Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Francie: Generálka před domácím šampionátem ve druhé zlaté éře

Až Francouzi příští rok v Paříži vstoupí na led na domácím mistrovství světa, bude to už desátý rok v řadě, co nebudou chybět mezi elitou na světovém šampionátu. Francie prožívá nejlepší poválečnou éru svého hokeje, která vyvrcholila před dvěma lety, když Francouzi postoupili až do čtvrtfinále. Loni ale ve skupině vyhořeli a na poslední chvíli odvraceli sestup. Co přijde letos?

Radost hokejistů Francie
zdroj: ČTK autor: Petr David Josek

Francouzi mají letos své jisté - nemohou sestoupit. I když skončí ve skupině osmí, budou příští rok podesáté v řadě mezi elitou na mistrovství světa, což se rovná nejlepšímu výsledku Francie na šampionátu po druhé světové válce.

Před ní přitom Francie patřila k lepším týmům starého kontinentu. Les Bleus byli mezi prvními účastníky hokejového turnaje na olympiádě a v letech 1920 a 1924 zde skončili na pátém místě. Téměř sto let staré úspěchy ale doposud zůstávají největšími zápisy do historie francouzského hokeje. Na mistrovství světa dosáhli Francouzi svého nejlepšího výsledku – šestého místa – hned při prvním ročníku v roce 1930.

Po čtyřiceti letech mimo elitu se ale francouzský hokej v 90. letech vzchopil - z posledních 25 šampionátů chyběli Les Bleus pouze šestkrát. Stabilní vzestup dokumentuje i účast ve čtvrtfinále před dvěma lety. Francouzi ve skupině senzačně porazili Kanadu 3:2, což jim pomohlo i k účasti mezi osmi nejlepšími, kde už nestačili na Rusko.

Francii v roce 2014 k účasti ve čtvrtfinále dovedla zvláště hvězdná útočná formace Bellemare - Da Costa - Roussel. Už loni ale na šampionátu chybělo první jmenované pravé křídlo Flyers, a snad i to bylo na výsledku znát. Francouzům nevyšly klíčové úvodní zápasy a nakonec nesestoupili do nižší divize jen díky tomu, že vydřeli výhru v posledním utkání proti Lotyšsku na samostatné nájezdy.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih utkání Lotyšsko - Francie

A letos bude na šampionátu pouze jediný z celé trojice. Na rozdíl od loňska se sice zúčastní Pierre-Édouard Bellemare, který v dresu Philadelphie letos nasbíral 14 bodů v 74 zápasech, chybět ale bude zřejmě největší hvězda francouzského hokeje Antoine Roussel.

Levé křídlo Dallasu ještě bojuje se Stars v play-off a turnaje se s největší pravděpodobností nezúčastní. Povedenou sezonu za sebou pak nemá třetí hráč formace Stephane Da Costa, který kvůli zranění letos odehrál jen 24 utkání za CSKA Moskva a stále se nedoléčil.

Většina kádru ale v NHL ani KHL nepůsobí, ani odsud nemá potřebné zkušenosti. Velká část týmu ale působí v elitních evropských soutěžích - řada hráčů má například smlouvu ve Švédsku či Finsku, jako například bratr Stephana Da Costy Teddy, útočník Charles Bertrand či obránce Auvitu. Na soupisce je ale i desítka hráčů z domácí soutěže, především z mistrovského a historicky nejúspěšnějšího francouzského klubu Rouenu.

Kdyby se měla síla francouzského celku posuzovat na základě výsledků přípravných zápasů, nebyli by na tom Les Bleus úplně nejlépe. Se soupeři srovnatelné kvality a Slovenskem odehráli před šampionátem celkem devět zápasů a vyhráli pouhé dva, z toho jen jeden v základní hrací době. Od soupeře ze základní skupiny, Běloruska, přitom obdrželi pořádný výprask 1:8. Debakl sice Francii postihl na začátku přípravy, už v té době ale byla přítomná velká část kádru.

Letos by mohlo Francouzům svědčit, že nebudou hrát pod tlakem a vybojovat hned z prvních zápasů body. Pomoci může ostatně samotný fakt, že nepodléhají samotnému tlaku sestupu, naopak ve vyrovnané skupině mohou usilovat o čtvrtfinále. To vše se ale může projevit i dvojsečně. Pokud Francouzi v úvodu neuspějí a nebudou mít šanci na postup mezi osm nejlepších, těžko říct, kde budou hledat motivaci.

Nominace Francie na MS v hokeji

Brankáři: Florian Hardy (Dornbirn/EBEL), Cristobal Huet (Lausanne/Švýc.), Ronan 
Quemener (Asploven/Švéd.)
Obránci: Gregory Beron (Amiens), Jonathan Janil (Bordeaux), Florian Chakiachvili 
(Rouen), Maxime Moisand (Epinal), Yohann Auvitu (IFK Helsinky/Fin.), Benjamin Dieudé-Fauvel (Kalamazoo/ECHL), Antonin Manavian (Székesfehérvár/EBEL)
Útočníci: Loic Lamperier, Damien Raux, Yorick Treille, Sacha Treille (všichni Rouen), Charles Bertrand, Teddy Da Costa (oba Sport Vaasa/Fin.), Julien Desrosiers (Bordeaux), Jordann Perret (Grenoble), Pierre-Édouard Bellemare (Philadelphia/NHL), Eliot Berthon (Biel/Švýc.), Timothé Bozon (St John's/AHL), Valentin Claireaux (KeuPa HT/Fin.), Damien Fleury (Schwenningen/Něm.), Laurent Meunier (La Chaux-de-Fonds/Švýc.), Nicolas Ritz (Lillehammer/Nor.)

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy