Je nám líto, video expirovalo.

Extraliga mění nasazování mladých, upřednostní české juniory

Praha - Po dvouletém období se změní v hokejové extralize a první lize systém nasazování mladých hráčů. Od nadcházející sezony budou kluby moci do utkání nasadit 18 hráčů v poli plus dva brankáře bez věkového omezení a navíc dva hráče, kteří mohou reprezentovat Česko na juniorském šampionátu. Rozhodl o tom výkonný výbor svazu.

Karlovy Vary - Hradec Králové
zdroj: ČTK autor: Slavomír Kubeš

Od sezony 2013/14 platil systém, kdy vedle dvou brankářů a patnácti hráčů bez věkového omezení mohli být na soupisce tři hráči ve věku 20 až 22 let a dvě místa byla vyhrazena pro juniory bez omezení národnosti. Svaz, který řídí extraligu i první ligu, si s kluby pravidlo vyhodnotil a po plánovaném dvouletém období sáhl ke změně.

"V programu, který fungoval doteď, také nebyla povinnost zařadit juniory. Mužstva musela krátit sestavu, pokud je tam neměli. To samé následuje i teď. Bavíme se o osmnácti věkem nelimitovaných hráčích a dvou gólmanech, to je soupiska dvaceti hráčů. Pokud chtějí týmy hrát na čtyři kompletní pětky, musí doplňovat už jen juniory," řekl ředitel extraligy Josef Řezníček.

Novinkou je, že na dvě juniorská místa mohou být zapsáni jen hráči, kteří mohou reprezentovat Česko. Na Spartě v současné době působí například útočník Martin Réway, jenž hraje za Slovensko. "Formulace bude ještě specifikovaná právním oddělením, ale v principu by mělo jít o to, aby na té 21. a 22. pozici působili hráči, kteří mohou reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa - ať juniorském, nebo seniorském," navázal Řezníček.

V dosud platném modelu viděly kluby největší problém s vyhrazenými třemi místy pro hráče ve věku 20 až 22 let. "Předložili jsme klubům několik variant, jak by soupisky mohly vypadat. Zjistili jsme, že největším trnem toho procesu jsou ti středně staří hráči, kteří je limitovali. Údajně s tím měli problémy, i s agenty, kteří je tlačili, aby tam byli povinně v týmu. Poslali jsme jim dotaz s nějakými variantami a tato se odsouhlasila," navázal Řezníček.

Podobný projekt, jako má například Slovensko s reprezentačním výběrem do 20 let v extralize, v plánu není. "Mluvili jsme o tom před pár lety. Dospěli jsme k tomu, že to pro nás není dobrá cesta. V našich podmínkách a kvalitě extraligy těžko předpokládat, že by (kluby) jen tak uvolnily hráče. Klobouk dolů, co se letos Slovákům (na juniorském mistrovství světa) povedlo, ale je to ojedinělý úspěch. Nepodávali výkony, ze kterých by bylo možné usuzovat, že je to výsledek působení týmu v extralize," dodal Král.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy