Ostrava - Jihlava

Bělorusové se udrželi mezi elitou, Francii zdolali 3:0. Sestupují Maďaři

Petrohrad - Hokejisté Běloruska sehráli s Francií důležité utkání, které rozhodlo o jejich dalším osudu. Díky vítězství 3:0 se udrželi v elitní skupině mistrovství světa, se kterou se naopak rozloučí spolu s Kazachstánem také Maďaři. Bělorusové na turnaji dokázali porazit kromě Francie i výběr Slovenska. Francii sestup nehrozil, protože je jedním z pořadatelů následujícího šampionátu.

Radost hokejistů Běloruska
zdroj: ČTK/ITAR-TASS/Alexander Demianchuk

Sedmý tým z předchozích dvou šampionátů Bělorusko potřeboval dnes k udržení získat alespoň bod. Všechny tři body mu zařídily dvě trefy kapitána Andreje Stase, jeden zásah přidal Geoff Platt.

Čisté konto vychytal díky 21 úspěšným zásahům Vitalij Koval. Maďarsku, které se mezi elitu podívalo poprvé od roku 2009, kdy rovněž okamžitě sestoupilo, nakonec nepomohla ani překvapivá výhra 5:2 nad Bělorusy. Díky ní ukončili 77 let trvající čekání na vítězství v elitní kategorii MS.

Bělorusové o setrvání mezi elitou bojovali statečně, i když jejich vstup do utkání byl velmi opatrný. V první části utkání došlo k jediné vážnější situaci, když pár vteřin před koncem dokázali Bělorusové po tlačenici před brankou posunout kotouč až za záda Hueta, rozhodčí ale branku i přes protesty hráčů neuznal.

Góly začaly padat až od druhé části utkání, kdy se začala projevovat výraznější běloruská převaha. V hledišti s napětím sledovali utkání hokejisté Maďarska, kteří svůj případný sestup už neměli ve svých rukou. Kuriózní trefou se v 26. minutě trefil Andrej Stas, který se ocitl úplně sám před brankovou čárou a skóroval. Za třináct minut Bělorusové navýšili své vedení trefou Geoffa Platta pod horní tyč.

Bělorusko potvrdilo svou výhru ve třetí třetině trefou střelce prvního gólu Andreje Stase. Francouzi se ještě v 55. minutě snažili po nepřehledné situaci před Kovalem protlačit kotouč do běloruské brány, ale bez úspěchu. Francouzský výběr podlehl Bělorusku 0:3, čímž zpečetil sestup Maďarska z elitní skupiny mistrovství světa.

Skupina B - Petrohrad:

Bělorusko - Francie 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Stas (Linglet, Gotovec), 39. Platt (Linglet, Gotovec), 45. Stas (Linglet, Platt). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Öhlund - Malmqvist (oba Švéd.), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 4895.

Bělorusko: Koval - Gotovec, Djukov, Lisovec, Jevenko, Šinkevič, Chenkel, Ustiněnko - Stěpanov, Pavlovič, S. Kosticyn - Platt, Stas, Linglet - A. Kosticyn, Kovyršin, Gavrus - Drozd, Kitarov, Děmkov - N. Komarov. Trenér: Dave Lewis.

Francie: Huet - Auvitu, Moisand, Beron, Dieude-Fauvel, Janil, Raux - Fleury, Bellemare, Berthon - Y. Treille, Meunier, S. Treille - Claireaux, Ritz, Lamperier - Bertrand, T. Da Costa, Bozon - od 21. navíc Desrosiers. Trenér: Dave