Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Švédům máme co vracet. Laciné fauly ale prostě dělat nemůžeme, velí Varaďa

Naladění na klíčový duel turnaje sice po porážce 2:7 s Kanadou nebylo ideální, ale kouč juniorské reprezentace Václav Varaďa už pracuje na psychice hráčů tak, aby nezdar hodili za hlavu. Ve čtvrtfinále Čechy vyzvou Švédové, kteří suverénně ovládli skupinu A v Třinci a ztratili pouhý bod. Varaďa především apeluje na disciplínu svých svěřenců. Přímý přenos utkání sledujte na programu ČT sport a webu ctsport.cz zítra od 20:00.

Václav Varaďa na střídačce reprezentační dvacítky
zdroj: ČTK autor: Pavel Paprskář

S denním odstupem, rozležel se vám zápas v hlavě?
Samozřejmě, hlavně první třetina, čtyři góly v oslabení. To o prohře rozhodlo. Jak jinak si to mají kluci uvědomit? Laciné fauly prostě dělat nemůžou. Proti Švédům by to bylo smrtící.

Fauly jsou velkým tématem od prvního zápasu. Zmůže s tím trenér něco, než jen říkat hráčům, ať si na to dávají pozor?
Je to o vyspělosti hráčů. O tom, jak si to vtlučou do hlavy, my jim to tam bijeme zleva, zprava. Jde o zodpovědnost vůči ostatním hráčům, těm, kteří jsou více nebo méně nasazovaní. Zřejmě nejsme tak vyspělí, že bychom to udrželi v každém zápase.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih utkání Kanada – Česko

Jak se díváte na zákrok Otakara Šika v utkání s Kanadou, kdy trefil protihráče hokejkou do slabin?
Asi to takhle nemyslel, zřejmě reagoval na drobný krosček do kalhot. Že zrovna toho hráče trefil tam, kde to hodně bolí, je druhá věc. Ota je z toho samozřejmě zklamaný, my ho ale potřebujeme. Věřím, že se z toho ponaučí a v dalším utkání bude lepší.

Čekáte ještě na vyrozumění, zda nebude potrestán stopkou?
Věřím, že to nebylo takového rozsahu, aby byl dodatečně trestán. Kanadský hráč zápas normálně dohrál. Podle mě se jednalo o nešťastnou náhodu. Ota snad bude součástí naší sestavy.

Vy jste vlastně dostal v duelu s Kanadou taky jednu dvojku za neúspěšnou trenérskou výzvu...
V podstatě ano. Věděl jsem, že to může hrozit. Reklamoval jsem ofsajd, potažmo zakázané uvolnění, které mělo být odpískané. Cítil jsem, že to momentum se tam šiftovalo. Co se týká gólu po odrazu od mantinelu... to se mi snad ještě na takové úrovni nestalo. Brankář jede za bránu, puk odskočí od mantinelu a oni dají do prázdné. Navíc hned potom, co vstřelíme dva rychlé góly. Věděl jsem, že když to neuznají, stav bude 2:4 a mohli jsme se zase chytit.

Je nám líto, video expirovalo.
Gól v utkání Kanada – Česko: Foudy – 5:2 (32. min.)

České zápasy jsou zatím jako na houpačce, souhlasíte?
Někdo z kolegů už to říkal. Jeden den svatba, podruhé pohřeb. Teď to proti Švédům vychází na svatbu. (úsměv)

Jsou Švédové nejtěžším soupeřem, hlavně proto, jak se herně prezentují?
Dívám se na to pozitivně. Švédové i loni propluli svou skupinou a následně padli se Švýcary, kteří hráli disciplinovaně, od podlahy a jako tým. Pro nás je to ukazatel toho, že se dá hrát s každým. Můžeme porazit Rusy, hrát vyrovnanou partii s Američany, i když byla třeba převaha na jejich straně. O zápasy s Němci a Kanaďany jsme přišli kvůli nedisciplinovanosti.

Co by na Tre kronor mohlo platit?
Každý tým je ale porazitelný. Švédům máme co vracet. Náš tým si na ně věří a jsem přesvědčený o tom, že je můžeme porazit.

Jaké prvky jste zatím v jejich hře vypozoroval?
Jsou kompaktní, mají hráče s velmi dobrými individuálními schopnostmi přejít jeden na jednoho. Nezbavují se kotouče, jsou silní na puku, v defenzivě se snaží hrát zónovou obranu. Pro nás to znamená zjednodušit si to v útočném pásmu. Dokázali jsme si proti Kanadě i Americe, že pokud to děláme, dostáváme se do šancí. Na to budeme chtít navázat.

Navíc budí pozornost i jejich využití přesilovek, které je na 40 procentech...
Nechci říct, že jejich skupina byla lehčí, ale ve skupinách hrají dlouhodobě dobře a vyhrávají. Mají tam rozdílové hráče schopné dát góly. Tyhle zápasy, kdy jde o všechno, vyhrávají speciální týmy a brankáři, na což chceme spoléhat taky.

Napověděl vám i vzájemný přípravný duel (1:5) před šampionátem?
Nebyli jsme v kompletní sestavě, oni to pojali trochu jinak. Měli sestavu pohromadě, jen přidávali další hráče, aby naplnili soupisku. Nebral bych to nijak dramaticky. Samozřejmě ten výsledek nebyl dobrý, ale pokud budeme hrát náš hokej, máme šanci uspět.

Přineslo loňské neúspěšné čtvrtfinále s Američany nějaké poučení?
Tam jsme byli herně slabší, ale drželi jsme to na stavu 1:2, třetí gól jsme dostali až do prázdné brány. Je to o tom, jak kluci budou chtít. Plná hala je bude povzbuzovat a hnát dopředu.

Jak vypadá zdravotní stav hráčů?
Kluci jsou pobouchaní, ale je to spíše svalového rázu. Lukáš Pařík se taky cítí lépe a bude trénovat. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Lukáš Dostál a Honza Šír se také zapojí do tréninku.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy