TCL V Repre

Krejčí dvěma góly pomohl Bostonu k výhře, Jágr se zranil

New York – Skvělá forma Davida Krejčího v úvodu sezony NHL nejenže nekončí, ale stále graduje. Český útočník se dvěma góly zasloužil o výhru Bostonu 6:0 nad Arizonou a bodoval ve všech osmi utkáních sezony. Se čtrnácti body mu aktuálně patří druhá příčka v tabulce produktivity. Nešťastně naopak dopadlo úterní utkání Floridy pro Jaromíra Jágra. Panthers sice porazili Colorado 4:1, ale legendární útočník se zranil.

Bostonský David Krejčí (vlevo) slaví s Brettem Connollym gól v síti Arizony
zdroj: ČTK/ZUMA/ autor: Eric Canha

Jágr strávil na ledě celkem dvě minuty a třicet sekund. Absolvoval první tři střídání, pak se ale na několik minut ze hry vytratil. Znovu naskočil až v 18. minutě, pouze však na šest sekund a od druhé třetiny už zůstal v kabině.

"Myslím, že to jsou třísla nebo kyčel, ale je to jen něco malého," řekl po zápase trenér Floridy Gerard Gallant. "Doufám, že zítra bude v pořádku."

Pokud by Jágrovy zdravotní problémy byly vážnější, přišla by Florida už o druhého člena elitní útočné formace. Minulý týden se totiž zranil finský centr Aleksander Barkov, jenž po zásahu pukem utrpěl zlomeninu na pravé ruce a chybět by měl zhruba čtyři týdny.

David Krejčí byl zvolen první hvězdou duelu Bostonu proti Coloradu a díky dalším dvěma brankám má devětadvacetiletý útočník v probíhající sezoně výbornou bilanci sedm gólů a sedm asistencí.

Krejčí otevřel skóre zápasu už ve třetí minutě. Ve středním pásmu našlápl do úniku dva na jednoho, který sám zakončil střelou z bezprostřední blízkosti gólmana Smithe. Druhý zásah přidal v poslední minutě zápasu, kdy se ocitl sám před brankářem a forhendem znovu zamířil přesně.

Bruins po úvodních třech prohrách v sezoně vyhráli čtvrtý z posledních pěti zápasů a poprvé se radovali na domácím ledě. "Uplynulé čtyři zápasy už jsme hráli mnohem lépe a myslím, že hráči věděli, že je jen otázkou času, kdy zvítězíme na vlastním ledě," konstatoval trenér Claude Julien. Spolehlivým výkonem přispěl k výhře brankář Tuukka Rask, který zneškodnil všech 24 střel a vychytal premiérové čisté konto v sezoně.

Arizona, které chyběl zraněný Martin Hanzal, naopak poprvé nedala gól a sérii pěti zápasů na hřištích soupeřů zakončila se ziskem pěti bodů za dvě výhry, dvě prohry a jednu porážku v prodloužení. "Je to takový průměr, řekl bych," prohlásil obránce Zbyněk Michálek, který byl na ledě u dvou inkasovaných gólů. "Myslím, že jsme pár bodů zbytečně ztratili, ale pět bodů bereme a v domácích zápasech teď máme na čem stavět," doplnil Michálek, jehož tým čeká v pátek utkání s Vancouverem.

Canucks poletí do Arizony se značným sebevědomím. I díky gólu Radima Vrbaty porazili 5:1 Montreal a připravili mu první porážku v sezoně po devíti výhrách v řadě.

Vancouver vedl už po první třetině 3:0, když se dvakrát prosadil nováček Jared McCann. Vrbata oslavil svůj druhý gól v sezoně ve 48. minutě, kdy v přesilové hře pohotově sklepl puk ze vzduchu a zvýšil na 4:1.

Canadiens měli tentokrát smůlu. Při prvním gólu zaváhal jindy spolehlivý brankář Carey Price, který lapačkou nezkrotil střelu z dálky, puk mu propadl za záda a McCann jej dorazil do prázdné branky. Druhý gól byl vlastní, když obránce Nathan Beaulieu nešťastně tečoval střelu domácího zadáka Luky Sbisy od modré čáry. Mezitím hostující útočník Brendan Gallagher po přihrávce Tomáše Plekance trefil dělovkou jen tyč.

Montreal tak zůstal jedno vítězství za rekordem v počtu výher na začátku sezony, o nějž se dělí celky Toronta a Buffala, které v letech 1993 resp. 2006 vyhrály desetkrát. "Všichni mluvili o tom, že bychom ten rekord mohli překonat, jenom my ne," uvedl kapitán Max Pacioretty. "Ale teď jsme samozřejmě zklamaní, protože každé mužstvo je dobré jenom tak jako jeho poslední zápas. A my dnes nepodali moc dobrý výkon," dodal Pacioretty.

Neúspěšný byl úterní večer pro české gólmany. Petr Mrázek byl sice vyhlášen druhou hvězdou zápasu Detroitu s Carolinou, porážce Red Wings 1:3 ale nezabránil. Pustil dvě z devatenácti střel, potřetí domácí inkasovali v poslední minutě při hře bez brankáře. Jediný jejich gól vstřelil český obránce Jakub Kindl, jenž ve 38. minutě svou první trefou v sezoně vyrovnal na 1:1.

Dvakrát kapituloval také Ondřej Pavelec při prohře Winnipegu 1:4 s Los Angeles, když Králové pečetili výhru dvěma góly do prázdné branky při power-play domácích. Pavelec si připsal 28 úspěšných zákroků a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.

Druhé vítězství v řadě po úvodních osmi prohrách vybojoval Columbus, který vyhrál 4:1 v New Jersey. Hlavním strůjcem úspěchu byl brankář Sergej Bobrovskij, který lapil 23 z 24 střel.

Na první trefu v sezoně stále čeká nejproduktivnější český útočník minulého ročníku Jakub Voráček. Neprosadil se ani v osmém utkání, v němž Philadelphia podlehla Buffalu 3:4 v prodloužení. Alespoň bod zajistil Flyers až gólem při power play Brayden Schenn. O výhře Sabres pak rozhodl v polovině prodloužení Zemgus Girgensons.

Do ještě větší krize zabředli hokejisté Anaheimu, kteří v prvních osmi zápasech pětkrát neskórovali. Tentokrát sice na ledě rozjetého Dallasu vedli po první třetině 3:0, jenže v prostředním dějství o náskok přišli a v 59. minutě dokonal obrat Stars Antoine Roussel.

"Dnes to bylo první utkání, kdy jsme našli cestu, jak prohrát," utrousil zklamaný kouč Bruce Boudreau. "Na rozdíl od minulých zápasů, kdy jsme se neúspěšně snažili dotahovat ztrátu, jsme vedli. Jenže zase jsme vymysleli způsob, jak prohrát. Nevím, jestli se nám něco takového stávalo v minulé sezoně, ale bohužel," doplnil Boudreau, jehož tým prohrál třetí třetinu 2:17 na střely.

Výsledky NHL:

Boston - Arizona, 6:0 (1:0, 2:0, 3:0)

Branky: 18. a 60. Krejčí, 27. Hayes, 38. Morrow, 51. Connolly, 54. Marchand. Střely: 27:24. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Krejčí, 2. Rask, 3. Morrow (všichni Boston).

New Jersey - Columbus 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)

Branky: 58. Palmieri (Tlustý) - 50. Jenner, 50. Atkinson, 55. Hartnell. Střely na branku: 24:14. Diváci: 12 847. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Hartnell, 3. Jenner (všichni Columbus).

Philadelphia - Buffalo 3:4 v prodl. (1:2, 0:0, 2:1 - 0:1)

Branky: 49. a 60. B. Schenn, 15. VandeVelde - 7. Ennis, 11. McGinn, 50. McCabe, 63. Girgensons. Střely na branku: 33:40. Diváci: 19 432. Hvězdy zápasu: 1. B. Schenn (Philadelphia), 2. O'Reilly, 3. Ristolainen (oba Buffalo).

Detroit - Carolina 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Branky: 38. Kindl - 33. Rask, 45. Hainsey, 60. E. Staal. Petr Mrázek odchytal za Detroit 59 minut, z dvaceti střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Střely na branku: 26:21. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Ward (Carolina), 2. Mrázek (Detroit), 3. Hainsey (Carolina).

Vancouver - Montreal 5:1 (3:0, 0:0, 2:1)

Branky: 3. a 16. McCann, 10. Sbisa, 48. Vrbata, 51. Dorsett - 43. Mitchell. Střely na branku: 28:26. Diváci: 18 570. Hvězdy zápasu: 1. McCann, 2. Miller, 3. Dorsett (všichni Vancouver).

St. Louis - Tampa Bay 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky: 16. Gomez, 60. Brouwer. Střely na branku: 24:26. Diváci: 19 184. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Gomez (oba St. Louis), 3. Bishop (Tampa).

Minnesota - Edmonton 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)

Branky: 8. a 49. R. Suter, 10. Scandella, 50. Coyle - 12. Hall, 25. Pakarinen, 44. Nurse. Střely na branku: 28:25. Diváci: 18 936. Hvězdy zápasu: 1. R. Suter (Minnesota), 2. Hall (Edmonton), 3. Scandella (Minnesota).

Winnipeg - Los Angeles 1:4 (0:0, 1:1, 0:3) Branky: 29. Ehlers - 36. Muzzin, 56. Lucic, 60. Toffoli, 60. Lewis. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 30 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,3 procenta. Střely na branku: 25:32. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Lucic, 2. Quick (oba Los Angeles), 3. Pavelec (Winnipeg).

Dallas - Anaheim 4:3 (0:3, 3:0, 1:0)

Branky: 28. Sharp, 36. Eakin, 38. Klingberg, 59. Roussel - 15. Santorelli (Sekáč), 19. Horcoff, 20. Hagelin. Střely na branku: 34:20. Diváci: 17 798. Hvězdy zápasu: 1. Roussel, 2. Jamie Benn (Dallas), 3. Andersen (Anaheim).

Florida - Colorado 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)

Branky: 20. a 43. Trocheck, 50. R. Smith, 55. Campbell - 60. Landeskog. Střely na branku: 28:32. Diváci: 11 694. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck, 2. Luongo, 3. Campbell (všichni Florida).