Chytil pomohl Rangers gólem k výhře, skvělý Vejmelka Arizonu nespasil

Největší českou stopu ve čtvrtečních zápasech zámořské NHL zanechal hokejový útočník Filip Chytil. Ten přispěl jedním gólem k jednoznačné výhře New Yorku Rangers 7:3 v Minnesotě. Karel Vejmelka předvedl 47 zákroků v Pittsburghu, kde ale s Arizonou podlehl 2:6. Pavel Francouz inkasoval pětkrát z 27 střel při prohře Colorada 3:5 v Calgary. Radko Gudas pomohl jednou přihrávkou k vítězství Floridy 3:1 na ledě New Yorku Islanders.

Rangers vedli po úvodní třetině 3:0. A když Minnesota ve 28. minutě poprvé skórovala, vrátil hostům třígólový náskok Chytil z dorážky. Zbývající góly padly v posledním dějství, za domácí snižoval Matt Boldy na 2:5 a 3:6. Na druhé straně se v utkání dvakrát trefil Chris Kreider, první hvězdou zápasu byl ale Artěmij Panarin, který nasbíral čtyři body (1+3). Rangers tak vyhráli i druhé utkání sezony.

"Je skvělé, kolik našich hráčů se prosadilo a skórovalo. Důležitý gól vstřelil i Chytil tím, že šel do branky a byl důrazný. Takový přístup rád vidím," vyzdvihl trenér Rangers Gerard Gallant Chytilovu trefu. Český útočník by rád navázal na poslední play-off, ve kterém dal sedm branek ve dvaceti utkáních.

Formulář/Objekt
Typ formuláře: YouTube
Video ID: TfvHktDwd7w

Vejmelka už v čase 5:10 vytahoval potřetí puk z branky. Překonali jej zblízka Sidney Crosby, tvrdou ranou zpoza levého kruhu Jason Zucker a v přesilové hře skóroval do odkryté branky Jake Guentzel. Rychleji nasázel tři góly v zahajovacím utkání NHL od sezony 1943/44 pouze Los Angeles v roce 2005 (4:18).

Obě branky Arizony dal Nick Ritchie, který snížil v přesilové hře na 1:3 a 2:4. Vejmelka byl bezmocný i při zbývajících třech gólech: v početní převaze se do odkryté branky trefil Jevgenij Malkin a v závěru zvýraznili výhru Bryan Rust z dorážky a Kasperi Kapanen z přečíslení dva na jednoho.

"Vejmelka byl neuvěřitelný," ocenil trenér Arizony Andre Tourigny výkon českého gólmana. "Hráči se v průběhu zápasu zlepšovali, nevzdávali se. Ale nebyli na začátek správně mentálně nastavení, musí začít s mnohem větším nasazením. A také je potřeba lépe bránit, na tom musím také zapracovat," doplnil kouč. Za Pittsburgh si odbyl premiéru Jan Rutta, který si připsal jeden kladný bod a v oslabení odehrál pět minut, nejvíce ze všech hráčů.

Colorado, které hrálo druhý zápas ve druhém dni, otevřelo skóre už po 99 sekundách trefou Bowena Byrama. Calgary ale otočilo v rozmezí 12. až 43. minuty na 5:1. Z mezikruží vyrovnal Brett Ritchie, v oslabení se z přečíslení dva na jednoho prosadil Dillon Dubé a z úniku překonal Francouze Rasmus Andersson. Na začátku třetí třetiny zvýšil tečí Tyler Toffoli a vzápětí využil přesilovou hru Elias Lindholm.

U gólu na 2:5 si připsal Francouz asistenci, když rozehrál puk zpoza branky podél pravého mantinelu a dostal tím do sóla Nathana MacKinnona. Zápas ještě zdramatizoval Valerij Ničuškin, ale Calgary už uhájilo 700. výhru Darryla Suttera v roli kouče. V historické tabulce se vyrovnal desátému Mikeovi Babcockovi.

Gudas asistoval u prvního gólu Floridy v sezoně, když jeho střelu od modré čáry tečoval Eetu Luostarinen a otevřel skóre. Islanders při vyloučení českého beka, který si připsal i pět hitů, vyrovnali na začátku třetí třetiny zásluhou Noaha Dobsona. Už za půl minuty ale strhl vedení na stranu Panthers Patric Hörnqvist a výhru zpečetil Matthew Tkachuk.

Ondřeji Palátovi zhořkla premiéra v dresu New Jersey, které podlehlo Philadelphii 2:5. Český útočník nastupoval v elitní lajně, připsal si jednu střelu a tři záporné body za účast na ledě při vstřelené a obdržené brance. Výhru domácích řídili dvougóloví střelci Travis Konecny s Morganem Frostem a zpříjemnili trenéru Johnu Tortorellovi debut na lavičce Flyers.

Výsledky NHL:

Buffalo - Ottawa 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky: 60. a 60. Olofsson, 25. Peterka, 28. Dahlin - 11. B. Tkachuk. Střely na branku: 36:36. Diváci: 15 364. Hvězdy zápasu: 1. Anderson, 2. Peterka, 3. Olofsson (všichni Buffalo).

Philadelphia - New Jersey 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Branky: 31. a 42. Konecny, 32. a 59. Frost, 9. Allison - 9. Holtz, 50. Severson. Střely na branku: 25:37. Diváci: 19 107. Hvězdy zápasu: 1. Konecny, 2. Provorov, 3. Hart (všichni Philadelphia).

Pittsburgh - Arizona 6:2 (3:0, 1:1, 2:1)
Branky: 2. Crosby, 5. Zucker, 6. Guentzel, 40. Malkin, 56. Rust, 58. Kapanen - 37. a 45. N. Ritchie. Střely na branku: 53:28. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval šest gólů z 53 střel a úspěšnost zásahů měl 88,7 procenta. Diváci: 18 355. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. N. Ritchie (Arizona).

NY Islanders - Florida 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Branky: 44. Dobson - 33. Luostarinen (Gudas), 44. Hörnqvist, 59. M. Tkachuk. Střely na branku: 33:29. Diváci: 17 255. Hvězdy zápasu: 1. Luostarinen, 2. M. Tkachuk (oba Florida), 3. Dobson (NY Islanders).

Toronto - Washington 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)
Branky: 7. Tavares, 24. Järnkrok, 47. Matthews - 10. Dowd, 14. Johansson. Střely na branku: 39:26. Diváci: 18 914. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Tavares (oba Toronto), 3. Dowd (Washington).

Minnesota - NY Rangers 3:7 (0:3, 1:1, 2:3)
Branky: 46. a 47. Boldy, 28. Zuccarello - 5. a 55. Kreider, 17. Fox, 20. Panarin, 37. Chytil, 45. Trocheck, 46. Kakko. Střely na branku: 35:36. Diváci: 18 612. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Fox (oba NY Rangers), 3. Boldy (Minnesota).

Nashville - Dallas 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 45. Johansen - 3. a 19. Marchment, 40. Pavelski, 45. Johnston. Střely na branku: 32:29. Diváci: 17 692. Hvězdy zápasu: 1. Marchment, 2. Seguin, 3. Oettinger (všichni Dallas).

Calgary - Colorado 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)
Branky: 12. B. Ritchie, 23. Dubé, 35. Andersson, 42. Toffoli, 43. E. Lindholm - 2. Byram, 44. MacKinnon, 52. Ničuškin. Střely na branku: 27:25. Pavel Francouz odchytal za Colorado 57:38 minuty, inkasoval pět gólů z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 81,5 procenta. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Weegar, 2. Dubé, 3. Andersson (všichni Calgary).

Vegas - Chicago 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 29. Cotter. Střely na branku: 37:27. Diváci: 18 467. Hvězdy zápasu: 1. L. Thompson, 2. Cotter (oba Vegas), 3. Stalock (Chicago).

Los Angeles - Seattle 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 8. Iafallo - 6. Schwartz, 27. B. Tanev, 34. Wennberg, 59. Larsson. Střely na branku: 27:22. Diváci: 15 645. Hvězdy zápasu: 1. Burakovsky (Seattle), 2. Iafallo (Los Angeles), 3. M. Jones (Seattle).