Následuje
Olympijský magazín

Kovář míří do švýcarského Zugu, čeká ale ještě na laso z NHL

Reprezentační útočník Jan Kovář podepsal roční smlouvu se švýcarským Zugem. Obsahuje klauzuli o možnosti případného hráčova uvolnění do NHL, do níž se devětadvacetiletý centr neúspěšně pokoušel prosadit během uplynulé sezony. "Zatím nic zajímavého nepřišlo. Něco bylo, ale skončilo to nakonec shozené ze stolu. Je to škoda, ale tak to je. Teď se těším do Zugu," řekl Kovář.

Český útočník Jan Kovář slaví gól ve čtvrtfinále MS
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Písecký rodák si udělal jméno nejen pěti sezonami v ruském Magnitogorsku, jemuž pomohl dvakrát k triumfu v KHL, ale i dobrými výkony v reprezentačním dresu. Před rokem vyslyšel nabídku z NHL a uzavřel v červenci jako nedraftovaný volný hráč roční jednocestnou smlouvu na dva miliony dolarů s New York Islanders. V přípravě ale místo v kádru nezískal a klub s ním zrušil kontrakt.

Kovář pak bojoval o smlouvu na zkoušce na farmě Bostonu v Providence v AHL, kde ve 12 duelech nasbíral deset bodů za čtyři branky a šest asistencí. Přesto kontrakt nezískal. Vrátil se proto do Plzně, kterou opustil po titulu v roce 2013. Pomohl jí k extraligovému bronzu a poté navázal výbornými výkony na mistrovství světa na Slovensku, kde stihl za deset startů deset bodů (5+5).

Jan Kovář
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

"Co by mě muselo přesvědčit, abych to šel do NHL znovu zkusit? Aby mě někdo opravdu chtěl. Kdyby mi někdo nabídl smlouvu s tím, že mě chce za každou cenu, tak bych šel. Loni to nevyšlo, ale i tak mě to obohatilo. A teď už bych asi trošku věděl, do čeho jdu. Zatím ale žádná smlouva není, takže to neřeším. Kdyby však ta možnost byla, šel bych strašně rád," prohlásil Kovář.

Chuť prosadit se do NHL má stále a nijak loňského boje nelituje. "Dalo mi to hodně. Strašně mi to pomohlo psychicky. I když to nebylo dobrý, odfrknul jsem si tady od toho. Vrátilo mi to chuť do hokeje a zase jsem se pak těšil na každý den v práci," uvedl Kovář.

Do KHL, kde Kovář v letech 2013 až 2018 zářil v dresu Magnitogorsku, ale stejně jako při prosincovém návratu ze zámoří do Evropy nechtěl. "Netvrdím, že do KHL už v životě nepůjdu. To vůbec ne. Může se stát, že po roce ve Švýcarsku třeba půjdu do Ruska," prohlásil.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy