Cyklotoulky

Pastrňák opět skóroval a přispěl ke skalpu Colorada, Crosby se zapsal do historie NHL

I v nové sezoně NHL prokazuje David Pastrňák roli obávaného střelce. Tentokrát pomohl čtvrtým gólem v ročníku k vítězství Bostonu nad Coloradem 5:3. Anaheim v brance s Lukášem Dostálem zdolal v prodloužení Utah 5:4, naopak David Rittich poprvé nastoupil jako jednička Los Angeles, ale po polovině zápasu nuceně střídal. Kings i proto prohráli s Torontem 2:6. A opomenout nelze ani fakt, že kapitán Pittsburghu Sidney Crosby dosáhl jako 10. hokejista v dějinách zámořské soutěže na metu 1600 kanadských bodů.

Hokejisté Bostonu v čele s Davidem Pastrňákem oslavují gól v NHL
zdroj: REUTERS autor: Ron Chenoy

Colorado – Boston 3:5

Pastrňák zvyšoval v polovině utkání na 3:1 pro Bruins. Před Alexandarem Georgijevem ho našel osamoceného Hampus Lindholm a mistr světa z Prahy doťukl puk do odkryté "klece". Neuplynulo ani třináct sekund a Lindholm se prosadil sám.

Avalanache sice dvěma trefami ještě zápas zdramatizovali, ale při jejich hře bez brankáře výhru Bostonu pojistil John Beecher. První úspěch v dresu Bruins si připsal gólman Jonas Korpisalo. Pavel Zacha se zapsal do statistik třemi střelami, Ivan Ivan odehrál v dresu Colorada necelých sedm minut.

Anaheim – Utah 5:4 v prodloužení

Česká brankářská jednička z květnového šampionátu dovedla Anaheim k druhému vítězství v ročníku, v prodloužení se trefil Leo Carlsson. Dostál z 30 střel inkasoval čtyřikrát a byl vyhlášen třetí hvězdou duelu. Kapitán Radko Gudas nasbíral čtyři trestné minuty a stejný počet hitů. Gólman Utahu Karel Vejmelka na šanci v této sezoně stále čeká.

Toronto – Los Angeles 6:2

Rittich nastoupil v sezoně poprvé a nezabránil porážce Kings s Torontem. Během necelých 33 minut dostal čtyři branky ze 14 střel a vystřídal ho Phoenix Copley. Útočník David Kämpf odehrál dvanáct minut za Maple Leafs, třemi body za gól a dvě asistence řídil výhru americký forvard Auston Matthews.

Pittsburgh – Buffalo 6:5 v prodloužení

Crosby nasbíral 1600 bodů jako pátý nejrychlejší hráč, na milník dosáhl v 1277. zápase. Legendární Wayne Gretzky to zvládl za pouhých 667 duelů. Za ním následují Mario Lemieux, Marcel Dionne a Jaromír Jágr. Právě česká legenda, která stále hraje extraligu za Kladno, tuto bodovou hranici jako poslední 6. října 2011 pokořila.

Crosby zařídil v prodloužení výhru nad Buffalem 6:5, předtím měl ještě dvě asistence. Ve 44. minutě se prosadil i Jevgenij Malkin a zaznamenal 500. branku v NHL, a to jako 48. hráč historie. Ideálně mu na ni přihrál zpoza branky právě Crosby.

"Není to snadné. K dosažení 500 branek je cesta dlouhá," řekl Malkin, který se trefil ve svém 1150. utkání. "Jsem rád, že se mi to konečně povedlo. Teď jsem mnohem klidnější. Asi poprvé můžu říct, že jsem na sebe hrdý," dodal osmatřicetiletý ruský útočník, jenž si připsal čtyři body a s jedenácti je nyní nejproduktivnějším hráčem v lize. Za poražené Sabres podruhé za sebou nenastoupil Jiří Kulich.

NHL:

Pittsburgh – Buffalo 6:5 v prodl.(1:3, 2:0, 2:2 – 1:0)
Branky:
12. Rust, 30. D. O'Connor, 36. Puljujärvi, 44. Malkin, 60. Rakell, 62. Crosby – 12. a 51. Peterka, 1. T. Thompson, 4. Greenway, 51. McLeod. Střely na branku: 42:33. Diváci: 15 644. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Crosby, 3. Rust (všichni Pittsburgh).

Toronto – Los Angeles 6:2 (3:0, 2:0, 1:2)
Branky:
7. a 18. McMann, 9. Matthews, 28. Rielly, 39. Nylander, 58. Tavares – 43. Turcotte, 50. Fiala. Střely na branku: 26:34. David Rittich odchytal za Los Angeles 32:22 minuty, ze 14 střel inkasoval čtyřikrát a úspěšnost zákroků měl 71,4 procenta. Diváci: 18 852. Hvězdy zápasu: 1. McMann, 2. Matthews, 3. Nylander (všichni Toronto).

Colorado – Boston 3:5 (1:2, 1:2, 1:1)
Branky: 16. Colton, 32. Makar, 45. Rantanen – 14. Koepke, 18. Coyle, 30. Pastrňák, 30. H. Lindholm, 58. Beecher. Střely na branku: 25:25. Diváci: 18 024. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen (Colorado), 2. H. Linholm (Boston), 3. Makar (Colorado).

Anaheim – Utah 5:4 v prodl. (1:2, 2:0, 1:2 – 1:0)
Branky: 37. a 55. Mintjukov, 5. Terry, 29. Fabbri, 61. Carlsson – 9. McBain, 14. Hayton, 46. Kesselring, 51. Keller. Střely na branku: 34:30. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim celý zápas, z 30 střel inkasoval čtyřikrát a úspěšnost zákroků měl 86,7 procenta. Diváci: 17 245. Hvězdy zápasu: 1. Carlsson, 2. Mintjukov, 3. Dostál (všichni Anaheim).