Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklistika ČR 2024

Ve Španělsku to dál vře. Fotbalistky hodlají pokračovat v bojkotu i po nástupu nové trenérky

Španělské fotbalistky hodlají podle agentury Reuters pokračovat v bojkotu národního týmu, který vyhlásily kvůli chování bývalého předsedy svazu Luise Rubialese po finále MS, kde během ceremoniálu líbal hráčky. V prohlášení po pondělní nominaci uvedly, že zvolí nejlepší rozhodnutí pro svou budoucnost, až si prostudují právní důsledky zařazení do reprezentace navzdory jejich vůli. Tvrdí, že svaz nemůže vyžadovat jejich účast, protože je povolal v rozporu se zásadami FIFA.

Španělské fotbalistky s trofejí po vítězství na mistrovství světa
zdroj: REUTERS

Na nadcházející zápasy Ligy národů se Švédskem a Švýcarskem nová trenérka Montse Toméová zařadila do týmu i 15 letošních mistryň světa. 

Na dnešní reprezentační sraz navzdory vyhlášenému bojkotu dorazilo pět hráček, které se podle agentury Reuters obávaly možných sankcí. Do přípravy se zapojily brankářka Misa Rodríguezová, obránkyně Olga Carmonaová a Oihane Hernándezová, útočnice Eva Navarrová a záložnice Teresa Abelleiraová.

"Litujeme, že nás svaz postavil do situace, kterou jsme si nikdy nepřály," stojí v prohlášení, pod kterým nejsou žádné podpisy. Některé z hráček včetně hvězd Alexie Putellasové a Aitany Bonmatíové sdílely text na sociálních sítích.

Povolání hráček i přes ohlášený bojkot zkritizovala útočnice Jenni Hermosová, která je ústřední postavou aféry kolem Rubialese. Kvůli polibku na ústa během ceremoniálu po finále MS zažalovala funkcionáře za sexuální napadení. Sama v nominaci chybí. Trenérka Toméová jí podle svých slov chce ve vyhrocené situaci dopřát klid.

Ekonomické sankce a odebrání licence

Podle Hermosové je současná nominace důkazem, že se v národním svazu nic nezměnilo. Hráčky po odchodu Rubialese a trenéra zlatého týmu Jorgeho Vildy požadovaly další změny, které nespecifikovaly. Za odmítnutí reprezentace bez závažného důvodu fotbalistkám hrozí pokuta až 30 tisíc eur (asi 732 000 korun) a odebrání licence na dva roky až 15 let.

"Hráčky jsou si jisté, že tohle je další strategický krok, jak nás rozdělit a zmanipulovat. Vyhrožování právními důsledky a ekonomickými sankcemi nás má zastrašit," uvedla Hermosová. "Tvrdí, že svazové prostředí je bezpečné a hráčky se mohou připojit k týmu. A pak na tiskové konferenci řeknou, že mě chtějí chránit. Před kým? Před čím?" dodala.

Ligu národů mají španělské fotbalistky rozehrát v pátek ve Švédsku, zápas proti Švýcarsku je v plánu v úterý 26. září v Córdobě.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články