Následuje
Halové M ČR 2019

Velká historie, velké výsledky, velká sláva. Spartě je 125 let

Nejúspěšnější fotbalový klub české historie slaví. Přesně před 125 lety byla založena přeslavná Sparta. Dne 16. listopadu vznikl celek s názvem Athletic Club Královské Vinohrady. V následujících desetiletích se stal veleúspěšným fotbalovým klenotem a zároveň klubem, který dosud nesmiřitelně rozděluje český fotbalový národ.

Sparťanští fanoušci
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Fotbalová sláva, která se téměř hvězd dotýká, tu kypí už 125 let. Začalo to nenápadně. Athletic Club Královské Vinohrady založila skupina kolem bratří Malečků a Rudlů, kteří do nově vzniklého klubu převedli i fotbalisty z Letenské pláně. Kvůli nevelké podpoře ze strany tehdy ještě zcela samostatné vinohradské radnice se však vedení klubu rozhodlo AC Královské Vinohrady přemístit.

Na zasedání v kavárně Demínka 9. srpna 1894 bylo rozhodnuto i o přejmenování klubu na dnešní AC Sparta Praha. Důvodem byla inspirace tehdy populární antickou symbolikou s odkazem na známé starořecké město Sparta. Podle jiných zdrojů byl důvod daleko prozaičtější: odlišit se od městského konkurenta Athletic Club Praha.

I kořeny sparťanských barev sahají až na přelom století. Modrá barva na vlajce symbolizuje Evropu a červená královské město. Důvody žluté barvy se nedochovaly. Černé a později černo-bílé pruhované dresy byly po vzoru londýnského Arsenalu nahrazeny v roce 1906 rudými tričky a bílými šortkami.

V replikách historických dresů oslaví jubileum současní hráči v neděli proti Jablonci. "Jsem rád, že to oslavíme takhle speciálním zápasem a ve speciálních dresech a hlavně doufám, že to bude pro fanoušky svátek," uvedl kapitán Sparty Josef Šural.

První pražské derby s o rok starší Slavií se odehrálo 29. března 1896 na Císařské louce. Zápas skončil remízou 0:0 poté, co rozhodčí jediný gól sparťanů neuznal. Právě zde údajně koření legendární vzájemná nesmiřitelnost mezi tábory pražských rivalů. Ze strany Slavie jde také o ukřivděnost z komunistického období: Spartu pasoval komunistický režim na dělnický klub, Slavii - alespoň podle některých radikálních fanoušků - odsoudil jako klub inteligence.

Sportovní úspěchy týmu však sahají už do období před první světovou válkou. V roce 1912 se Sparta zúčastnila prvního mistrovství Českého svazu footbalového a turnaj vyhrála. První poválečný titul získala v roce 1919. Za první republiky získala sedm ligových titulů a v poválečném období byla nejúspěšnějším klubem. Jen český a československý pohár vyhrála osmadvacetkrát a na svém kontě má rekordních 36 ligových titulů. Zatím poslední dlužno dodat se datuje do roku 2014.

Ohromný vklad přinesla Sparta dějinám českého fotbalu i v případě hráčů. S letenským týmem budou navždy spojena jména Karel Pešek, Oldřich Nejedlý, Jozef Chovanec, z pozdější garnitury jde o Pavla Nedvěda, Tomáše Rosického, Petra Čecha či Jana Kollera. S úctou se hovoří o trenérech Václavu Ježkovi, Josefu Jarabinském či Dušanu Uhrinovi.

"To je klub mého srdce, to je klub, v kterém jsem začínal a v podstatě jsem i končil svoji fotbalovou kariéru, takže mám na Spartu jenom ty nejlepší vzpomínky," říká bývalý sparťanský hráč, kapitán i trenér Jozef Chovanec.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy