Následuje
SP Rakousko

Francouz neměl moc práce, musel čekat a řešit ošemetné situace

Moskva - Brankář Pavel Francouz byl rád, že si při svém prvním celém odchytaném zápase za českou hokejovou reprezentaci na mistrovství světa mohl vychutnat výhru. Po Dominiku Furchovi, jenž v pátek vychytal vítězství 3:0 nad Ruskem, dostal pětadvacetiletý gólman Čeljabinsku příležitost proti Lotyšsku, které Češi zdolali 4:3 až po samostatných nájezdech.

Pavel Francouz v zápase proti Lotyšsku
zdroj: ČTK

"Ve finále to dobře dopadlo, takže dojmy jsou pozitivní, ale vypadalo to všelijak. Bylo to jako na houpačce. Nejdřív jsme si mysleli, že je smeteme. Byli jsme na začátku jasně lepší, podařilo se nám dát dva rychlé góly. Bylo z toho pěkné drama až do posledních sekund. Můžeme být rádi, že máme dva body," oddechl si Francouz po zápase, v němž si český tým v power play díky teči Michala Řepíka vynutil prodloužení.

Za stavu 2:0 neproměnili čeští hráči další šance a Lotyši po trefě Mikelise Redlihse z 58. minuty sahali po vítězství. "Odrazili se od toho, že se nám nepodařilo skórovat z tutových šancí. Otrkali se, zvedli se a šli do nás. Bylo to těžké, když jsem neměl moc práce a čekal na ošemetné situace," podotkl gólman.

Takových zápasů podle něj mohou Češi čekat více. "Je dobře, že jsme si hru proti papírově slabším soupeřům vyzkoušeli. Byli jsme nad propastí a podařilo se nám vyrovnat. Někdo by mohl říct, že jsme bod ztratili, ale vzhledem k vývoji jsme ve finiši dva body získali," řekl Francouz.

Při nájezdech vychytal Rodriga Abolse, pak měl štěstí, že Kaspars Daugavinš zakončil blafák do tyče. "Ulevilo se mi. Takhle dobře provedenou penaltu jsem dlouho neviděl, byl to koncert šikovných rukou. Ke konci jsem se snažil co nejvíc roztáhnout, abych to zabral na ledě. Věděl jsem, že to nemůže dávat nahoru, ale z opakovaného záběru jsem viděl, že tam ještě místo bylo. Dal to naštěstí do tyčky a ne do té skulinky," líčil.

Po trefě Lukáše Kašpara, neproměněném pokusu Jana Kováře a tyčce Petra Koukala ukončil rozstřel Roberts Bukarts. Útočníkovi Zlína ještě před zakončením utekl puk a Češi mohli slavit výhru. "Spadl mi kámen ze srdce, že mu to ujelo z hokejky do rohu," prohlásil Francouz, který je na třetím světovém šampionátu.

Francouz se o místo v brance dělí s Furchem, mezi oběma brankáři to očividně funguje. "Gólmanská chemie tady působí nadprůměrně dobře, ať už se to týká mě, Dominika Furcha, potažmo (trojky) Matěje Machovského i trenéra gólmanů (Petra Jaroše)," pochvaluje si. Trenéři nasazení gólmana před každým zápasem tají a Francouz nesmí ani naznačovat, jak by to mohlo být v pondělí proti Švédsku. "Nemůžu," smál se.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy