Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Německo - Dánsko

Většina hráčů je proti uzavření extraligy. Šlo by o krádež za bílého dne, uvedl Zbořil

Většina extraligových hráčů vyjádřila nesouhlasné stanovisko vůči možnému uzavření nejvyšší české hokejové soutěže. Vyplynulo to z referenda České asociace hokejistů (CAIHP), kdy se s návrhem neztotožňuje 266 hráčů, tedy 92 % hlasujících. Naopak pro případné uzavření extraligy se vyslovilo jen 17 hráčů, dalších šest hokejistů se nevyjádřilo.

Michal Řepík ze Sparty (vlevo) sleduje Milana Gulaše z Plzně (uprostřed) a Libora Zbořila (šéf CAIHP)
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

"Dali jsme prostor hráčům, aby vyjádřili svůj názor, protože se jich případné uzavření bezprostředně týká. Drtivá většina s uzavřením nesouhlasí. Jedná se o účelový, neetický a s ohledem na předsezonní ohlášení přímého sestupu a postupu zcela nepochopitelný nesystémový krok," uvedl prezident výkonného výboru CAIHP Libor Zbořil na tiskové konferenci v Praze.

V případě, že by byla extraliga uzavřena, je CAIHP připravena hájit zájmy hráčů u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

"Málokdo ví, že už na začátku roku 2007 úřad vydal k možnému uzavření soutěže nesouhlasné stanovisko," podotkl Zbořil, který si ale dobře uvědomuje, že asociace nemá moc dalších možností případnému uzavření zabránit.

Je nám líto, video expirovalo.
Hráči jsou z drtivé většiny proti uzavření extraligy

Hráči jsou proti, narušil by se princip sportovní stránky extraligy

Vedení klubů o tom ani s CAIHP nejedná. "Pokud budou hráči i nadále OSVČ, tak nemohou vytvářet odbory a my jsme ke kulatému stolu společně s Asociací profesionálních klubů, která chce řízení extraligy převzít, pozváni jen sporadicky. Jsme jen kvazi odbory," přiznal Zbořil.

Případnou změnu pravidel v rozehrané soutěži a uzavření extraligy označil za krádež za bílého dne nebo plivnutí do tváře všem, kterým jde o dobro hokeje. "Tento připravovaný krok může přinést klad jen klubům, které jsou ohroženy sestupem nebo které chtějí ušetřit," řekl.

Stanovisko asociace v Praze podpořili kapitáni Karlových Varů Václav Skuhravý, Liberce Petr Jelínek, Sparty Michal Řepík, Plzně Milan Gulaš, Hradce Králové Radek Smoleňák a Mladé Boleslavi Michal Vondrka. Aktivně jej podporují i zástupci dalších týmů. "Jsem rád, že se podařilo spojit kluky a drtivé většině z nich to není lhostejné a jsou proti," řekl Gulaš.

Smoleňák poukázal na fakt, že si hráči uvědomují, že by bez majitelů klubů a jejich financí nemohli v extralize hrát. "Pro nás je ale nejdůležitější sportovní stránka. Někdo hraje o titul, někdo o sestup, ale všechny nás to žene kupředu. Myslím si, že úroveň extraligy stoupá a je to vidět na návštěvnosti. Kdyby se liga uzavřela, po Vánocích by se v řadě zápasů o nic nehrálo. Nelíbí se nám to a doufáme, že tato situace nenastane," řekl Smoleňák.

Pro uzavření soutěže je asi jen polovina klubů

Hráčská asociace i samotní hokejisté připustili, že by se o uzavření soutěže mohlo v budoucnosti jednat, ale ne v rozehrané sezoně a bez velké diskuse. "Nikdo neříká navždy kategorické ne. Musí s tím být ale spojené další věci. Musíme se například bavit o počtech cizinců, tabulkových cenách hráčů, platových stropech. Musí být nastavená jasná pravidla," řekl Zbořil, kterého překvapilo, že za aktivitou o uzavření extraligy nestojí všechny kluby.

"Původně jsem si myslel, že je to názor všech 14 klubů, pak jsem se dozvěděl, že jich je jen asi osm a další o tom ani nevěděly. Byl jsem v šoku, přijde mi, že je to výkřik do tmy," podotkl.

Jágr: Všichni si myslí, že jsem jediný, který chce uzavření

Šéfa hráčské asociace překvapilo, že jedním ze zastánců uzavření soutěže je majitel Kladna Jaromír Jágr. "Neskutečně si ho vážím, a jestli se podílí na tomto kroku, tak je to pro mě obrovské zklamání," řekl Zbořil. S legendárním útočníkem se zkoušel několikrát spojit, ale neuspěl. "Myslím si, že to od něj bylo šlápnutí trošku vedle," uvedl Zbořil.

"Nevím, kdo to řekl nebo napsal, že jsem pro uzavření ligy. Bylo tam vložené moje jméno a všichni si myslí, že jsem jediný, který chce uzavřít ligu. To je absolutní nesmysl. Řešili jsme tam jen jednu věc, která byla podle mého hodně vytržená z kontextu. Já předně nesouhlasím s financováním sportu jako takového, a to nejen hokeje," zdůraznil Jágr.

"Myslím, že to nemá dlouhou budoucnost, protože vše je založené na dotacích a darech od sponzorů. Sport si sám na sebe nevydělá. Já se jen bojím toho, aby nepřišel den, kdy nepřijdou dotace nebo sponzor nebude vydělávat takové peníze, aby je dal jako dar těm týmům, a ten sport najednou nebude. Nebo ty týmy nebudou," doplnil Jágr.

Podle současných pravidel platí, že z extraligy sestoupí přímo poslední tým po základní části a nahradí jej vítěz play-off první ligy. Zástupci Asociace profesionálních klubů ledního hokeje však chtějí od vedení Českého hokeje převzít řízení soutěže, na což mají podle smlouvy do konce ledna právo, a někteří uvažují, že by sestup zrušili a extraligu pro nadcházející rok rozšířili o nejlepší prvoligový klub. O budoucnosti soutěže by pak dál jednali. Tento krok by však musel schválit i výkonný výbor svazu.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články