Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Fotbal: Planeo Cup Pohár mládeže FAČR 2023

Valtr zůstane generálním sekretářem FAČR, Psotka by měl být novým sportovně-technickým ředitelem

Michal Valtr zůstane generálním sekretářem Fotbalové asociace ČR. Zástupcům hnutí F-evoluce ve výkonném výboru se nepovedlo do programu jednání zařadit hlasování o jeho odvolání. Naopak novým sportovně-technickým ředitelem FAČR se má stát Zdeněk Psotka, který aktuálně působí jako sportovní ředitel ve Viktorii Plzeň. Jeho jméno vybral výkonný výbor ze tří kandidátů, doporučených Sportovní radou. 

Sídlo FAČR
zdroj: ČTK autor: Deml Ondřej

Podnět k odvolání Valtra podal trenér české futsalové reprezentace Tomáš Neumann, který ve výkonném výboru spolu s bývalým generálním sekretářem FAČR a nynějším ředitelem prvoligových Teplic Rudolfem Řepkou zastupují hnutí F-evoluce. Za důvod označili především údajnou netransparentnost procesů v rámci asociace a její neprofesionální řízení. Neumannův návrh na zařazení bodu do programu dnešního jednání ale neprošel, dvanáctičlenný výkonný výbor většinově hlasoval proti.

"Vážím si dnešního rozhodnutí výkonného výboru. V mých očích to není o F-evoluci, přesto ten návrh byl pro mě nepřijatelný. Dnešní rozhodnutí vnímám jako ochranu fotbalu a FAČR. Máme rozdělanou celou řadu úkolů, za šest týdnů je valná hromada. Tento způsob jednání a medializace, která byla do značné míry manipulativní, nejsou něco, co by fotbalu prospělo," uvedl na tiskové konferenci Fousek.

"Chci ocenit nejen rozhodnutí výboru, které vnímám jako státnické, ale i podporu z hnutí. To neznamená, že některé věci v sekretariátu se nedají zlepšit. Ale věci, které se týkají transparentnosti, nebo toho, že výkonný výbor nedostává včas podklady, to samozřejmě v reálu vypadá jinak," dodal Fousek.

Prohlášení F-evoluce cítil trochu i jako útok na svou osobou. "Bral jsem to částečně i jako pokus o vyjádření nedůvěry nejen mně, ale asociaci, fotbalu. Vnímal jsem to jako destabilizační prvek, neloajální tah. Ve vyspělých asociacích se takové věci řeší jiným způsobem," uvedl Fousek.

Valtra si vybral jako spolupracovníka krátce po svém červnovém zvolení novým předsedou asociace. Ve funkci generálního sekretáře v srpnu nahradil Jana Paulyho. Valtr v roce 2015 Fouskovi coby místopředseda organizačního výboru vypomáhal při mistrovství Evropy jednadvacítek v České republice. V minulosti také působil jako ředitel oddělení logistiky a služeb na ČMFS, což byl předchůdce FAČR.

F-evoluce vznikla předloni na podzim s cílem změnit poměry v českém fotbale. Jednou z jejích hlavních tváří je bývalý reprezentant Vladimír Šmicer, jenž se původně rovněž ucházel o post předsedy asociace. Poté ale kandidaturu stáhl a podpořil Fouska v souboji s Karlem Poborským. Do dvanáctičlenného výkonného výboru se Šmicer nedostal, F-evoluci v něm zastupují Neumann a Řepka.

F-evoluce v prohlášení mimo jiné vytkla, že na většinu pozic v rámci asociace neprobíhají otevřená výběrová řízení. Zároveň tvrdí, že členové výkonného výboru nemají včas potřebné podklady. Celkově je podle F-evoluce řízení FAČR neprofesionální a neutěšená situace údajně panuje v samotném sekretariátu.

"Nechci zabíhat do jednotlivostí uvedených v prohlášení. F-evoluce má ve strukturách FAČR poměrně široké zastoupení, dva členy ve výkonném výboru, lidi v komisích. Na různé věci můžeme mít různé názory, ale sebe i Michala Valtra považuji za profesionála. A aby nás tady někdo školil z profesionalismu...," podotkl Fousek.

Proti nařčením z neprofesionalismu se ohradil i sám Valtr. "Je to otázka nějakého transformačního procesu. Pochopitelně když nastavujete nějaká pravidla a chcete nějaké věci měnit, není to vždy přijato s nadšením. Nepřeceňuji to, ale ani nepodceňuji," řekl.

"Určitá forma sebereflexe mě za posledních pár dní donutila k zamyšlení. Určitě jsou věci, které se dají zlepšit, posunout. Neberu to na lehkou váhu. Stejně tak musím poděkovat výkonnému výboru za podporu. Určitě jsou věci, které mohu lépe komunikovat. Ale abychom dělali za sekretariátu něco neprofesionálního, to musím odmítnout," dodal Valtr.

Psotka sportovně-technickým ředitelem

Nedávno zřízený poradní orgán asociace Sportovní rada předložila výkonnému výboru tři možná jména na sportovně-technického ředitele. Vedle Psotky doporučila někdejšího reprezentanta Karla Poborského a Jiřího Plíška.

"Hodně se diskutovalo o urgentnosti obsazení této pozice. Byly dva pokusy obsadit ji Jiřím Plíškem, které z různých důvodů nedopadly. Nyní jsme vše vyhodnotili takto, rozhodnutí výkonného výboru bylo drtivě majoritní. Psotkovy přednosti vidíme především v jeho bohatém fotbalovém životopisu. Poznal jsem ho v Sigmě Olomouc, pak prošel celou řadou dalších pozic," řekl Fousek. "Doufám, že to přijme," dodal Fousek.

Vhodné jméno na pozici sportovně-technického ředitele hledalo nové vedení FAČR už delší dobu. Psotka by měl být druhým zástupcem generálního sekretáře a měl by pod sebou mít sportovní úsek včetně reprezentací.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články