Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Chance 3x3 Tour Plzeň

Za provokací s vlajkou prý stojí bratr premiéra Albánie, ministr to popírá

Bělehrad - Za incidentem s vlajkou, kvůli kterému se v úterý nedohrál zápas kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy Srbsko - Albánie, prý stál bratr albánského předsedy vlády Olsi Rama. Podle srbské televize byl přímo na stadionu v Bělehradě zadržen. Nedohraným utkáním se začala zabývat disciplinární komise UEFA, termín slyšení naplánovala na 23. října.

Stefan Mitrovič strhává albánskou vlajku
zdroj: Isifa/AFP

Utkání, které se kvůli politicky vypjatým vztahům obou zemí hrálo bez hostujících fanoušků, narušil těsně před koncem poločasu dron s vlajkou Velké Albánie (části Černé Hory, Srbska, Makedonie, Řecka a celé Kosovo, které albánští nacionalisté považují za území náležící Albánii). Když jeden ze srbských hráčů zástavu strhnul, došlo mezi fotbalisty k potyčce a rozhodčí Martin Atkinson po půlhodinovém přerušení bezbrankový duel ukončil.

Akci s vlajkou údajně zorganizoval Olsi Rama, jehož zadržení v sektoru VIP však popřel albánský ministr vnitra Saimir Tahiri. "Podle mých informací to je pouhá spekulace," řekl s odvoláním na srbské úřady a členy albánské výpravy v Bělehradě. O osudu utkání bude rozhodovat UEFA, srbský ministr zahraničí Ivica Dačič však vyzval k akci i Evropskou unii. "Byla to politická provokace," řekl.

"Jsem zvědavý, jak bude Evropská unie reagovat, protože kdyby někdo ze Srbska vyvěsil v Tiraně nebo Prištině (hlavní město Kosova) vlajku Velkého Srbska, okamžitě by to řešila Rada bezpečnosti OSN," přidal. Do potyčky se přímo na trávníku zapojilo také několik fanoušků, kteří na albánské hráče celý zápas házeli různé předměty a údajně čtyři z nich zranili. Mezi napadenými fotbalisty byl i útočník Slavie Bekim Balaj, na kterého jeden z chuligánů zaútočil plastovou židlí.

Situaci uklidnil až zásah policejní jednotky, albánští hráči ale odmítli v utkání pokračovat. "Viděl jsem, jak na naše hráče zaútočilo v tunelu k šatnám dokonce i několik pořadatelů," prohlásil albánský kapitán Loric Cana. "Psychicky ani fyzicky jsme nebyli v takovém rozpoložení, abychom zápas dohráli," dodal.

Osud zápasu je teď v rukách funkcionářů. Je smutné, že fotbal byl odsunut na druhou kolej, ale takhle brzo bych nechtěl dělat nějaké závěry," uvedl srbský kapitán Branislav Ivanovič. "Za náš tým můžu říct, že jsme se snažili albánské hráče po vniknutí fanoušků na hřiště chránit. Chtěli jsme pokračovat, ale řekli nám, že soupeř na to není připraven," prohlásil.

UEFA už zahájila disciplinární řízení se srbským i albánským fotbalovým svazem poté, co dostala zprávy od delegáta utkání, rozhodčího a ochranky. Domácí svaz byl obviněn z nedostatečného zajištění pořadatelské služby a Srbsku hrozí, že bude hrát příští domácí zápas v kvalifikaci proti Dánsku bez diváků. S Albánci povede UEFA řízení kvůli tomu, že odmítli pokračovat ve hře, a kvůli vyvěšení nepovoleného transparentu. "Nemohu komentovat, kdo má být označen za viníka. Sepíšu o tom zápis a UEFA rozhodne," uvedl delegát UEFA Harry Been.

Incident a politizaci sportu ostře odsoudili šéf UEFA Michel Platini a předseda mezinárodní federace FIFA Sepp Blatter. "Fotbal má spojovat lidi a naše hra by se neměla míchat s politikou jakéhokoliv druhu. Noční scény v Bělehradu jsou neomluvitelné," řekl Platini. "Fotbal by nikdy neměl být používán k politickým účelům a poselstvím. Silně odsuzuji to, co se v Bělehradě stalo," dodal Blatter. 

Zápas už předem provázela přísná bezpečnostní opatření vzhledem k napětí mezi oběma zeměmi kvůli Kosovu. Bývalá srbská provincie, jejíž obyvatelstvo tvoří převážně kosovští Albánci, vyhlásila v roce 2008 nezávislost. Srbsko však tento krok nikdy neuznalo.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy