SP ve vodním slalomu 2024

Český souboj vyhrál Vaněček. Jeho New Jersey v prodloužení porazilo Boston

V NHL došlo na souboj českých zástupců – a šťastnější byl brankář New Jersey Vítek Vaněček, který zastavil všech sedm pokusů Davida Pastrňáka a dovedl svůj tým k výhře 2:1 v prodloužení. Český gólman si připsal u vítězné branky i asistenci a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Vítek Vaněček kryje nájezd Davida Pastrňáka
zdroj: Reuters

Vaněček v předchozích sedmnácti zápasech v sezoně inkasoval vždy alespoň dvakrát, ale proti Bostonu se vytáhl. Překonal jej pouze v čase 16:51 Morgan Geekie, jenž z dorážky otevřel skóre. Český gólman podržel New Jersey v závěru druhé třetiny, v níž se před něj dostal povedenou kličkou Pastrňák.

"Udělal to dobře. Naznačil střelu a Nimo (Šimon Němec) ji chtěl zblokovat, proto se trochu zasekl, zatímco si (Pastrňák) prohodil puk mezi nohama a zakončil. Byl jsem ve správné pozici, ale upřímně řečeno, ani nevím, jak jsem to chytil," popsal Vaněček situaci, za kterou jej pochválil trenér New Jersey Lindy Ruff. "To byl přesně zákrok, který vám dává šanci vyhrát. Bylo to ohromně důležité," podotkl kouč.

Na druhé straně odolával Jeremy Swayman až do 43. minuty, ve které vyrovnal z dorážky Dawson Mercer. V prodloužení převzal od Vaněčka puk ve vlastním pásmu Jesper Bratt, zavezl ho po pravé straně do útočné třetiny a po jeho pasu rozhodl střelou z levého kruhu Jack Hughes.

"Boston je velmi dobrý tým. Má skvělý útok, dodržuje systém v obraně. Do moc šancí soupeře nepustí. Je to proto ohromně důležitá výhra. Dokázali jsme si, že můžeme porazit kohokoli," řekl Vaněček. "Pustil jen jeden gól, chytal skvěle," vyzdvihl českého brankáře Hughes, první hvězda zápasu. Boston postrádal v utkání Pavla Zachu, který by měl kvůli zranění v horní části těla chybět několik dní.

Pittsburgh prohrával v Montrealu po úvodní třetině 1:3, ale zvítězil 4:3 po nájezdech. Rozstřel rozhodl až ve dvanácté sérii Jansen Harkins. Důvěru dostal v desátém kole nájezdů i Radim Zohorna, ale po jeho zakončení udržel Samuel Montembeault puk před brankovou čarou.

Na obratu Penguins se podílel třemi body Sidney Crosby (2+1) a v historické tabulce produktivity se vyrovnal na třináctém místě Marku Recchimu. Na kontě má 1533 bodů (566 + 967). Kapitán Pittsburghu přeskočil během zápasu ještě Paula Coffeyho (1531).

Los Angeles vedl doma nad Winnipegem ve 27. minutě 2:0, ale prohrál 2:5. Obrat řídila elitní formace, která vstřelila všechny góly Jets. Čtyři body si připsali Nikolaj Ehlers (2+2) a Gabriel Vilardi (1+3), tři zaznamenal Mark Scheifele (2+1). Každý z tria útočníků si polepšil o pět kladných bodů do statistiky +/-.

New York Islanders udolali Anaheim 4:3 gólem z předposlední minuty, který vstřelil Simon Holmström v oslabení. Na straně poražených plnil Lukáš Dostál roli náhradního gólmana. Ve zbývajícím utkání středečního programu porazilo Colorado i díky dvěma trefám Valerije Ničuškina na svém ledě Buffala 5:1.

Výsledky NHL:

Montreal – Pittsburgh 3:4 po sam. nájezdech (3:1, 0:2, 0:0  0:0)

Branky: 7. Savard, 13. Struble, 16. Monahan  14. a 32. Crosby, 26. Guentzel, rozhodující sam. nájezd Harkins. Střely na branku: 42:30. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. Savard (Montreal), 3. Nedeljkovic (Pittsburgh).

New Jersey  Boston 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0  1:0)

Branky: 43. Mercer, 63. J. Hughes (Vaněček) – 17. Geekie. Střely na branku: 35:24. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Vaněček (oba New Jersey), 3. Swayman (Boston).

NY Islanders  Anaheim 4:3 (0:0, 2:2, 2:1)

Branky: 21. Palmieri, 27. Cizikas, 48. Barzal, 59. Holmström  28. Terry, 34. Henrique, 46. Carrick. Střely na branku: 34:24. Diváci: 14 207. Hvězdy zápasu: 1. Dobson, 2. Holmström, 3. Fasching (všichni NY Islanders).

Colorado  Buffalo 5:1 (3:1, 0:0, 2:0)

Branky: 11. a 54. Ničuškin, 6. Rantanen, 12. Wood, 43. Malinski  19. Benson. Střely na branku: 29:30. Diváci: 18 034. Hvězdy zápasu: 1. Malinski, 2. Rantanen, 3. Ničuškin (všichni Colorado).

Los Angeles  Winnipeg 2:5 (2:0, 0:3, 0:2)

Branky: 10. Kopitar, 13. Laferriere  27. a 34. Ehlers, 35. a 60. Scheifele, 43. Vilardi. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18 145. Hvězdy zápasu: 1. Vilardi, 2. Ehlers (oba Winnipeg), 3. Laferriere (Los Angeles).