Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ACEMA Sparta Praha - FbŠ Bohemians

Blatter s Platinim do vězení nepůjdou. Soud je zprostil obvinění z finančního podvodu

Bývalého předsedu Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Seppa Blattera a někdejšího šéfa Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) Michela Platiniho zprostil švýcarský soud obvinění z finančního podvodu. V kauze podezřelé platby 2 milionů švýcarských franků (asi 48 milionů korun) za údajnou poradenskou činnost hrozilo oběma funkcionářům až pětileté vězení. Prokuratura se může proti verdiktu soudu odvolat, nejprve chce ovšem počkat na písemné vyhotovení rozsudku.

Je nám líto, video expirovalo.
Švýcarský soud zprostil Platiniho s Blatterem obvinění z podvodu

Oba bývalí funkcionáři čelili obviněním z korupce, špatného hospodaření, zpronevěry prostředků FIFA a padělání dokumentů. Státní zástupce Thomas Hildbrand navrhl dvacetiměsíční podmínku se zkušební dobou na dva roky, soud ale nakonec někdejší šéfy světového a evropského fotbalu osvobodil.

"Nezávislý soud konečně uznal, že v této kauze nedošlo k provinění. Můj klient je nyní zcela osvobozen," citovala agentura AFP Platiniho obhájce Dominica Nellena.

"Jsem šťastný i za všechny své blízké, že jsme se po sedmi letech lží a manipulací konečně dočkali spravedlnosti. Pravda konečně vyšla najevo. A znovu opakuji: tohle je boj proti nespravedlnosti, který nikdy nevzdám. První kolo jsem vyhrál," uvedl Platini.

Blatter s Platinim vypovídali před tříčlenným tribunálem u soudu v Bellinzoně od 8. do 22. června. Oba vinu opakovaně odmítli s argumenty, že vše bylo legální a schválené odpovědnými orgány FIFA. Platini dostane zabavenou částku zpět, a navíc obdrží i odškodné ve výši 142 tisíc švýcarských franků (3,5 milionu korun). Blatter má podle agentury SID nárok celkem na 102 tisíc švýcarských franků (2,5 milionu korun).

"Mám velkou radost. Uvidíte, že i reakce z fotbalového prostředí budou pozitivní. Pro fotbal jsme toho oba udělali hodně," řekl Blatter.

Platini obdržel v únoru 2011 od Blattera dva miliony švýcarských franků. Podle šestaosmdesátiletého Švýcara si někdejší francouzský reprezentant řekl o milion franků ročně, ale FIFA si takový plat nemohla dovolit, a tak byl podepsán kontrakt jen na 300 tisíc a vyplacení zbytku peněz podle svých výpovědí stvrdili "gentlemanskou dohodou".

FIFA měla dostatečné finanční rezervy, tvrdí Hildbrand 

Státní zástupce namítal, že FIFA měla prokazatelně dostatečné finanční rezervy a k žádné ústní dohodě dojít nemuselo. Podle soudu však nelze podvod prokázat, a je tedy nutné ctít presumpci neviny. Blatter s Platinim uspěli i s argumentem, že jim chyběl jasný motiv – bývalý slavný fotbalista byl podle svých slov finančně dobře zajištěný a Švýcar by z transakce nijak neprofitoval.

Hildbrand se snažil prokázat, že odměna pro Platiniho mohla sloužit jako úplatek a zajištění podpory ve volbách předsedy FIFA v roce 2011, ve kterých byl Blatter znovuzvolen. "Soud pro nedostatek přesvědčivých důkazů rozhodl o nevině, ale otázka, zda platba souvisela s volbami, musí zůstat otevřená," upozornil státní zástupce.

Už v roce 2015 dostal trojnásobný držitel Zlatého míče Platini, jenž byl i místopředsedou FIFA, za přijetí peněz od Blattera osmiletý zákaz působení ve fotbale. Po sérii odvolání dosáhl snížení trestu na čtyři roky, který mu vypršel v říjnu 2019. Blatterův šestiletý zákaz skončil loni v říjnu, od FIFA ovšem dostal za korupci další, který vyprší v roce 2027.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články