Budějovický stadion se dožívá sedmdesátky. Přežil požár i povodeň
České Budějovice – Když v roce 1946 postavili v Českých Budějovicích zimní stadion, byla to teprve třetí aréna s umělým ledem v Československu. Stadion v průběhu let prošel změnami, přežil i ničivou povodeň v roce 2002 a nyní se dožívá sedmdesátky. Fanoušci si na něj cestu najdou, i když v současnosti Budějovice hrají pouze druhou nejvyšší tuzemskou soutěž.

Hokejoví nadšenci hráli hokej na různých místech po Českých Budějovicích dobré tři desítky let předtím, než v roce 1946 byla dokončena stavba stadionu s umělou plochou. Byla to po pražské Štvanici druhá nejstarší aréna na území nynější České republiky, v Československu byl starší už jen stadion v Bratislavě.
27. října 1946 jej otevřel zápas místního klubu AC Stadion s národním týmem, který domácí prohráli 2:8. Možnost změřit síly s nejlepšími hráči tehdejšího Československa ale napomohla k rozvoji hokeje v Českých Budějovicích – tamější hráči se zlepšovali a hned čtyři z nich se o tři roky později stali mistry světa.
Původně dřevěný stadion si ale ještě měl projít mnoha peripetiemi. V únoru 1957 téměř kompletně shořel, a to i s hráčskými dresy a veškerým vybavením. Po opravě se k dvacátému výročí existence dočkal zastřešení (hráči do té doby hráli vystaveni rozmarům počasí) a později přibyla i druhá ledová plocha.

Stadion poničila povodeň
Na přelomu tisíciletí pak začaly rozsáhlé rekonstrukční práce, které stály několik stovek milionů korun. Po opravě ale přišla pro českobudějovický hokej bez přehánění katastrofa – rozvodněná Vltava totiž stadion zatopila a veškeré práce přišly vniveč. Cedule uvnitř stadionu dodnes ukazují, do jaké výšky v srpnu 2002 sahala voda.
I z těchto problémů se ale stadion dokázal vyhrabat a nyní slaví sedmdesátý rok existence. Českobudějovický Motor, jak se klub v současné době nazývá, výročí oslaví duelem s Prostějovem (7. 11.), do něhož hráči nastoupí ve stejných dresech jako před lety jejich předchůdci.