MČR v půlmaratonu

Hertlův večer. Dal gól i asistoval a San Jose slavilo. Toronto už má play-off v kapse

Tomáš Hertl pomohl gólem a asistencí k výhře San Jose 4:2 nad Arizonou. Brankář Sharks Josef Kořenář kryl 28 střel a připsal si druhé vítězství v NHL. Toronto si jako první tým v Severní divizi zajistilo play-off. Porazilo totiž Montreal 4:1 a za Canadiens potřetí v sezoně nastoupil útočník Michael Frolík. Vyřazovacím bojům se přiblížili také hráči druhého Edmontonu, kteří zdolali Winnipeg 3:1.

Tomáš Hertl (vlevo) v akci
zdroj: ČTK/AP

Hráči San Jose navázali na pondělní výhru 6:4 a porazili Arizonu podruhé za sebou. Sharks opět zvládli úvod zápasu a prosadili se z první střely na bránu, přičemž na začátku pohledné kombinace byl Hertl. Český útočník křížnou přihrávkou přes celé útočné pásmo našel Alexandra Barabanova, ten posunul puk na osamoceného Evandera Kanea a kanadský útočník trefil prázdnou branku.

Po 15 minutách už to bylo 3:0, ale Coyotes se dvěma góly vrátili do hry, jenže na obrat se již nezmohli. Odchovanec pražské Slavie Hertl si pak 37 sekund před koncem zápasu poradil s obráncem Jakobem Chychrunem a trefil opuštěnou branku Coyotes.

Nováček v brance San Jose Kořenář odchytal zatím nejpovedenější zápas v NHL. Nadějný český brankář se ve čtvrtém startu poprvé přehoupl přes devadesátiprocentní úspěšnost zásahů.

Toronto porazilo Montreal 4:1 a jako první tým v Severní divizi si zajistilo play-off. Maple Leafs zvládli vstup do zápasu a po devíti minutách vedli 2:0. Brzkou přesilovou hru využil v čase 1:38 William Nylander a na rozdíl dvou branek zvýšil 35. trefou v sezoně nejlepší střelec NHL Auston Matthews.

Joe Thornton jako sedmý hráč v historii překonal hranici 1100 asistencí. Jubilejní gólovou nahrávku si jednačtyřicetiletý Kanaďan připsal v 27. minutě, kdy se podílel na brance Jakea Muzzina na 3:0. "Řekl jsem Joeovi, že jsem se ve své kariéře v NHL ani tolikrát nedotkl puku," komentoval Thorntonův milník trenér Maple Leafs Sheldon Keefe, který kvůli zdravotním problémům ukončil svoji profesionální kariéru již v pětadvaceti letech.

Utkání Montreal - Toronto

Dvě asistence si v utkání připsal Thorntonův spoluhráč ze čtvrtého útoku Jason Spezza. Zkušený útočník si připsal 966. bod v NHL a vyrovnal počin legendárního Maurice Richarda, kterému v historickém pořadí produktivity patří 99. místo. "Jsou živoucími legendami. Je úžasné, jak i v této fázi kariéry prožívají zápasy, jak vášnivě se zajímají o tým a jak tvrdě jdou po každém vítězství," vyzdvihl přístup Thorntona a Spezzy o generaci mladší Matthews.

Do třetího utkání v sezoně zasáhl útočník Canadiens Michael Frolík. Kladenský odchovanec za deset minut na ledě stihl jednu střelu, Jacka Campbella ale nepřekonal. Americký brankář dostal potřetí za sebou přednost před Davidem Rittichem.

Edmonton porazil i díky třem asistencím nejproduktivnějšího hráče soutěže Connora McDavida Winnipeg 3:1.

McDavid si v devíti letošních zápasech proti Jets připsal dvaadvacet bodů. Vítězný gól Oilers vstřelil v 27. minutě Ryan Nugent-Hopkins.

Ottawa počtvrté v řadě čelila Vancouveru a potřetí vyhrála. Senators porazili Canucks 6:3 a odlepili se ode dna Severní divize. Vancouver z posledního místa ztrácí na Ottawu jeden bod, má ale sedm zápasů k dobru.

V souboji prvních dvou týmů Západní divize zvítězili hráči Vegas nad Coloradem 5:2. Hlavní podíl na výhře Golden Knights měla první útočná formace ve složení Mark Stone, Chandler Stephenson, Max Pacioretty, která si dohromady připsala sedm kanadských bodů. Za poražené Avalanche odehrál přes pět minut pardubický odchovanec Martin Kaut.

Ve zbylých dvou zápasech na Západě porazili hráči St. Louis 4:3 Minnesotu a Anaheim zdolal Los Angeles 3:2. Blues získali důležité body v boji o play-off.

Výsledky:

Ottawa - Vancouver 6:3 (1:0, 4:2, 1:1)

Branky: 3. Mete, 21. Tierney, 22. Norris, 27. Chabot, 37. B. Tkachuk, 55. White – 26. T. Myers, 28. Virtanen, 58. B. Sutter. Střely na branku: 33:22. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. B. Tkachuk, 2. Chabot, 3. Formenton (všichni Ottawa).

Minnesota - St. Louis 3:4 (1:0, 2:1, 0:3)

Branky: 18. Brodin, 21. J. Eriksson Ek, 32. M. Foligno – 31. a 44. Hoffman, 48. Kyrou, 60. Thomas. Střely na branku: 32:29. Diváci: 3000 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Thomas (St. Louis), 2. M. Foligno (Minnesota), 3. Hoffman (St. Louis).

Montreal - Toronto 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky: 36. Suzuki – 2. W. Nylander, 9. Matthews, 27. Muzzin, 49. Brooks. Střely na branku: 33:29. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Rielly, 3. W. Nylander (všichni Toronto).

Winnipeg - Edmonton 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky: 25. Wheeler – 11. Barrie, 27. Nugent-Hopkins, 60. Draisaitl. Střely na branku: 30:27. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. McDavid (Edmonton), 2. Wheeler (Winnipeg), 3. Nugent-Hopkins (Edmonton).

Vegas - Colorado 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Branky: 30. a 41. Pacioretty, 1. W. Karlsson, 35. Mark Stone, 59. Marchessault – 14. D. Toews, 38. Graves. Střely na branku: 26:37. Diváci: 3950 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Mark Stone, 3. M.-A. Fleury (všichni Vegas).

San Jose - Arizona 4:2 (3:1, 0:1, 1:0)

Branky: 2. E. Kane (Hertl), 11. Balcers, 15. Labanc, 60. Hertl – 16. Kessel, 25. Jo. Larsson. Střely na branku: 31:30. Josef Kořenář odchytal za San Jose celý zápas, inkasoval dvě branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 93,3 procenta. Diváci: 1037 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. E. Kane, 2. Burns, 3. Barabanov (všichni San Jose).

Los Angeles - Anaheim 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)

Branky: 25. Vilardi, 32. A. Kempe – 33. Carrick, 37. Steel, 59. Fowler. Střely na branku: 30:22. Diváci: 1763 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Fowler (Anaheim), 2. A. Kempe (Los Angeles), 3. Carrick (Anaheim).