Následuje
Volejbalový magazín

Češi jdou do boje o postup. S Maďary jim stačí remíza, za jistých podmínek i prohra

Jsou blízko, ale nečeká je jednoduchý úkol. Čeští házenkáři jdou do boje o postup ze skupiny mistrovství Evropy, o který si to napřímo rozdají se silným Maďarskem. Reprezentanti jsou po pondělní senzační výhře nad úřadujícími olympijskými vítězi Dány v lepší pozici než soupeř a k postupu jim stačí remíza.

Ondřej Zdráhala se raduje z českého vítězství
zdroj: REUTERS autor: Ognen Teofilovski

Pokud by v později hraném druhém utkání skupiny Španělsko v souboji již jistých postupujících porazilo Dány, poslala by český celek do další fáze šampionátu dokonce i porážka maximálně o tři branky. Reprezentanti by v takovém případě v minitabulce tří celků s dvěma body za sebou nechali Maďarsko, které prohrálo s Dánskem o sedm gólů.

Český celek bude chtít navázat na mimořádný výkon, jímž senzačně porazil Dány. Reprezentanti hráli v pondělí na hranici svých možností a dali zapomenout na sobotní úvodní debakl 15:32 od Španělska. Stejně jako v předchozích dvou zápasech budou Češi také proti Maďarsku outsiderem, i když ne tak velkým.

"Můj názor je, že s Maďary to bude těžší zápas. Proti Dánům jsme byli outsideři, teď se od nás bude očekávat výhra. Musíme se s touhle situací nějak vypořádat. Podle mě to bude fakt těžší a já věřím, že se na ně totálně připravíme," uvedl obranář Jan Landa.

"Maďarsko je velkým favoritem tohoto zápasu. Ale my se budeme snažit hrát stejně dobře, jako jsme hráli s Dánskem, a poslední zápas skupiny vyhrát," dodal na webu šampionátu český brankář Martin Galia, který proti Dánsku podal fenomenální výkon a blýskl se 17 zákroky.

Reprezentanti se naposledy utkali s Maďarskem předloni v prosinci a bez řady opor podlehli 25:34. Na evropském šampionátu na sebe oba týmy narazily dosud třikrát, soupeř vyhrál první dva souboje a pak v roce 2010 zvítězil český celek 33:26.

Maďarsko vede od loňského léta švédský trenér Ljubomir Vranjes a jeho svěřenci se ve středu pokusí zlomit sedmizápasovou sérii porážek na evropských šampionátech. Na letošním Euru vedle prohry s Dánskem podlehli v pondělí po boji Španělsku 25:27.

Maďaři mají vzhledem k malé vzdálenosti Varaždínu od svých hranic na turnaji velkou diváckou podporu. "Je to fyzicky velký tým s novým trenérem, novou energií a pravděpodobně s domácím prostředím," řekl jeden z dvojice českých trenérů Daniel Kubeš.

"Uvidíme, jak zvládneme začátek. O tom to prostě je. Jak ho zachytíme, jak se dostaneme do tempa, jak budou hrát kluci v útoku. Věřím, že máme šanci uspět," doplnil Landa.

Český celek startuje na velké akci poprvé od MS v roce 2015. Maximem reprezentace na Euru je šesté místo, na minulém ME předloni tým nestartoval.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy