Následuje
Manchester United - Club Brugge

Vojta chválí obětavost a bruslení Čechů. Pět bodů je výborný vstup, uznává

Praha – V pátek čeští hokejisté sice přišli o jasné vedení a Lotyše udolali až po nájezdech, podle kouče Zdeňka Vojty však národní tým na šampionátu v Rusku zatím působí velmi dobře. Současný metodik a regionální trenér Českého svazu ledního hokeje chválí zejména hru svěřenců Vladimíra Vůjtka a zisk pěti bodů považuje za skvělý vstup do turnaje.

Trenér Zdeněk Vojta
zdroj: ČTK autor: Paprskář Pavel

"Pět bodů je výborný vstup do turnaje a určitě více, než se čekalo. Proti Rusku to byl super výsledek, s Lotyši trošku trápení, ale důležité bylo, že i tak jsme dokázali vyhrát," řekl třiapadesátiletý Vojta, jenž na klubové úrovni naposledy vedl Kladno.

Potěšilo ho, jak svěřenci kouče Vladimíra Vůjtka v základní skupině A v Moskvě na body dosáhli. "Líbí se mi, že kluci hrají bruslivý hokej a snaží se pořád hýbat, to je jeden ze základních klíčů k tomu, aby to byl úspěšný turnaj," řekl Vojta. "Líbila se mi také obětavost v osobních soubojích. Zatím to byl hokej, jak má vypadat," dodal.

Pozitivní dojem nijak nesráží ani ztracené vedení 2:0 a nakonec těžce vydřená výhra 4:3 v samostatných nájezdech proti Lotyšsku. "Vždy se o nich mluvilo jako o ruském hokeji. Ale teď tam dorůstá ta generace, pro kterou už tohle neplatí. Spousta kluků už tam má navíc nějaké zkušenosti ze zámoří," zmínil Vojta.

"Kaspars Daugavinš si zahrál s Jardou Jágrem v Bostonu. Jsou tam Zemgus Girgensons, Ronalds Keninš, na svou šanci v NHL čeká mladý Abols. Freibergs hraje v nižších soutěžích, ti všichni mají zkušenosti s tím, jaký se hraje hokej v Kanadě a jak se k němu přistupuje. Teď se to jenom projevuje. A když pak ještě zachytá gólman, jako zachytal proti nám Masalkis, nejsou vůbec snadným soupeřem," uvedl Vojta.

Nevylučuje, že i Lotyši se mohou jednou dočkat velkého úspěchu. "Stalo se to Švýcarům, že vyskočili, tak proč ne jednou i Lotyši? Může se to na jednom turnaji sejít. Kvalitní hráči tam určitě jsou," řekl s tím, jak moc se hokej vyrovnává. "Vždyť loni chybělo málo, aby Lotyšsko sestoupilo," zavzpomínal na loňský dramatický duel s Francií, po němž nakonec zůstal "černý Petr" Rakousku.

"Ten největší rozdíl mezi týmy je v tom, že zatímco Kanada může postavit osm skvělých týmů, Rusové čtyři a my dva, tak Lotyšsko jen jeden. Ten výběr není až tak široký," podotkl Vojta.

Českému týmu věří i do dalšího průběhu turnaje. "Že v těch prognózách a v očích veřejnosti nemáme mít šanci na medaili? Pamatujete na Nagano? Tam jsme si také měli jet akorát pro výprask. Čím více jste odepisovaní, tím více si věříte a chcete dokázat opak. Je to i o něco jednodušší, když nehrajete s vědomím přehnaného očekávání," uvedl Vojta.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy