Svět motorů

Náhradník Vladař neinkasoval a pomohl k obratu Calgary, Vejmelka šestkrát inkasoval

Daniel Vladař se dostal do branky Calgary po druhé třetině a sedmi zákroky pomohl týmu k obratu v utkání se Seattlem z 1:3 na konečných 5:3. Karel Vejmelka zastavil 32 střel, ale nezabránil prohře Arizony 2:6 s New Jersey. David Pastrňák vynechal kvůli zranění čtvrtý zápas za sebou a Boston bez něj podlehl St. Louis 2:4.

Daniel Vladař
zdroj: Reuters autor: Richard Mackson

Vladař nahradil od začátku třetí třetiny Jacoba Markströma, který inkasoval třikrát z patnácti střel. Překonali jej Ryan Donato, který otevřel v deváté minutě skóre, a ve druhé třetině Victor Rask s Adamem Larssonem. Obrat Calgary nastartoval Matthew Tkachuk svým druhým gólem v utkání, Andrew Mangiapane vyrovnal a rozdílový gól vstřelil Noah Hanifin v čase 54:10. Výsledek zpečetil Tkachuk a zkompletoval hattrick. Vladař neinkasoval a připsal si třetí výhru v řadě.

"Nehráli jsme první dvě třetiny dobře. Proti takovým týmům je to někdy těžké. Už nemají šanci na play-off, hrají uvolněně. Ale zabojovali jsme," uvedl Johnny Gaudreau, který dvěma asistencemi překonal stobodovou hranici (34+67). Trojcifernou metu zaznamenal v barvách Calgary naposledy Theo Fleury v ročníku 1992/93.

Arizona vyrovnala trefou Nicka Schmaltze ve 39. minutě na 2:2, ale do kabiny šla s dvougólovým mankem. Vejmelka neměl čisté svědomí u třetí branky. Jeho rozehrávku vystihl Jesper Bratt a po jeho přihrávce zakončil Tomáš Tatar do prázdné klece. Za 22 sekund se prosadil z dorážky Jesper Boqvist. Českého brankáře překonal ve třetí třetině ještě dvakrát Jegor Šarangovič.

"Po vyrovnání (na 2:2) byli na koni, ale odpověděli jsme správným způsobem. Měli jsme i trochu štěstí, že Tatar nešel za branku, ale před ní a že jsme mu tam byli schopní rychle poslat puk," řekl k rozhodující akci trenér New Jersey Lindy Ruff. Proti Vejmelkovi vstřelili první gól v NHL Fabian Zetterlund a Kevin Bahl. V závěru ale český brankář chytil rychlým přesunem velkou šanci Pavla Zachy.

Trenér Bostonu Bruce Cassidy upřesnil před zápasem, že i když se absence a léčba Pastrňáka trochu protahuje, tak zranění není dlouhodobého rázu. Jeho svěřenci v zápase se St. Louis po první třetině vedli 2:1, ale soupeř i díky dvěma trefám Vladimíra Tarasenka skóre otočil. Blues mají formu, vytěžili 17 z 18 možných bodů v posledních devíti utkáních.

Chris Kreider vstřelil při prohře New Yorku Rangers 2:4 s Carolinou padesátý gól v sezoně a je čtvrtým hráčem v klubové historii, který tuto hranici překonal. Rekord drží Jaromír Jágr, který nasázel za Rangers 54 branek v ročníku 2005/06. V dresu poražených scházel opět Filip Chytil kvůli zranění v horní části těla. Na druhé straně Martin Nečas nebodoval poosmé v řadě.

Dominik Kubalík se podruhé za sebou nevešel do základní sestavy Chicaga, které doma podlehlo Los Angeles 2:5 a připsalo si osmou prohru v řadě.

Oba momentální držitelé divokých karet v Západní konferenci vyhráli v úterý 1:0. Nashville porazil San Jose až v prodloužení, jež rozhodl Ryan Johansen. Juuse Saros, jemuž dělá náhradníka David Rittich, zastavil 25 střel včetně dvou pokusů Tomáš Hertla. Dallas zdolal Tampu Bay gólem z 56. minuty, který vstřelil Roope Hintz, a Scott Wedgewood kryl 25 střel. U jediné inkasované branky byl na ledě Ondřej Palát.

Oba tak zvýšili náskok na tým Vegas, který sice vyrovnal ve Vancouveru dvěma góly obránce Shea Theodorea ve třetí třetině na 4:4, ale prohrál 4:5 v prodloužení. Golden Knights jsou první pod čarou postupu a na Dallas ztrácejí tři body, na Nashville ještě o jeden více. Do konce základní části schází týmu z Nevady odehrát ještě osm zápasů, oba jeho konkurenti mají ještě utkání k dobru.

Ve Východní konferenci už je vysoce nepravděpodobné, aby se změnila postupová osmička do play-off. Poslední místo drží Washington, který v úterý roznesl s brankářem Vítkem Vaněčkem na střídačce Philadelphii 9:2, a před nejbližším pronásledovatelem New Yorkem Islanders má patnáctibodový náskok.

Premiéru v NHL si odbyl první hráč posledního draftu Owen Power. Talentovaný obránce si připsal dva kladné body a svým výkonem pomohl Buffalu k výhře 5:2 v Torontu.

Výsledky úterních zápasů NHL:

Boston - St. Louis 2:4 (2:1, 0:2, 0:1)
Branky: 1. Bergeron, 17. McLaughlin - 39. a 50. Tarasenko, 1. Perron, 36. Krug. Střely na branku: 41:30. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Krug, 3. Bučněvič (všichni St. Louis).

Toronto - Buffalo 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Branky: 23. Liljegren, 49. Kerfoot - 8. Okposo, 30. Tage Thompson, 45. Skinner, 46. Dahlin, 58. Asplund. Střely na branku: 26:28. Diváci: 18 393. Hvězdy zápasu: 1. Dahlin, 2. Tuch, 3. C. Anderson (všichni Buffalo).

Florida - Anaheim 3:2 v prodloužení (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 22. a 51. Duclair, 64. Huberdeau - 8. Terry, 38. Grant. Střely na branku: 55:24. Diváci: 16 204. Hvězdy zápasu: 1. Duclair (Florida), 2. Gibson (Anaheim), 3. Huberdeau (Florida).

NY Rangers - Carolina 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Branky: 22. K.A. Miller, 59. Kreider - 34. A. Svečnikov, 42. Jarvis, 47. J. Staal, 60. Aho. Střely na branku: 30:25. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Aho, 2. Jarvis (oba Carolina), 3. Kreider (NY Rangers).

Washington - Philadelphia 9:2 (3:1, 2:0, 4:1)
Branky: 27. a 46. Eller, 7. Ovečkin, 12. Oshie, 14. Fehérváry, 36. Sheary, 44. Irwin, 53. Hathaway, 58. J. Larsson - 12. a 57. J. van Riemsdyk. Střely na branku: 37:21. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Eller, 2. J. Larsson, 3. Irwin (všichni Washington).

Detroit - Ottawa 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky: 33. Bertuzzi - 59. a 60. Stützle, 20. Watson, 36. Batherson. Střely na branku: 25:32. Diváci: 16 093. Hvězdy zápasu: 1. Norris (Ottawa), 2. Seider (Detroit), 3. A. Forsberg (Ottawa).

NY Islanders - Pittsburgh 5:4 po nájezdech (3:1, 0:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 10. a 13. Parise, 20. a 43. Josh Bailey, rozhodující nájezd Palmieri - 6. a 39. Guentzel, 24. Heinen, 46. Carter. Střely na branku: 37:47. Diváci: 15 924. Hvězdy zápasu: 1. Sorokin, 2. Josh Bailey (oba NY Islanders), 3. Guentzel (Pittsburgh).

Minnesota - Edmonton 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
Branky: 24. a 30. Fiala, 34. a 44. Hartman, 6. F. Gaudreau - 46. Draisaitl. Střely na branku: 23:28. Diváci: 19 035. Hvězdy zápasu: 1. Fiala, 2. Hartman, 3. Brodin (všichni Minnesota).

Nashville - San Jose 1:0 v prodloužení
Branka: 64. Johansen. Střely na branku: 41:25. Diváci: 17 159. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. Johansen, 3. Borowiecki (všichni Nashville).

Chicago - Los Angeles 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
Branky: 37. Raddysh, 57. P. Kane - 37. a 59. Lizotte, 8. Moore, 11. Danault, 46. Spence. Střely na branku: 20:36. Diváci: 18 032. Hvězdy zápasu: 1. Danault, 2. Arvidsson, 3. Lizotte (všichni Los Angeles).

Calgary - Seattle 5:3 (1:1, 0:2, 4:0)
Branky: 17., 44. a 60. M. Tkachuk, 46. Mangiapane, 55. Hanifin - 15. Donato, 24. Rask, 38. A. Larsson. Střely na branku: 31:22. Brankář Vladař odchytal za Calgary dvacet minut a ze sedmi střel neinkasoval. Diváci: 16 392. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau, 2. M. Tkachuk, 3. Hanifin (všichni Calgary).

Dallas - Tampa Bay 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 56. Hintz. Střely na branku: 29:25. Diváci: 17 567. Hvězdy zápasu: 1. Hintz, 2. Wedgewood (oba Dallas), 3. Vasilevskij (Tampa Bay).

Vancouver - Vegas 5:4 v prodloužení (1:1, 3:1, 0:2 - 1:0)
Branky: 2. Horvat, 22. Podkolcin, 24. E. Pettersson, 34. Richardson, 61. Q. Hughes - 46. a 60. Theodore, 17. Martinez, 25. Amadio. Střely na branku: 27:45. Diváci: 18 717. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson (Vancouver), 2. Theodore (Vegas), 3. Q. Hughes (Vancouver).

Arizona - New Jersey 2:6 (1:1, 1:3, 0:2)
Branky: 2. Boyd, 39. Schmaltz - 56. a 58. Šarangovič, 11. Zetterlund, 26. Bahl, 40. Tatar, 40. J. Boqvist. Střely na branku: 21:38. Brankář Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval šest gólů z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 84,2 procenta. Diváci: 8679. Hvězdy zápasu: 1. Šarangovič, 2. Zetterlund (oba New Jersey), 3. Schmaltz (Arizona).