Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Evropská liga UEFA

Legenda českého hokeje Kobranov slaví 85 let

Praha - S ledním hokejem zažil nejkrásnější, ale také nejhorší okamžiky života. Vladimír Kobranov patřil do týmu mistrů světa, jehož velkou část komunisti v roce 1950 nespravedlivě uvrhli do vězení a na nucené práce. Dnes se oběť režimu a především bývalý vynikající hráč dožívá 85 let.

Vladimír Kobranov přirovnal svůj život k hokejovému zápasu, také je rozdělen do tří třetin. V té první si užíval hokejovou slávu, v jednadvaceti letech získal střibrnou medaili na zimních olympijských hrách ve Svatém Mořici. O rok později, v roce 1949, vyhrál mistrovství světa.

Pak přišel zlom, v březnu 1950 byl s dalšími deseti reprezentanty zatčen Státní bezpečností. Záminkou byla výtržnost v pražské hospůdce, kde slavili narození synů dvou z hráčů. Ve skutečnosti se nový režim zbavoval výjimečné skupiny lidí, kteří nepodporovali bolševický převrat.

Kobranov byl odsouzen na deset let. Ve vězení strávil pět, z nichž velkou část odpracoval v uranových dolech. Od propuštění prožívá tu nejklidnější a nejdelší třetinu – na chvíli se vrátil k hokeji, jako hráč i jako trenér. Od roku 1968 žije ve Švýcarsku poblíž Curychu.

Hlavní zprávy