Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Norsko

Velký šachový stratég Hort slaví osmdesátku

Významné výročí slaví legenda českého i světového šachu. Vlastimil Hort byl na vrcholu své kariéry šestým nejlepším hráčem světa, šestkrát vyhrál mistrovství Československa a třikrát německý šampionát. Právě v pátek mu je osmdesát let.

Je nám líto, video expirovalo.
Šachový velmistr Hort slaví osmdesát

Rodák z Kladna Vlastimil Hort hrál za reprezentaci už před šedesáti lety. Na památné fotografii je společně s Kaválkem, Jansou a Blatným před odletem na šachovou olympiádu v roce 1964. Na stejné akci byl s československým týmem o osmnáct let později druhý.

Mezi světovou elitou se prosadil také individuálně. V roce 1977 postoupil v žebříčku FIDE až na šesté místo a ve čtvrtfinále turnaje kandidátů trápil exmistra světa Borise Spaského.

"Hrál tak, aby to soupeři nebylo příjemné," říká David Navara, současná česká šachová jednička. "S taktiky se snažil hrát pozičně, s pozičními ostře," dodal a popřál Hortovi hodně energie.

V roce 1985 Hort emigroval do Německa, kde dál rozvíjel nejen svoji hráčskou kariéru. Šachy propagoval kromě řady publikací například i knihou detektivek. Pro své nástupce zůstává velkým vzorem.

Hlavní zprávy

Nejčtenější články