Evropská a Konferenční liga UEFA

Krejčí střílel i nahrával a byl vyhlášen první hvězdou zápasu, Palát byl mezi hvězdami také

Čeští hokejisté byli hodně vidět v zápasech NHL. Útočník David Krejčí přispěl gólem a přihrávkou k výhře Bostonu 5:2 nad Buffalem a ve druhém utkání za sebou byl vyhlášen první hvězdou zápasu. K výhře pomohl devatenáctým gólem v sezoně i David Pastrňák. Pavel Zacha pomohl New Jersey brankou a asistencí porazit doma Philadelphii 5:3. Hostům nestačily dvě přihrávky Jakuba Voráčka. Ondřej Palát dal rozdílový gól Tampy Bay při výhře 3:0 nad Dallasem. Jakub Vrána vstřelil jedinou branku Detroitu, který prohrál 1:3 v Carolině.

David Pastrňák se raduje z branky s Davidem Krejčím
zdroj: AP autor: Winslow Townson

David Rittich vychytal po výměně z Calgary svou první výhru v dresu Toronta. Český gólman nastoupil za vedoucí tým Severní divize potřetí od začátku zápasu, kryl 15 střel a dovedl tým k vítězství 4:1 nad Vancouverem. Vítek Vaněček zlikvidoval třicet střel, ale s Washingtonem doma podlehl Pittsburghu 4:5 v prodloužení. Dominik Kubalík si připsal jednu přihrávku při prohře Chicaga 3:4 v prodloužení s Floridou.

Pastrňák se prosadil z prvního střídání a rychlý protiútok zakončil střelou z levého kruhu bez přípravy. Ze stejného místa udeřil v přesilové hře i Krejčí, který se vší silou opřel do přihrávky a jen pár desetin od první sirény vrátil Bostonu vedení gólem na 2:1.

Buffalo vyrovnalo na začátku třetí třetiny, ale závěr vyzněl pro domácí. Krejčí ukázal své umění u čtvrtého gólu, když se zbavil dvou hráčů a po jeho přihrávce střílel Taylor Hall do odkryté branky.

Trenér Bostonu Bruce Cassidy pak hovořil o prvotřídní akci, ale český útočník zůstal skromný. "Není k tomu moc co říct. Věděl jsem, že tam Hallsy bude. Seběhlo se to velmi rychle a jsem rád, že to vyšlo," řekl Krejčí.

Český centr pookřál právě s příchodem Halla, kterého Boston získal před uzávěrkou přestupů. Od té doby si Krejčí připsal jedenáct bodů (6+5) v deseti utkáních. "Beru to zápas po zápasu. Bez ohledu na to, zda jsem odehrál dobré nebo špatné utkání. Snažím se být připravený a makat od začátku," vysvětlil zvýšenou produktivitu. "Dobře se pohybujeme a hodně šancí si vytváříme z napadání," doplnil k souhře s Hallem.

Krejčí hraje i o svou další budoucnost, po sezoně mu končí smlouva v Bostonu, se kterým spojil celou dosavadní kariéru. "Nestarám se o to. Teď jsem tady a soustředím se na své výkony," řekl.

Čeští hráči se v New Jersey zapsali do statistik pod všechny branky od stavu 3:1. Po aktivitě Voráčka v útočném pásmu snížil ve druhé třetině Sean Couturier. Domácí kontrovali Zachou. Český útočník v 54. minutě zavezl puk do útočné třetiny a z levého kruhu vstřelil třináctý gól sezony, čímž si vyrovnal osobní maximum z ročníku 2018/19. Po behkendovém vyhození Zachy dojel puk při hře bez brankáře Jesper Bratt a upravil na 5:2.

Travis Konecny už jen zkorigoval skóre po přihrávce Voráčka a prohra pro Philadelphii znamená, že definitivně ztratila i teoretickou šanci na postup do play-off. "Měli jsme vysoká očekávání a nenaplnili je," litoval útočník Flyers Scott Laughton.

Palát vstřelil v patnácté minutě první gól zápasu a bodoval posedmé v řadě (3+7). Nejproduktivnější český hráč v soutěži obral v útočném pásmu o puk Jamieho Oleksiaka a vzápětí otevřel skóre pohotovou střelou z mezikruží pod vyrážečku. Ve třetí třetině zvýšil z trestného střílení Blake Coleman, který byl předtím faulován při úniku v oslabení. Třetí gól dal Brayden Point při závěrečné hře Dallasu bez brankáře. Palát byl zvolen druhou hvězdou zápasu, předčil jej jen Andrej Vasilevskij, který kryl všech dvacet střel.

Vrána vystihl nepřesnou rozehrávku Caroliny, zmocnil se na útočné modré čáře puku, díky rychlosti objel bránící hráče a bekhendem snížil v závěru druhé třetiny na 1:2. Více domácí Detroitu nedovolili a vyhráli i bez bodového příspěvku Martina Nečase, který vyšel počtvrté za sebou naprázdno.

Torontu se povedl klíčový trhák od 16. do 23. minuty, kdy zlomilo bezbrankový stav třemi trefami. Poté inkasoval Rittich z dorážky jediný gól, ale jeho spoluhráči při power-play zpečetili výhru. "Je to úžasné," radoval se Rittich z první výhry v klubu, kam byl vyměněn 11. dubna. "Měl jsem šanci strávit s novými spoluhráči více času a to mi pomohlo. Bylo pro mě důležité, abychom se lépe poznali, cítím se pak lépe i na ledě," vysvětlil.

Vaněček minule vychytal druhou nulu v sezoně, které předcházel pětibrankový příděl od Bostonu. I tentokrát pustil pět gólů, za žádný ale nemohl.

Výsledky NHL:

Tampa Bay - Dallas 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 15. Palát, 49. Coleman z tr. střílení, 59. B. Point. Střely na branku: 28:20. Diváci: 4200 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Palát, 3. Coleman (všichni Tampa Bay).

Boston - Buffalo 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)
Branky: 2. Pastrňák, 20. Krejčí, 48. Coyle, 57. Hall (Krejčí), 59. Marchand - 15. Mittelstadt, 42. S. Reinhart. Střely na branku: 40:31. Diváci: 2191 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Krejčí, 2. Coyle, 3. T. Rask (všichni Boston).

New Jersey - Philadelphia 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)
Branky: 9. a 16. Šarangovič, 29. Boqvist, 54. Zacha, 56. Bratt (Zacha) - 28. Laughton, 33. Couturier (Voráček), 59. Konecny (Voráček). Střely na branku: 19:24. Diváci: 3600 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Šarangovič, 2. Severson, 3. Boqvist (všichni New Jersey).

NY Rangers - NY Islanders 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky: 7. Komarov, 13. Wahlstrom, 22. Beauvillier, 55. Barzal. Střely na branku: 25:27. Diváci: 1800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. B. Nelson, 3. Komarov (všichni NY Islanders).

Washington - Pittsburgh 4:5 v prodl. (1:1, 2:2, 1:1 - 0:1)
Branky: 8. Oshie, 30. Orlov, 36. Sprong, 60. T. Wilson - 16. a 51. Kapanen, 29. F. Gaudreau, 39. Aston-Reese, 63. Guentzel. Střely na branku: 37:35. Vítek Vaněček odchytal celý zápas, inkasoval pět branek z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Diváci: 2133 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Guentzel, 2. Kapanen (oba Pittsburgh), 3. Orlov (Washington).

Carolina - Detroit 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 25. Skjei, 34. Foegele, 50. T. Teräväinen - 38. Vrána. Střely na branku: 32:17. Diváci: 4987 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. T. Teräväinen, 2. Aho, 3. Skjei (všichni Carolina).

Toronto - Vancouver 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 16. W. Nylander, 21. Matthews, 23. Engvall, 60. Marner - 36. J.T. Miller. Střely na branku: 24:16. David Rittich odchytal za Toronto celý zápas, inkasoval jeden gól z 16 střel a úspěšnost zásahů měl 93,8 procenta. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Matthews, 3. W. Nylander (všichni Toronto).

Chicago - Florida 3:4 v prodl. (1:0, 1:2, 1:1 - 0:1)
Branky: 14. Gaudette (Kubalík), 31. Hinostroza, 60. DeBrincat - 28. Wennberg, 34. Duclair, 50. Montour, 65. S. Bennett. Střely na branku: 27:39. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Wennberg, 2. S. Bennett (oba Florida), 3. DeBrincat (Chicago).

Minnesota - St. Louis 4:5 v prodl. (0:1, 1:2, 3:1 - 0:1)
Branky: 38. Eriksson Ek, 43. Fiala, 56. V. Rask, 60. Kaprizov - 47. a 64. R. O´Reilly, 4. Blais, 28. Bozak, 31. Scandella. Střely na branku: 30:21. Diváci: 3000 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. R. O´Reilly (St. Louis), 2. Fiala (Minnesota), 3. Krug (St. Louis).

Edmonton - Calgary 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky: 14. Neal - 7. a 28. E. Lindholm, 53. Dube. Střely na branku: 31:30. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. E. Lindholm, 3. R. Andersson (všichni Calgary).