ŽIVĚ: MS házenkářů Německo – Polsko. Češi jen remizovali se Švýcary
První a hned klíčový zápas příliš nenapověděl, skončil dělbou bodů. Čeští házenkáři v úvodním utkání skupiny A mistrovství světa proti Švýcarsku byli mírnými favority, ovšem pouze remizovali 17:17. Švýcaři mohli rozhodnout posledním útokem, ale česká obrana obstála. Ze skupiny postupují dále nejlepší tři celky, český tým si zkomplikoval cestu do další fáze. Na ČT sport Plus můžete sledovat přímé přenosy dalších čtyř zápasů: Německo – Polsko, Chorvatsko – Bahrajn, Maďarsko – Severní Makedonie a Norsko – Brazílie.
Svěřenci španělského trenéra Xaviera Sabaté doplatili na nevídané trápení v útoku, méně branek dali naposledy vloni při prohře 14:23 s Dánskem na evropském šampionátu.
Český tým startuje na mistrovství světa po deseti letech. V dalším zápase základní skupiny A v Herningu nastoupí v pátek proti Polsku a v neděli vyzve stříbrné olympijské medailisty Němce. Do další fáze postoupí první tři celky, nejhorší mužstvo se představí v Prezidentském poháru pro poražené.
"Bylo to velmi vyrovnané až do posledních chvil. Samozřejmě jsme chtěli vyhrát, stejně tak Švýcaři, před zápasem to bylo otevřené. Velmi dobrý výkon podala obrana i Tomáš Mrkva v brance. Nebyli jsme bohužel dobří v efektivitě při střelbě, jinak bychom vyhráli. Ale je to jen začátek, teď se musíme připravit na Poláky," řekl Sabaté.
V české sestavě nechyběly klíčové spojky Babák se Solákem, kteří měli v uplynulých dnech zdravotní problémy a nehráli generálku proti Portugalsku. Ze sedmnáctičlenné nominace nezařadil kouč Sabaté, jenž u mužstva po šampionátu skončí, k prvnímu utkání mladíka Josefa.
Národnímu celku se od začátku vůbec nedařilo v útoku. Dvakrát Štěrba a jednou jeho kolega na druhém křídle Hrstka ve vyložených pozicích napálili gólmana Portnera a započali velké střelecké trápení.
První gól rozháraného začátku padl až po čtyřech minutách, kdy soupeř proměnil sedmičku. Na druhé straně ze stejné situace odpověděl Hrstka a až v sedmé minutě vstřelil úvodní český gól. Sabatého svěřenci po nezdarech v útoku viditelně znervózněli a při tvorbě ofenzivních akcí byli proti soupeřově obraně bezradní.
Nebylo divu, že Švýcaři v 16. minutě odskočili do vedení 6:2. Český celek držela ve hře jen pevná defenziva a za ní brankář Mrkva, který si v utkání připsal 12 zákroků a měl úspěšnost 41 procent.
Sabatého výběr se díky šňůře tří gólů přiblížil ve skóre a o pauze ztrácel jen jednu trefu (7:8). Defenzivně laděný poločas s pouhými 15 brankami atakoval historické rekordy. Český tým prožil úvodní dějství s pouhými sedmi zásahy podruhé během jednoho roku, vloni se podobně trápil na evropském šampionátu při prohře s Portugalskem.
Po změně stran Sabatého svěřenci zrychlili hru a třemi góly po sobě získali nadějné vedení 10:8. Švýcaři na přelomu poločasů zhruba 14 minut neskórovali, český celek toho ale nedokázal využít. Blecha odmítl ze strany ve vyložené šanci zvýšit na rozdíl tří branek a soupeř bleskově srovnal na 10:10.
Favorit se znovu začal trápit v útoku a výběr helvétského kříže, který na mistrovství světa startuje od sedmého místa v roce 1995 teprve podruhé, znovu získal dvoubrankové vedení. Češi nicméně rychle dorovnali a v závěru nebyli daleko od vítězství. V 57. minutě je poslal do vedení Mořkovský, vzápětí ale odpověděl pro změnu nejlepší střelec Švýcarů Rubin. Ani jeden z týmů pak už neproměnil závěrečné útoky.
Národní celek usiluje o to, aby na velké akci už potřetí za sebou nevypadl v základní skupině. Českým maximem na mistrovství světa od rozdělení federace je osmé místo z roku 1995.
Mistrovství světa házenkářů v Dánsku, Chorvatsku a Norsku:
Skupina A (Herning):
Česko – Švýcarsko 17:17 (7:8)
Sestava a branky Česka: Mrkva, Hrdlička – Hrstka 2/1, Skopár 3, Piroch 1, Štěrba, Kašpárek 2, Reichl, Babák, Havran 1, Solák 2, Mořkovský 5, Bláha, Zeman, Režnický, Blecha 1.
Nejvíce branek Švýcarska: Rubin 8, Aellen a S. Zehnder oba 2. Rozhodčí: Grillo, Lenci (oba Arg.). Sedmimetrové hody: 1/1 – 2/2. Vyloučení: 3:2. Diváci: 2091.
20:30 Německo – Polsko.
Skupina D (Varaždín):
Nizozemsko – Guinea 40:23 (21:8),
20:30 Maďarsko – Severní Makedonie.
Skupina E (Oslo):
Portugalsko – USA 30:21 (15:10),
20:30 Norsko – Brazílie.
Skupina H (Záhřeb):
Egypt – Argentina 39:25 (21:11),
20:30 Chorvatsko – Bahrajn.