Euro Hockey Tour mužů 2023/2024

Nečas přispěl k vítězství Caroliny v New Yorku, Vladař nezastavil Marnerovu sérii

Nadprůměrnou sezonu prožívá v NHL útočník Martin Nečas a formu potvrdil i na ledě New Yorku Islanders, kde byl na ledě u dvou gólů při výhře Caroliny 3:0. Brankář Daniel Vladař naopak 29 zásahy neodvrátil prohru Calgary v Torontu 4:5 v prodloužení. K druhému utkání v dresu Flames naskočil po povolání z farmy Radim Zohorna.

Martin Nečas z Caroliny v utkání na ledě NY Islanders
zdroj: AP autor: Mary Altaffer

NY Islanders - Carolina 0:3

Carolina se dostala do vedení ve 28. minutě poté, co se z blízka prosadil Paul Stastny. Druhý gól přidali Hurricanes v úvodu druhé třetiny - obránce Brant Burns napřáhl od modré a jeho střelu tečoval mimo dosah brankáře Iljy Sorokina útočník Jesperi Kotkaniemi. U obou tref byl na ledě i Nečas, čímž si polepšil v bodování plus/minus.

Skóre uzavřel ve 49. minutě Jordan Staal, který po výborné práci Jordana Martinooka potřetí doklepl puk za Sorokina.

"Myslím, že jsme odehráli jeden z nejlepších zápasů v ročníku. Výborně jsme forčekovali a nepustili soupeře do hry. Hráli jsme u nich v útočném pásmu a vstřelili tři branky. Řekl bych, že to byl učebnicový výkon," chválil tým obránce Brady Skjei.

Bezchybným představením se na vítězství Caroliny podílel brankář Pjotr Kočetkov, jenž kryl všech 16 střel domácích Islanders a vychytal druhé čisté konto v sezoně.

Toronto - Calgary 5:4 v prodloužení

Vladař po čtyřech výhrách za sebou dovedl Calgary pouze k bodu. Proti Torontu inkasoval pětkrát z 34 střel a úspěšnost zásahů měl nejhorší v dosavadním průběhu sezony – 85,3 procenta.

Hned tři góly, včetně rozhodujícího Mitchella Marnera, inkasoval český gólman v oslabení. Marner bodoval již ve 22. zápase za sebou a prodloužil nejdelší sérii v klubové historii. "Tvrdě jsme bojovali a konečně jsme v prodloužení získali bod navíc," řekl William Nylander, jenž se dvěma góly a třemi asistencemi podepsal pod všech pět branek svého týmu.

"Nebyl to od nás úplně přesvědčivý výkon. Hrálo se nahoru dolů a skóre se také přelévalo ze strany na stranu. Tohle jsou ale přesně ty zápasy, které musíme zvládat, pokud chceme být úspěšní," řekl Marner, nejproduktivnější hráč Maple Leafs.

Druhý zápas v dresu Calgary příliš nevyšel Radimu Zohornovi. Český centr ve čtvrté formaci odehrál 11 minut a 42 sekund a ve statistice plus/minus zaznamenal dva záporné body.

Pittsburgh - Buffalo 3:1

Sidney Crosby třemi body za dva góly a asistenci dotáhl Pittsburgh k výhře 3:1 nad Buffalem. Hlavním hrdinou byl ale Chris Letang, jenž se na led vrátil pouze 12 dní po prodělání mozkové příhody.

"Mrtvice je děsivé slovo. Mám štěstí, že vše dopadlo, jak dopadlo, a já se mohl bez problémů vrátit do běžného života. Lidé, kteří mě znají, vědí, že hokej je mou vášní. Je to činnost, která mi v rekonvalescenci velmi pomáhá. Pokud bych ale měl být jakýmkoliv rizikem, nikdy bych se na led nevrátil," zdůraznil obránce, který proti Sabres odehrál přes 22 minut, nejvíce ze všech hráčů Pittsburghu.

Český bek Jan Rutta strávil na ledě 19 minut, v nichž nebodoval. Připsal si dvě střely na branku a jeden kladný bod ve statistice plus minus.

NHL:

Nashville - Ottawa 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky: 37. Trenin, 51. Niederreiter - 40. Giroux, 44. DeBrincat, 50. Batherson. Střely na branku: 29:33. Diváci: 17 414. Hvězdy zápasu: 1. Batherson, 2. Pinto (oba Ottawa), 3. Niederreiter (Nashville).

Dallas - Detroit 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 19. Gurjanov, 36. Jamie Benn, 65. Lundkvist - 10. Larkin, 39. Chiarot. Střely na branku: 33:26. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Lundkvist, 2. Jamie Benn (oba Dallas), 3. Perron (Detroit).

Tampa Bay - Florida 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
Branky: 9. Maroon, 44. Point, 48. Sergačjov, 57. Stamkos - 27. Dalpe. Střely na branku: 38:25. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Point, 3. Foote (všichni Tampa Bay).

Montreal - Los Angeles 2:4 (0:2, 0:0, 2:2)
Branky: 52. Hoffman, 58. Caufield - 10. Kopitar, 10. Arvidsson, 50. Edler, 60. Kempe. Střely na branku: 22:35. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. Fiala, 2. Kopitar, 3. Doughty (všichni Los Angeles).

Pittsburgh - Buffalo 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky: 7. a 59. Crosby, 5. Rakell - 51. Krebs. Střely na branku: 31:38. Diváci: 18 414. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. DeSmith, 3. Letang (všichni Pittsburgh).

NY Islanders - Carolina 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky:
28. Stastny, 45. Kotkaniemi, 49. J. Staal. Střely na branku: 16:29. Diváci: 17 255. Hvězdy zápasu: 1. Staal, 2. Kočetkov, 3. Kotkaniemi (všichni Carolina).

Toronto - Calgary 5:4 v prodl. (2:2, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 18. a 38. Nylander, 6. Matthews, 47. Bunting, 61. Marner - 10. a 44. Hanifin, 13. Kadri, 32. Lewis. Střely na branku: 34:26. Daniel Vladař odchytal za Calgary 60 minut a 43 sekund, inkasoval pět branek z 34 střel a úspěšnost zákroků měl 85,3 procenta. Diváci: 18 857. Hvězdy zápasu: 1. Nylander, 2. Marner, 3. Matthews (všichni Toronto).

Vancouver - Minnesota 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 17. Boldy, 37. Dewar, 49. Steel. Střely na branku: 35:33. Diváci: 18 526. Hvězdy zápasu: 1. F. Gustavsson, 2. Zuccarello, 3. Boldy (všichni Minnesota).