Následuje
ODM 2020: Biatlon

Házenkářky zdolaly Tunisko a připsaly si první výhru

Novi Sad - České házenkářky se na mistrovství světa v Srbsku dočkaly první výhry. Po prohrách s favorizovanými Maďarkami a Němkami dnes ve skupině D porazily v klíčovém souboji o postup Tunisko 28:24 a přiblížily se účasti ve vyřazovacích bojích. Češky se ještě v rámci šestičlenné skupiny utkají ve čtvrtek s outsiderem Austrálií a v pátek s Rumunskem. Do osmifinále projdou první čtyři týmy.

Utkání Česko - Tunisko
zdroj: ČTK autor: Alex Wipf

"Věděly jsme, že dnešní zápas je nejdůležitější ze všech. Pokud jsme chtěly postoupit ze skupiny, což je náš cíl, musely jsme vyhrát. Opět se nám nedařilo, jak bychom si představovaly, ale o to víc se vítězství cení," řekla jedna ze dvou nejlepších českých střelkyň Helena Štěrbová.

Češky vstoupily do klíčového utkání MS velmi nervózně, jako by jim důležitost zápasu svazovala ruce. V úvodu se dopouštěly chyb, navíc jim zpočátku nefungovala ani obrana, která byla předtím jejich největší slabinou na mistrovství. Žádný evropský celek nedostal v prvních dvou duelech skupiny tolik branek jako ony.

Trenér Jan Bašný: "Na hráčkách byla vidět nervozita z důležitosti utkání. Po relativně nevydařeném začátku se nám ale podařilo plnit to, co jsme si řekli: dostat Tunisanky pod fyzický tlak, neustále jejich nejlepší hráčky napadat. V tu chvíli bylo rozhodnuto."

Otočit se povedlo až Knedlíkové

Tunisanky na začátku nápaditěji kombinovaly a především akcemi přes střed dělaly české obraně problémy. Díky tomu si od úvodu držely náskok a už v jedenácté minutě vedly o čtyři góly. Tým trenéra Jana Bašného přibrzdil tuniský nápor až dvěma přesilovkami po sobě, srovnat na 11:11 se ale povedlo až o chvíli později Luzumové ze sedmičky. Byl to jediný proměněný sedmimetrový hod českého celku v zápase.

České házenkářky smazání manka nabudilo, zpevnily obranu a Tunisankám, které předtím trápily favorita skupiny Maďarsko, se najednou v útoku přestalo dařit. Tři minuty před pauzou utekla přes půl hřiště Knedlíková a poprvé v zápase poslala Bašného celek do vedení.

Český tým, který startuje na světovém šampionátu po deseti letech, mohl hned po pauze soupeřkám několikrát odskočit. Jenže v útoku zahodil šance a Tunis se ještě držel na dohled. Češky se však mohly spolehnout na výrazně zlepšenou obranu v čele s gólmankou Raníkovou a v polovině druhé půle konečně zlomily odpor soupeřek.

Luzumová poslala ve 45. minutě tým poprvé v utkání do tříbrankového vedení a hra tuniského celku se rozpadla. Frustrované Afričanky doplácely na tvrdou hru a po dvou oslabeních jim český celek během chvilky odskočil do rozhodujícího pětigólového náskoku. Klíčovou výhru si pak už Bašného svěřenkyně pohlídaly.

Česká republika - Tunisko 28:24 (15:14)Sestava a branky ČR: Raníková, Müllnerová - Crhová, Černá 1, Chrenková 3, Hrbková 2, Keclíková 3, Knedlíková 5, Kutlvašrová 1, Luzumová 7, Poznarová, Růčková, Salčáková 1, Selucká, Štěrbová 5, Vítková. Nejlepší střelkyně Tuniska: Šabbáhová 7. Rozhodčí: Ch. Bonaventurová, J. Bonaventurová (obě Fr.). Sedmimetrové hody: 5/1 - 2/1. Vyloučení: 1:7.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy