Buly - debata expertů

New Jersey sází na Vaněčka, který pomohl k další výhře. Faksa poprvé skóroval

Hokejisté New Jersey zvítězili v NHL i díky 25 zákrokům Vítka Vaněčka v Montrealu 5:1 a připsali si desátou výhru za sebou. Radek Faksa poslal zápas na ledě Tampy Bay svým prvním gólem sezony do prodloužení a zařídil tak Dallasu alespoň bod z prohru 4:5. Tomáš Hertl přihrál na jednu branku San Jose při výhře 5:2 ve Vegas. Asistence Filipa Hronka nestačila Detroitu, který podlehl v Anaheimu 2:3 v prodloužení.

Vítek Vaněček v dresu New Jersey
zdroj: ČTK / AP autor: Graham Hughes

Vaněček odstoupil ze zdravotních důvodů před pěti dny z utkání v 51. minutě, ale nevynechal ani jeden zápas a během vítězné série New Jersey startoval sedmkrát od začátku. Jediný gól pustil v Montrealu v polovině zápasu, když snížil Jevgenij Dadonov z dorážky do prázdné branky na 1:2. Dvougólový náskok vrátil Devils vzápětí Jack Hughes, který nasbíral v utkání tři body (2+1) a stal se první hvězdou.

Deset výher v řadě je třetí nejdelší v klubové historii. "Je to celé o týmu. Všechny čtyři lajny šlapou a bodují, v obraně limitujeme počet střel i šancí a gólman nás také drží," vysvětlil trenér New Jersey Lindy Ruff. Jeho svěřencům chybí tři výhry na vyrovnání rekordu, který platí od sezony 2000/01.

Vaněček, který byl v létě vyměněn z Washingtonu do New Jersey, si připsal v této sezoně prohru jen v prvním utkání. V premiéře za Devils inkasoval pětkrát, v dalších zápasech si ale vylepšil čísla a chytá s úspěšností 91,5 procenta. S průměrem 2,17 obdržených branek na utkání je dokonce pátý v lize. V obou statistikách je nejlepší z českých gólmanů v soutěži.

Faksa, který v předchozích jedenácti utkáních nebodoval, udeřil v 56. minutě v oslabení a skóroval v NHL poprvé od dubna. Ke gólu mu pomohla hrubka Michaila Sergačeva, který při při rozehrávce ztratil ve vlastním pásmu mezi kruhy puk a český útočník pohotovou střelou vyrovnal na 4:4.

"Ukázali jsme odolnost. I když jsme prohrávali ke konci třetí třetiny o gól, nepanikařili jsme. Kluci se drželi systému a věřili, že se někomu podaří dát důležitou branku. Přesně to Radek udělal," řekl trenér Dallasu Pete DeBoer. Faksa si gólem připsal druhý bod sezony (1+1). O výhře Tampy Bay rozhodl v prodloužení Alex Killorn.

Vegas dvakrát vedlo, ale San Jose otočilo z 1:2 na konečných 5:2. Hertl přihrál na uklidňující čtvrtý gól, který dal Logan Couture v 59. minutě při hře domácích bez brankáře. Český centr získal v posledních osmi utkáních jedenáct bodů (3+8). Sharks postrádali v obraně Radima Šimka, který v pondělí odehrál jen jedno střídání. Klub jej umístil na listinu zraněných hráčů, ale neupřesnil, co českému bekovi je.

Hronek asistoval u prvního gólu zápasu, když se jeho sražená střela od modré čáry dostala k Jonatanu Berggrenovi, který doklepl puk do odkryté branky. Anaheim vyrovnal trefou Masona McTavishe, ale ve 40. minutě vrátil Detroitu vedení Michael Rasmussen. Hosté dlouho úspěšně hájili těsný náskok, ale neodolali. John Klingberg vynutil v čase 59:13 pro domácí prodloužení, které rozhodl Ryan Strome.

John Tavares se stal 107. hráčem v historii NHL, který překonal hranici 400 vstřelených branek. Spoluhráč Davida Kämpfa pomohl jubilejní trefou Torontu k výhře 5:2 v Pittsburghu. Columbus i bez Jakuba Voráčka, který nehraje kvůli zranění v horní části těla od 4. listopadu, zdolal doma Philadelphii 5:4 v prodloužení. V dresu poražených se postavil proti svému bývalému klubu Lukáš Sedlák, ale neprosadil se.

NHL:

Buffalo - Vancouver 4:5 (1:2, 2:3, 1:0)

Branky: 12. a 24. Skinner, 32. Tuch, 53. Mittelstadt - 9. Joshua, 10. Bear, 21. E. Pettersson, 28. J.T. Miller, 29. Horvat. Střely na branku: 32:32. Diváci: 11 130. Hvězdy zápasu: 1. Horvat, 2. E. Pettersson (oba Vancouver), 3. Skinner (Buffalo).

Florida - Washington 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Branky: 57. a 59. Verhaeghe, 6. Barkov, 24. Reinhart, 48. Cousins - 36. D. Strome, 52. Carlson. Střely na branku: 43:43. Diváci: 13 813. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Barkov (oba Florida), 3. Carlson (Washington).

Montreal - New Jersey 1:5 (0:0, 1:3, 0:2)

Branky: 30. Dadonov - 24. a 36. J. Hughes, 27. D. Hamilton, 53. Bratt, 60. Marino. Střely na branku: 26:39. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval jeden gól z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 96,2 procenta. Diváci: 20 753. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Mercer, 3. D. Hamilton (všichni New Jersey).

Pittsburgh - Toronto 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)

Branky: 21. Rakell, 23. Crosby - 21. a 40. Bunting, 13. Tavares, 16. Marner, 58. W. Nylander. Střely na branku: 37:33. Diváci: 17 035. Hvězdy zápasu: 1. Bunting, 2. Matthews (oba Toronto), 3. Rakell (Pittsburgh).

Tampa Bay - Dallas 5:4 v prodl. (1:1, 2:2, 1:1 - 1:0)

Branky: 2. Colton, 25. Paul, 35. Stamkos, 44. Cole, 64. Killorn - 15. Marchment, 29. Pavelski, 30. Robertson, 56. Faksa. Střely na branku: 38:32. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Killorn, 2. Cole, 3. Paul (všichni Tampa Bay).

Columbus - Philadelphia 5:4 v prodl. (1:0, 1:2, 2:2 - 1:0)

Branky: 26. a 44. Jenner, 13. Kuraly, 44. Robinson, 64. Gavrikov - 29. Hayes, 33. Cates, 45. Seeler, 50. Konecny. Střely na branku: 33:37. Diváci: 15 713. Hvězdy zápasu: 1. Jenner, 2. Gavrikov (oba Columbus), 3. Konecny (Philadelphia).

Nashville - Minnesota 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Branky: 12. Niederreiter, 13. Duchene - 41. F. Gaudreau. Střely na branku: 25:33. Diváci: 17 159. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. Duchene, 3. Johansen (všichni Nashville).

Anaheim - Detroit 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 18. McTavish, 60. J. Klingberg, 65. R. Strome - 8. Berggren (Hronek), 40. Rasmussen. Střely na branku: 30:33. Diváci: 15 198. Hvězdy zápasu: 1. R. Strome, 2. J. Klingberg (oba Anaheim), 3. Rasmussen (Detroit).

Vegas - San Jose 2:5 (1:0, 1:1, 0:4)

Branky: 20. Eichel, 36. Marchessault - 29. Kunin, 42. Nieto, 58. Meier, 59. Couture (Hertl), 60. Ferraro. Střely na branku: 26:29. Diváci: 17 899. Hvězdy zápasu: 1. Meier, 2. Kunin (oba San Jose), 3. Eichel (Vegas).