Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Bruslit a nahodit motory. Trenér Kalous přibližuje, jak se čeští hokejisté připravují na MS

Národní tým začal s kompletním kádrem další část přípravy na mistrovství světa. V Karlových Varech se nyní tvoří jádro družstva pro očekáváný turnaj, který bude v květnu hostit Praha a Ostrava. "Primární cíl je, abychom nahodili motory," řekl v rozhovoru pro ČT sport asistent trenéra Jiří Kalous. Co všechno dalšího zaznělo?

Tréninkový kemp hokejové reprezentace
zdroj: ČTK

"Je to úvod kempu, ale začíná to mít intenzitu, po které jdeme. Je to jeden z primárních cílů, abychom bruslili, nahodili motory, nejen fyzické, ale i mentální, aby byla maximální koncentrace na trénink. Mnoho hráčů mělo pár dní volno a je potřeba se do toho dostat," ví Kalous.

První část kempu proběhla už před týdnem v Říčanech. "Bylo to pro hráče, kteří už měli delší volno, kteří vypadli třeba v předkole nebo prvním kole, tak jsme jim umožnili, aby se dostali na led," dodává asistent Radima Rulíka.

Ve čtvrtek a v sobotu sehrají čeští hokejisté v Karlových Varech první přípravné zápasy s Německem. Přímé přenosy odvysílá ČT sport a ČT sport Plus.

"Chceme se podívat na hráče, na to, jak budou respektovat a plnit systémové věci. Jak to budou vnímat, jak si to bude sedět. Pracujeme na souhře pětek, je to důležité, abychom to dostali do krve," vysvětluje Kalous.

V týmu má i zkušeného borce Romana Červenku. "Víme, jaký to je typ hráče, je tam obrovská zkušenost, je výborně fyzicky připravený, což jsou atributy, které mluví v jeho prospěch. Jsme rádi, že ho tady máme, a šanci na mistrovství má jako ostatní."

Spolu s dalšími asistenty Tomášem Plekancem a Markem Židlickým sleduje i potenciální posily ze zámoří. "Samozřejmě ano, sledujeme v NHL velmi pečlivě hráče, kteří by nám pasovali na posty. Musíme počkat na to, jak se bude situace vyvíjet, kdo bude postupovat, zda nám je uvolní," tvrdí Kalous.

Reprezentační útočník Roman Červenka
zdroj: Reuters autor: Ints Kalnins

V kádru jsou momentálně tři gólmani, devět obránců a patnáct útočníků. Nově se zapojili brankář Jakub Málek z Ilvesu Tampere, v obraně jeho klubový spoluhráč Dominik Mašín, Daniel Gazda s Janem Ščotkou z Komety Brno a Jakub Galvas z Malmö.

S týmem trénuje i Radan Lenc z HV 71, kde hrál o záchranu. "Klubová sezona nebyla úplně optimální, co se výsledků týče. Byla to určitě těžká sezona. Neměli jsme špatný start, ale furt tam něco chybělo a nemohli jsme se z toho dostat," říká v rozhovoru pro Sportovní zprávy.

"S umístěním velká nespokojenost, ten tým nebyl stavěn na pozici play-outu. Ale zakončili jsme to vítězně, takže se cítím dobře, a každá pozvánka do národního týmu je radost. Mám ohromnou chuť a těším se na každý den," doplňuje.

Radan Lenc v dresu české reprezentace
zdroj: AP autor: Vesa Moilanen

Z kádru se těšil na všechny. Ale kdyby měl vypíchnout jedno jméno? "Davida Tomáška jsem tady takhle brzo nečekal, na toho jsem se možná těšil víc, abych si do něj rejpnul," směje se Lenc.

Podle Kalouse se teď tým soustředí na práci a pozornost veřejnosti si zatím vůbec nepřipouští. "Teď už se blíží přípravná utkání, takže to vejde víc do pozornosti. Hráči jsou zkušení, realizační tým taky, takže proces medializace a tlaku na hráče je asi standardní. Byť je to na domácí půdě, ta pozornost bude obrovská, ale chceme, aby se hráči soustředili jen na své výkony," dodává.

Příští týden se národní tým přesune do Českých Budějovic a sehraje tam i v Linci duely s Rakouskem. Pak se utká v Trenčíně a Bratislavě se Slovenskem. Generálkou na mistrovství světa v Praze (10. až 26. května) bude od 2. do 5. května domácí turnaj Euro Hockey Tour v Brně, kde postupně změří síly s Finskem, Švédskem a Švýcarskem.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články