Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Předseda FAČR Fousek chce mít o trenérovi jasno co nejdříve, zahraniční kouč je okrajovou variantou

Předseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Petr Fousek by chtěl mít o novém trenérovi reprezentace po Jaroslavu Šilhavém jasno co nejdříve po Novém roce, aby měl kouč dostatek času na přípravu před březnovým srazem. Jména možných kandidátů nechtěl prozradit, zahraniční stratég je podle něj okrajovou variantou. Fousek to oznámil na tiskové konferenci po mimořádném zasedání výkonného výboru v Olomouci.

Výkonný výbor FAČR na mimořádném zasedání zároveň pověřil pětičlennou skupinu pod vedením Fouska, aby předložila návrh na nového kouče národního týmu, který po pondělním vítězství 3:0 nad Moldavskem postoupil na mistrovství Evropy v Německu.

V pětičlenné skupině budou vedle Fouska oba místopředsedové asociace Jiří Šidliák a Jan Richter, člen výkonného výboru a šéf prvoligové Viktorie Plzeň Adolf Šádek a nový technický ředitel asociace Erich Brabec.

"Myslím, že skupina je složená dobře. Jsou v ní tři statutární zástupci Fotbalové asociace ČR – já a moji místopředsedové. Člen výkonného výboru za profesionální fotbal, protože předpokládáme, že se v realizačním týmu objeví lidi z profesionálního fotbalu. Pochopitelně technický ředitel, který bude věci konzultovat i se sportovní radou," řekl Fousek.

Nechtěl ale prozatím prozradit, o kterých trenérech FAČR uvažuje. "Teď nechci vůbec spekulovat o jménech. Tomu bych se rád vyhnul nejen dnes, ale i v dalších týdnech. Zaznamenali jsme celou řadu spekulací, kdo by měl přijít, kdo je vhodný kandidát, kdo ne. O tom nechceme mluvit do doby, než pracovní skupina sestaví návrh na výběr kouče, realizačního týmu i nového manažera," pokračoval jednapadesátiletý funkcionář.

V zákulisí se spekuluje o bývalém trenérovi reprezentační jednadvacítky Vítězslavu Lavičkovi, někdejším svazovém předsedovi Ivanu Haškovi, kouči Slovácka Martinu Svědíkovi či zkušeném Miroslavu Koubkovi, který vede Viktorii Plzeň.

"Máme svou strategii, co se týká postupu, ale zatím si ji necháme interně. Nejdůležitější je výsledek. Abychom se shodli, vybrali dobře a trenér, který povede reprezentaci, byl úspěšný. Chci zdůraznit, že to bude koncepční řešení, nejedná se o nějakou krátkodobou improvizaci do Eura," poznamenal Fousek.

Varianta se zahraničním stratégem podle něj není pravděpodobná. "Tuhle záležitost jsme diskutovali. Ve fotbale je vše možné, ale považuji to za okrajovou možnost. Jsme si vědomi, že český fotbal má zejména v kabině své kulturní prostředí. Český tým má určitá pravidla, která vycházejí z naší národní povahy, našich určitých zvyklostí. To neznamená, že by zahraniční kouč nemohl být úspěšný. Máme příklady v poslední době, které to dokazují. Ale pochopitelně svou roli hraje i ekonomická stránka věci," vysvětlil předseda FAČR.

O nástupci Šilhavého by chtěl mít jasno co nejdříve v novém roce. Nejbližší program čeká reprezentaci na konci března, kdy sehraje dva přípravné zápasy. "Jsme si vědomi, že Euru předcházejí březnová přípravná utkání. Chceme, aby ještě před nimi měl trenér možnost pracovat na přípravě, komunikovat s hráči. Naplánovat si soustředění před Eurem a celou řadu všech věcí, které k přípravě na takovýhle turnaj patří," podotkl Fousek.

FAČR hledá nového trenéra poté, co se navzdory postupu na šampionát rozhodl skončit u mužstva Šilhavý, protože byl v poslední době pod velkým tlakem. Smlouva by mu oficiálně vypršela 30. listopadu a k jejímu prodloužení by bylo zapotřebí uplatnit oboustrannou opci. Chtít pokračovat by tedy musela nejen FAČR, ale i kouč.

O trojici Brabec, Coufal, Kuchta rozhodne nový trenér

Na mimořádném zasedání výkonného výboru FAČR se zároveň řešila budoucnost Jakuba Brabce, Vladimíra Coufala a Jana Kuchty v národním mužstvu. O jejich pokračování v reprezentaci rozhodne nový trenér.

Fousek na tiskové konferenci oznámil, že výkonný výbor trojici opor z týmu rozhodně navždy nevyřadil. Výbor zároveň vyzval svého člena Tomáše Neumanna, aby zvážil důsledky toho, že byl v klubu po boků fotbalistů.

Všichni hráči se výkonnému výboru omluvili. "Věc je poměrně čerstvá. Pro nás bylo zásadní to řešení, které jsme přijali ve shodě s vedením reprezentace, trenérem. Byl to pochopitelně zásah do mužstva, nejen herní, ale i atmosférou. Jsem rád, že se s tím reprezentace vyrovnala. Že jsme určité principy povýšili tam, kam správně patří. Ukázalo se, že v reprezentaci panuje konkurence. Ukázalo se, že jsou tam hráči, kteří jsou schopni chytit příležitost za pačesy," konstatoval Fousek.

Jan Kuchta v utkání s Polskem
zdroj: Reuters autor: Kacper Pempel

"Probíhá další sebereflexe těch hráčů. Nechci je tady ukřižovávat, pro ně samotné to musel být těžký moment, že museli opustit mužstvo. Vyčkáme do okamžiku nominace nového trenéra. Myslím, že jsou to dobří hráči. Rozhodně jsme k tomu nepřistoupili tak, že bychom je navždy vylučovali z reprezentace," doplnil Fousek.

Zatím nedokázal říci, zda trojice hráčů dostane svou část prémie pro tým za postup na šampionát. "Máme o tom určitou představu, ale budeme se tomu věnovat na příštím jednání výkonného výboru." 

FAČR by měla za účast reprezentace na ME dostat 9,25 milionu eur (227 milionů korun) jako za start na minulém Euru. UEFA ale prémie ještě neschválila. "Oficiálně to budeme schvalovat 2. prosince, kdy zasedá výkonný výbor při příležitosti losování v Hamburku. Pracujeme s tím, že částky by měly být stejné jako na posledním Euru," upozornil Fousek.

Výkonný výbor se také zabýval přítomností svého člena a trenéra futsalové reprezentace Neumanna po boku hráčů v klubu a vyzval ho, aby zvážil důsledky. "Situaci jsme prodiskutovali, protože to vrhlo určité světlo na něj, na výkonný výbor, na FAČR. Vyžádal si čas na to, aby zvážil ty důsledky," uvedl Fousek.

Dvanáctičlenný výkonný výbor nemá právo některého ze svých členů odvolat. "Pan Neumann si vzal nějaký čas na rozmyšlenou, jak se situací naložit. Kdo zná stanovy, ví, že výkonný výbor ho nemůže odvolat. Odvolat ho může pouze valná hromada," upřesnil místopředseda asociace Jiří Šidliák.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články