Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Poškozuje časté hlavičkování mozek? Fotbal chce vést výzkum

Londýn - Existuje souvislost mezi hlavičkováním fotbalových míčů a poškozením mozku? Anglická fotbalová asociace má podezření, že za onemocněním demencí u některých bývalých hráčů stojí právě časté hlavičkování. Žádá, aby se FIFA možnou spojitostí zabývala a zahájila výzkum.

Hlavičkový souboj v druhé německé bundeslize
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Hned tři angličtí mistři světa z roku 1966 Martin Peters, Nobby Stiles a Ray Wilson trpí Alzheimerovou chorobou, tedy postupným rozpadem nervových buněk. Britskému deníku Daily Mirror to potvrdili rodinní příslušníci hráčů. Už v roce 2002 zemřel v 59 letech reprezentant Jeff Astle a vyšetření odhalilo, že trpěl poškozením mozku z častého hlavičkování těžkých, kožených míčů.

"Vedeme výzkumy a žádáme FIFA, zda nám pomůže ve snaze zjistit, zda u bývalých hráčů je běžnější demence než u ostatních lidí," řekl šéf zdravotní komise Anglické fotbalové asociace Ian Beasley. "Problém je, že to prostě nevíme. Je to obrovský závazek snažit se zjistit, zda je přímá souvislost mezi hraním fotbalu a kognitivními funkcemi," dodal.

Loni v USA asociace doporučila zakázat hlavičkování hráčům do deseti let právě z obav z možných zranění hlavy. Problémy s poraněním mozku už jsou dokázány například u bývalých boxerů či hráčů amerického fotbalu.

Šéf lékařské komise FIFA Jiří Dvořák dosud netušil, že se v Anglii zabývají možnou spojitostí mezi otřesy mozku fotbalistů a demencí. "Zatím máme málo důkazů, že fotbalisté mají větší předpoklady pro takové onemocnění, ale to je také důvod, proč se provádějí dlouhodobé výzkumy. A to nejen ohledně mozku fotbalistů a fotbalistek, ale například i v souvislosti s onemocněním kloubů," řekl český lékař.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články