FORTUNA: NÁRODNÍ LIGA 2023/2024

První vzpoura outsidera, Dánové si vyšlápli na dosud suverénní Finy

Zatímco Finové v prvních třech utkáních třikrát drtivě vyhráli o sedm gólů, domácí Dánsko mělo na kontě "jen" dva body za vítězství po samostatných nájezdech nad Německem. Jenže v tomto duelu papírové předpoklady neplatily. Dánové, posílení o borce z NHL Hansena a Boedkera, byli Finsku od začátku vyrovnaným soupeřem a díky Hardtově gólu z 59. minuty si nakonec došli pro zasloužené vítězství 3:2.

Dánská radost
zdroj: Reuters autor: David W Cerny

První třetina toho příliš zajímavého nenabídla. Finové byli podle očekávání aktivnější, jenže pozorně bránící Dánové v čele s brankářskou hvězdou Andersenem s nimi vcelku s přehledem drželi krok.

Ve druhé části už navíc začali vystrkovat růžky, ale Finové nevzali moc vážně Larsenovu tyč z 25. minuty a pykali za to. Nedlouho po polovině zápasu si při přesilové hře vybruslil do palebné pozice Frans Nielsen a z kruhu pro vhazování propálil parádní ranou gólmana Hussa.

Ačkoliv přišla rychlá odpověď Aha, jenž se po pěkné souhře trefil v přesilové hře, Dánové vcelku jasně naznačili, jak moc touží před svými vášnivými fanoušky oživit překvapením na úkor favorita postupové naděje na čtvrtfinále: na pravém křídle dostal hodně prostoru Bjorkstrand a náležitě ho využil.

Dánové měli několik příležitostí k pojistce, jenže Husso zlikvidoval sólo Nicklase Jensena i příležitost Bjorkstranda. Granlund byl pak sice na konci parádní kombinace a korunoval nápor Finů vyrovnávací trefou, jenže Teräväinen poté vystřelil puk mimo mantinely a Hardt po skvělé přihrávce Boedkera zakončil akci snadno do prázdné branky.

Finové toužili i potřetí srovnat krok, jenže se opět provinili proti pravidlům. Přesto sáhl favorit k power-play, měl i šance, ale Andersen už pokračování zápasu nepřipustil.

Finsko - Dánsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1) Branky a nahrávky: 35. Aho (T. Teräväinen, Mikael Granlund), 56. Mikael Granlund (Koivisto, Nutivaara) - 33. F. Nielsen (J. B. Jensen, Boedker), 38. Bjorkstrand (Boedker, O. Lauridsen), 59. Hardt (Boedker, F. Nielsen). Rozhodčí: Mayer (USA), Wehrli (Švýc.) - McCrank, Šefčík (SR). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. Diváci: 10 800.

Finsko: Husso - Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola - K. Kapanen, Mikael Granlund, Rantanen - Savinainen, Aho, T. Teräväinen - Manninen, Suomela, Palola - Anttila, Pesonen, Mäenalanen. Trenér: Lauri Marjamäki.

Dánsko: Andersen - O. Lauridsen, J. B. Jensen, Lassen, Larsen, D. Nielsen, N. B. Jensen, Kristensen - Boedker, F. Nielsen, Bjorkstrand - Storm, Regin, Hardt - N. Jensen, J. Jensen, Hansen - Christensen, Jakobsen, Russell - Madsen. Trenér: Jan Karlsson.