Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Německo

Situace není kritická, v Albánii budeme hrát na vítězství, říká Šilhavý

Po dvou remízách 1:1 v kvalifikaci s Albánií v pražském Edenu a v přípravě s Maďarskem v Budapešti přišli do České televize do pořadu Dohráno Plus trenér fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý a jeho asistent Jiří Chytrý. "Všechno teď směřujeme k zápasu, který sehrajeme 12. října v Albánii," řekl Šilhavý.

"Zápas s Albánií byl pro nás stěžejní, bohužel jsme ho nezvládli tak, jak jsme si představovali. To už ale nezměníme a musíme myslet na další zápas." konstatoval hlavní trenér národního týmu.

Ztracené body

Za ztrátu dvou bodů označil remízu s Albánií i Chytrý. Oba ale byli spokojení s remízou v Maďarsku, i když... "Ty dva body nám to nevrátí," dodal Šilhavý k situaci v kvalifikační skupině, kde je český tým zatím druhý, dva body za Albánií, jež má ale o zápas víc.

"Zkomplikovali jsme si situaci," konstatoval asistent Chytrý. "Tlak na tým se zvyšuje, ale situace kritická není. Jen jsme si to udělali těžší a rozhodne se to teď v říjnu a listopadu," dokreslil situaci ve skupině, kde má i třetí Moldavsko stejně bodů jako Česko a čtvrté Polsko o dva méně. Všechny celky však mají o zápas víc než český tým.

Šilhavý přiznal, že výsledky ve skupině překvapily i jeho, a z toho pohledu pak porážka Polska v Albánii 0:2 ukazuje, že poslední kvalifikační soupeř jeho týmu má svoji kvalitu.

Do Albánie pro vítězství

Česko čeká ještě zápas v Albánii, pak přivítá Faerské ostrovy, pojede do Polska a 20. listopadu končí doma s Moldavskem. "Hodně důležitý je zápas v Albánii. Tady se nám to nepodařilo za tři body, musíme to zvládnout u nich. Víme, že tam bude hodně bouřlivé prostředí. Ale oni hrají pořád stejně," říká Šilhavý jasně, že soupeř vychází ze zajištěné obrany, nikam nespěchá a umí být nebezpečný. "Věříme, že v Albánii dokážeme hrát na vítězství," doplnil kolegu Chytrý.

Trenéři pod tlakem, ale s podporou

Oba vnímají tlak, pod nímž jsou. "Ale kdybychom se měli bát o svoje pozice, tak by to asi nikam nevedlo. Snažíme se pořád hrát na vítězství," říká hlavní kouč. I hráči podle něho ukázali v Maďarsku, že dokáží hrát lepší fotbal než proti Albánii. "A věřím, že to tam ukážou," konstatoval Šilhavý. Těší ho podpora předsedy svazu Petra Fouska. Řekl, že se mezi nimi po nepovedené kvalifikaci na MS zlepšila komunikace.

"Víme o sobě daleko víc i v době mezi zápasy a tím se zmenšil prostor pro spekulace a zásahy z venku. Nevznikají takové ty šumy," dokreslil situaci Chytrý.

Chytrý věří ve správnou chemii v týmu. "Všichni jsme si vědomí, že si za to můžeme sami, že zápas s Albánií nebyl dobrý a ten druhý zápas ukázal, že ten tým má charakter," řekl.

"Byla to pro hráče skvělá zkušenost," dodal Šilhavý k zápasu se stále se lepšícími Maďary, který se hrál v dobré atmosféře.

Trenéři jsou přesvědčení, že tým byl i na Albánii připravený dobře, ale srážely ho vlastní chyby. "Máme problém v momentě, kdy máme hrát s míčem. Tam nás limituje ta kvalita a nedokážeme udržet intenzitu hry," vysvětluje Chytrý.

Černý to vzal za správný konec

Tři góly v posledních třech zápasech dal Václav Černý a zdá se, že už přesvědčil i trenéry. "Měli jsme k němu výhrady, ale na posledních srazech nás přesvědčil, že to vzal za správný konec," tvrdí Šilhavý. "Pracovali jsme s ním ve smyslu, že nic není víc než tým, a on si to vzal za své."

Nechyboval jen Král

Oba koučové se vyjádřili i vyrovnávacímu gólu Albánie, který přišel po zbytečné ztrátě míče Alexe Krále před pokutovým územím českého celku. "Alex ztratil míč, ale byli jsme tam v dostatečném počtu hráčů abychom tomu zabránili. Měli proti té střele vystoupit dřív," komentoval Šilhavý nepříjemný okamžik, který stál český výběr dva body. Krále považuje za hodně pracovitého hráče, který chce stále hrát a z toho pak někdy plynou i chyby, jako byla tahle.

Jak a proč se střídalo

Český výběr dostal v 66. minutě zápasu s Albánií gól na 1:1 a první střídání pak přišlo v 72. minutě. Proč až za šest minut? "Jdeme do toho s nějakým plánem, střídáme podle vývoje zápasu, zdravotních problémů, kondičních, herních. Když jsme gól dostali, tak jsme měli na střídačce tři kvalitní útočníky a už jsme byli rozhodnutí, že změnu uděláme a udělali jsme ji," vzpomínal Šilhavý.

"Znáte zdravotní stav, taktický záměr a kondici kluků. Posuzujete, aby vám z toho potom někdo v tom tempu nevypadl a podle toho volíte střídání," popisoval myšlenkové pochody trenérů asistent.

"Kromě další členů realizačního týmu máme i analytiky na tribuně, kteří znají náš záměr. Vědí, co chceme hrát, mají z tribuny lepší nadhled a vědí, jestli je to v pořádku, nebo není. A jejich informace jsou pak také součástí toho konečného rozhodnutí," dodal.

"Dali jsme čerstvé kluky do útoku, proto jsme střídali a věřili, že dají gól, říká Šilhavý. Přecházeli jsme do vysokého presinku a pak šel dolu defenzivní hráč za ofenzivního a zápas se dohrával tímhle způsobem," doplnil Chytrý.

Proč Krejčí a Černý?

Hodně se debatovalo o tom, zda měli střídat Černý a Krejčí... "Třeba Adam Hložek teď v Leverkusenu střídá a dává góly a pak šel dolů defenzivní hráč za ofenzivního," vysvětlil změny Chytrý s tím, že střídání si vynutil vývoj zápasu i hra, s níž nebyly trenéři spokojení.

Ke kritice střídání, která se snesla na kouče po zápase s Albánií, Šilhavý řekl, že po bitvě je každý generál. A jeho asistent dodal: "Šli tam hráči, kteří taky umějí dát gól a dávají je. Nám chyběly šance od ofenzivních hráčů, kteří neplnili roli, kterou měli, a proto jsme je střídali."

Souček a Brabec i v Budapešti

V Maďarsku potom nastoupilo devět nových hráčů a ze zápasu s Albánií zůstali jen Souček a Brabec. "Byli jsme rádi, že chtěli jít do toho zápasu, protože to jsou zkušení hráči a těch změn bylo hodně," vysvětlil Šilhavý.

Chytrý k tomu dodal, že zkoušet hru bez Součka je jako nyní bez Patrika Schicka, který je dlouhodobě zraněný. "Když ta situace přijde, tak ji budeme řešit, ale když ti hráči k dispozici jsou, tak je nebudeme nechávat na lavičce jen proto, že by se někdy mohli zranit a k dispozici nebudou," dodal Chytrý.

Podle něho se musí zlepšit hlavně využívání situací, kterých si tým například proti Maďarsku připravil víc, ale neproměnil je.

Schickův návrat

Otázka, jak je to s Patrikem Schickem je otevřená. "Mluvili jsme s ním asi týden před srazem na zápasu Leverkusenu. Chystá se zapojit do přípravy. Musí se dostat do formy, a hlavně aby byl stoprocentní zdravotně, pak se můžeme bavit o tom, jestli ho pozvat nebo ne. Každopádně, je to velice kvalitní útočník. Tomu, jak rychle se dostane zpátky do formy, často odpovídá i doba, kdy byl zraněný. Takže se to dá velice těžko odhadnout," říká k jeho návratu Chytrý.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články