MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Ovečkin přeskočil Jágra. Ruský kanonýr vstřelil 767. gól a je nejlepším Evropanem v NHL

Očekávané se stalo skutečností. Alexandr Ovečkin zaznamenal 767. gól v NHL, osamostatnil se na třetím místě v historickém pořadí střelců od Jaromíra Jágra a stal se nejlepším evropským kanonýrem v soutěži. Ruský útočník navíc pomohl Washingtonu k výhře 4:3 po nájezdech nad New Yorkem Islanders. Před Ovečkinem jsou v tabulce už jen dva hráči – Gordie Howe (801) a Wayne Gretzky (894).

Alexandr Ovečkin
zdroj: Reuters autor: Geoff Burke

Ovečkinova chvíle nastala v 56. minutě, kdy bezprostředně po vyhraném vhazování překonal střelou zápěstím z pravého kruhu Semjona Varlamova. Ruský hráč si brankou na 3:2 připsal 37. trefu v sezoně, kterou začínal jako šestý nejlepší kanonýr historie. Postupně přeskočil v uplynulých měsících Marcela Dionneho, Bretta Hulla a Jaromíra Jágra.

"Je to něco mimořádného. Kdyby nešel (Jágr) do KHL, byl by na druhém a možné i prvním místě. Ale je to, jak to je, a jsem šťastný, že jsem nejlepší mezi evropskými hráči," radoval se Ovečkin.

K posunu mu na dálku pogratuloval i Jágr a vzkaz zakončil v humorném tónu. "Dávej góly dál, protože, jak víš, ještě jsem neukončil kariéru. Stále je šance, že se možná vrátím do NHL a začnu tě ve střelcích stíhat," řekl Jágr, který je v 50 letech vlastníkem i hráčem Kladna.

Česká hokejová legenda nastoupila v NHL naposledy v roce 2017 za Calgary. Během kariéry Jágr vystřídal v soutěži během 24 sezon devět klubů, ve kterých nasázel 766 branek v 1733 zápasech. Působil i ve Washingtonu v letech 2001 až 2004, ale s Ovečkinem se minul. Ruský útočník hraje za Capitals od roku 2005 a k 767 brankám potřeboval jen 1256 utkání.

K výhře Washingtonu přispěl Vítek Vaněček 29 zákroky a navíc kryl v rozstřelu sedm z osmi nájezdů. Zápas rozhodl Anthony Mantha.

Další český brankář Karel Vejmelka zastavil 36 střel při vítězství Arizony 6:3 v Montrealu. "Od začátku sezony odvádí výjimečnou práci," chválil trenér Arizony Andre Tourigny Vejmelku, který ještě minulý ročník chytal za Kometu Brno v extralize a s Coyotes poté podepsal smlouvu jako volný hráč. Třebíčský rodák zasáhl v sezoně už do 35 utkání a úspěšnost zásahů má 90,5 procenta.

Filip Zadina skóroval v NHL po sedmi zápasech bez branky a odstartoval gólem v přesilové hře divokou třetí třetinu, v níž Detroit vyrovnal v Edmontonu z 2:4 na 4:4 a 5:5. Závěr ale patřil domácím, kterým zařídili Warren Foegele a Evander Kane výhru 7:5.

Ondřej Kaše dal gól ve druhém utkání po sobě a pomohl Torontu k výhře 4:0 nad Dallasem. Český útočník vstřelil třetí branku týmu na začátku poslední třetiny střelou z pravého kruhu v přesilové hře. Svou první nulu v NHL vychytal Erik Kallgren, který dostal přednost před Petrem Mrázkem a blýskl se 35 zákroky.

Zazářil i konkurent Pavla Francouze. Gólman Darcy Kuemper zneškodnil všech 23 střel Los Angeles včetně dvou pokusů Martina Frka, dovedl Colorado k výhře 3:0 a připsal si druhé čisté konto za sebou.

Tomáš Hertl připravil oba góly San Jose při prohře s Floridou 2:3 v prodloužení. Po akcích českého hokejisty vedli Sharks v úvodní třetině 1:0 a 2:1. Hertl, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, mohl ve druhé třetině zvýšit, ale zastavila jej tyč. Obrat zařídil dvěma góly Frank Vatrano.

David Pastrňák si připsal asistenci u vítězné branky Bostonu, který vyhrál v Chicagu 2:1 v prodloužení. Filip Chytil přihrál na první gól New Yorku Rangers, který doma zdolal Anaheim 4:3 v prodloužení. Pavel Zacha se zranil už ve třetí minutě, když byl po střele dohrán a narazil na mantinel. Český útočník z utkání odstoupil a bez něj New Jersey prohrálo ve Vancouveru 3:6.

Výsledky NHL:

Toronto - Dallas 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky: 8. Sandin, 12. Tavares, 41. Kaše, 59. Michejev. Střely na branku: 40:35. Diváci: 18 543. Hvězdy zápasu: 1. Kallgren, 2. Tavares, 3. Sandin (všichni Toronto).

Montreal - Arizona 3:6 (1:4, 2:1, 0:1)
Branky: 39. a 39. Caufield, 14. Dauphin - 2. Hayton, 4. Stralman, 19. Ritchie, 20. Crouse, 38. Keller, 56. Schmaltz. Střely na branku: 39:19. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval tři góly z 39 střel a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta. Diváci: 20 532. Hvězdy zápasu: 1. Crouse (Arizona), 2. Caufield (Montreal), 3. Keller (Arizona).

NY Rangers - Anaheim 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 5. Brodzinski (Chytil), 24. Zibanejad, 54. Kreider, 61. Fox - 15. Comtois, 25. Fowler, 51. Grant. Střely na branku: 38:23. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Fox, 2. Panarin (oba NY Rangers), 3. Henrique (Anaheim).

Washington - NY Islanders 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 2:1 - 0:0)
Branky: 13. a rozhodující sam. nájezd Mantha, 51. Jonsson-Fjällby, 56. Ovečkin - 25. Nelson, 38. Palmieri, 59. Lee. Střely na branku: 32:32. Vítek Vaněček odchytal za Washington celý zápas, inkasoval tři góly z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,6 procenta. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Jonsson-Fjällby (oba Washington), 3. Varlamov (NY Islanders).

Nashville - Pittsburgh 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 20. Ekholm, 36. Jeannot, 38. Tolvanen, 59. Trenin - 34. Guentzel. Střely na branku: 25:36. Diváci: 17 498. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. Saros, 3. Jeannot (všichni Nashville).

Winnipeg - Vegas 7:3 (2:0, 3:1, 2:2)
Branky: 19. Wheeler, 19. Connor, 30. Ehlers, 32. Stanley, 39. Scheifele, 51. Morrissey, 54. Lowry - 27. Roy, 45. Pietrangelo, 50. Amadio. Střely na branku: 23:38. Diváci: 13 470. Hvězdy zápasu: 1. Stanley, 2. Lowry, 3. Morrissey (všichni Winnipeg).

Chicago - Boston 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 50. Hagel - 45. Bergeron, 62. Grzelcyk (Pastrňák). Střely na branku: 20:48. Diváci: 19 629. Hvězdy zápasu: 1. Grzelcyk, 2. Bergeron (oba Boston), 3. M.-A. Fleury (Chicago).

Edmonton - Detroit 7:5 (4:1, 0:1, 3:3)
Branky: 45. a 59. E. Kane, 2. Shore, 4. McDavid, 5. Hyman, 19. Yamamoto, 55. Foegele - 9. a 43. M. Staal, 39. Gagner, 43. Zadina, 47. Raymond. Střely na branku: 32:35. Diváci: 15 311. Hvězdy zápasu: 1. McDavid (Edmonton), 2. M. Staal (Detroit), 3. Foegele (Edmonton).

Vancouver - New Jersey 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)
Branky: 29. a 42. Horvat, 4. Hunt, 11. Höglander, 29. Pearson, 53. Lammikko - 18. Graves, 25. J. Hughes, 32. Bastian. Střely na branku: 31:35. Diváci: 18 562. Hvězdy zápasu: 1. Horvat, 2. J.T. Miller (oba Vancouver), 3. J. Hughes (New Jersey).

Los Angeles - Colorado 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 7. Ničuškin, 40. Compher, 46. Rantanen. Střely na branku: 23:27. Diváci: 13 967. Hvězdy zápasu: 1. Ničuškin, 2. Rantanen, 3. Kuemper (všichni Colorado).

San Jose - Florida 2:3 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 9. Couture (Hertl), 14. Meloche (Hertl) - 44. a 62. Vatrano, 12. Huberdeau. Střely na branku: 26:34. Diváci: 12 276. Hvězdy zápasu: 1. Vatrano (Florida), 2. Hertl (San Jose), 3. Marchment (Florida).