České házenkáře čekají na Euru těžké váhy: obhájci zlata z Francie, domácí Norsko a Ukrajina
Los rozhodl. Čeští házenkáři se na lednovém mistrovství Evropy v základní skupině C utkají s obhájci zlata z Francie, Norskem a Ukrajinou. Svěřenci trenérů Michala Brůny a Daniela Kubeše odehrají celou úvodní část šampionátu v Oslu. Šampionát se uskuteční od 15. ledna do 1. února příštího roku a hostit jej budou Dánsko, Norsko a Švédsko.

Los rozdělil 24 účastníků do šesti čtyřčlenných základních skupin, z nichž postoupí vždy první dva celky. Další fází turnaje bude dvě šestičlenné čtvrtfinálové skupiny.
Český tým se na evropském šampionátu představí popáté za sebou. Na minulém mistrovství obsadil 15. místo, jeho maximem jsou šesté příčky z let 1996 a 2018. Na nadcházející Euro Češi postoupili z druhého místo ve své kvalifikační skupině za suverénním Chorvatskem.
"Dopředu bylo jasné, že skupina bude obtížná, že dostaneme dva těžké soupeře. Vyšla na nás Francie, dlouhodobě jeden z nejlepších týmů (na světě) a domácí Norsko. Tak to je, musíme se s tím poprat. Budeme se snažit překvapit a minimálně jednoho z těch silných soupeřů porazit a postoupit," uvedl Kubeš.
Národní tým byl před losem ve třetím ze čtyř výkonnostních košů spolu s Rakouskem, Nizozemskem, Černou Horou, Polskem a Severní Makedonií. Na tyto soupeře v základní fázi nemohl narazit.
Střet s hlavním favoritem
Třetí koš se losoval až jako poslední a Čechům přisoudil jednoho z hlavních aspirantů na celkový triumf. Francouzi na minulém šampionátu získali čtvrté evropské zlato, úspěšnější jsou jen Švédové.
Výběr galského kohouta je zároveň šestinásobným světovým šampionem, na letošním MS vybojoval bronz. Třikrát také vyhrál olympijský turnaj, naposledy v roce 2021 v Tokiu. Český celek se s Francií utkal na začátku ledna v přípravě na mistrovství světa a ve Štrasburku utrpěl porážku 28:37.
K širší špičce patří i Norové. Na minulém Euru sice skončili devátí, ale v roce 2020 získali bronz. Ve sbírce navíc mají dvě stříbra ze světových šampionátů v letech 2017 a 2019, na posledních olympijských hrách skončili šestí. Souboj se Seveřany bude pro český tým o to těžší, že soupeř bude mít v hale pro 15 tisíc diváků výhodu domácího prostředí.
Ukrajinci budou jasným outsiderem skupiny. Na velké akci ještě nikdy nezískali medaili, na minulém Euru nestartovali. S Čechy se utkali v roce 2021 v kvalifikaci a oba dva zápasy prohráli.
"Francie je favorit skupiny a jeden z favoritů celého mistrovství. Ukrajina je trošku neznámá. Hráli jsme s ní naposledy v roce 2021 a to už je nějaký čas zpět. Norsko se po mistrovství světa, které se mu nepodařilo, určitě bude doma chtít rehabilitovat," podotkl Kubeš, který s Brůnou převzal českou reprezentaci po lednovém světovém šampionátu po španělském kouči Xavieru Sabatém.
Los základních skupin:
Skupina A (Herning): Německo, Španělsko, Rakousko, Srbsko.
Skupina B (Herning): Dánsko, Portugalsko, Severní Makedonie, Rumunsko.
Skupina C (Oslo): Francie, Norsko, Česko, Ukrajina.
Skupina D (Oslo): Slovinsko, Faerské ostrovy, Černá Hora, Švýcarsko.
Skupina E (Malmö): Švédsko, Chorvatsko, Nizozemsko, Gruzie.
Skupina F (Kristianstad): Maďarsko, Island, Polsko, Itálie.