa - Boston 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 38. Chabot - 12. a 46. Pastrňák (na první Krejčí), 40. Krejčí (Pastrňák), 41. Bergeron (Pastrňák). Střely na branku: 39:32. Diváci: 15 265. Hvězdy utkání: 1. T. Rask, 2. Bergeron (oba Boston), 3. Chabot (Ottawa).

Edmonton - Pittsburgh 5:6 v prodl. (0:1, 3:3, 2:1 - 0:1)

Branky: 22. a 45. Draisaitl, 24. a 36. Chiasson, 43. McDavid - 11. a 63. Crosby, 28. a 47. Oleksiak, 31. a 40. Hörnqvist (na první Simon). Střely na branku: 46:31. Diváci: 18 347. Hvězdy utkání: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. Draisaitl, 3. McDavid (oba Edmonton).