Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
SP ve skocích na lyžích 2024/2025

Statistické postřehy a zajímavosti: českému týmu chyběla větší aktivita ve vápně a vyšší úspěšnost centrů

Česká reprezentace měla v pátém kole skupiny B1 Ligy národů proti Albánii herně navrch, ale víc než bezbrankovou remízu a udržení průběžného prvního místa tabulky z toho nevytěžila. Svěřenci trenéra Ivana Haška sice dvakrát nastřelili břevno, ale to bylo z hlediska gólových příležitostí prakticky všechno. Přitom v prvním vzájemném utkání byli výrazně nebezpečnější.

Zatímco Češi na Letné před pěti týdny zcela ovládli domácí duel po výhře 2:0, v Tiraně se hrála vyrovnanější partie nejen z pohledu výsledku.

První zápas v Praze sice ovlivnil ve prospěch Haška a spol. brzký gól Tomáše Chorého a Češi těžili z následné euforie, ale sympatický výkon podpořili také statisticky, když zaznamenali celkem 19 střeleckých pokusů, z toho pět na bránu a hlavně 10 střel z prostoru vápna. Češi k tomu vyprodukovali 173 přihrávek v poslední třetině hřiště a navrch přidali hned 16 klíčových nahrávek.

A jaká byla odveta v Albánii? Z českého pohledu zcela odlišná. Osm střeleckých pokusů, z toho jen dva do prostoru brány a pouze jeden ve vápně. Navíc skoro o třicet přihrávek méně v poslední třetině hřiště (146) a pouze pět klíčových nahrávek.

Češi se však nejvíce potýkali s průniky do šestnáctky Albánie. Ostatně nejpatrnější to je na počtu dotyků s míčem uvnitř vápna: zatímco v Praze jich předvedli hned 33, v Tiraně se zmohli jen na sedmnáct.

Dotyky s míčem českého týmu v utkání proti Albánii, jen 17 v soupeřově vápně (vpravo)
zdroj: Opta

A tak si museli hráči okolo kapitána Tomáše Součka pomáhat dvěma způsoby.

Zaprvé centry. Zajímavostí je fakt, že v této souvislosti si připsal nejvíc vstupů do poslední třetiny hřiště stoper Václav Jemelka.

A byl to právě plzeňský obránce, jenž hlavičkou napálil míč do břevna po rohovém kopu Vladimíra Coufala. České centry však postrádaly oproti prvnímu duelu přesnost – z 61 % spadla jejich úspěšnost v odvetě jen na necelých 35 %.

Hlavní cíl dlouhých míčů – útočník Chorý, jenž se v prvním utkání blýskl dvěma góly – však neprožil povedenou odvetu: za 64 odehraných minut nevystřelil na bránu a jen čtyřikrát se potkal s míčem uvnitř soupeřova vápna.

A zadruhé šlo o střely zpoza šestnáctky. Těch bylo celkem sedm, žádná se však neujala. Nejaktivnějším byl Lukáš Červ (3), kterému se navíc do statistik nezapočítala bomba do břevna.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Střely Jemelky a Červa do břevna v utkání proti Albánii

Červ se navíc mohl pyšnit s ohledem na odehraný čas nejvyšší úspěšností přihrávek (95 %), přičemž v poslední třetině hřiště zkazil z devíti nahrávek jen jednu – a v tom byl z českých reprezentantů také nejlepší. Zajímavé pokusy z dálky měl na svědomí také aktivní Václav Černý.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Střely z dálky ze strany českého týmu v utkání proti Albánii

Češi tak po roce a 14 zápasech nedokázali skórovat. A opět se o to postarala neoblíbená Albánie, která uštědřila 12. října 2023 národnímu týmu v kvalifikaci o Euro nepříjemnou porážku 0:3.

Hlavní kaňkou zápasu je však vykartování dvou klíčových hráčů Haškova výběru – kvůli žlutým kartám nebudou moct nastoupit v Olomouci proti Gruzii v posledním utkání Ligy národů jak kapitán Souček, tak také střelec Chorý.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Žluté karty Součka a Chorého v utkání proti Albánii
Zdroj
ČT sport, Opta

Hlavní zprávy

Nejčtenější články